taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Limited Şirketlerde Hisse Devri

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Limited şirketlerde hisse devri

Alıntı fthsrd Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı aen Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba,

2 ortaklı limited bir şirketin takribi %5-10 civarında hissesini devir alarak 3. ortak olmam sözkonusu. Yukarıdaki bahsi geçen sorunlara benzer sorunlar yaşamamam için dikkat etmem gereken konular nedir beni aydınlatabilirsiniz sevinirim. Örneğin;
    - devir tarihinde şirketin mevcut vergi/ssk borcunu nasıl öğrenirim.
    - Gelecekte hisselerimi diğer ortaklara yada başka birine devretmek istersem fiyatın nasıl belirleneceği sözleşmede nasıl belirtililebilir?
    - Ticaret hayatını çok iyi bildiğimi söyleyemem, herhangi bir sermaye arttırımı vs yoluyla elimdeki hisselerin değeri düşürülebilirmi?
    - Yukarıdakiler dışında özellikle dikkat etmem gereken hususlar konusundada beni aydınlatabilirseniz sevinirim. Dimyada pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım.

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Sayın aen ;

Noter huzurunda devraldığınız tarihten öneceki tüm borçların diğer ortklara ait olduğuna dair sözleşme yapın Hiç Başınız ağrımaz

Bu zaten yasa hükmü. Bence devir işleminin tescil ve ilanını özellikle yapın.

Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı erozkans Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba. Benim ağır bir sorunum var. 18/09/2008 Tarihinde kurulmuş olan 50.000,00 TL sermayeli bir şirketi 30/06/2010 tarihinde bir arkadaşımdan hata sonucu aktifiyle pasifiyle noter kanalıyla devraldım. Şirketin 45.000.00 tl payıyla müdür benim. Bu şirketin bir süre sonra çok yüklü miktarda vergi borcu olduğunu öğrendim. Devreden arkadaşta ortalıktan kayboldu. Vergi borçları bu kişinin yani devir yapılmadan önce gerçekleşen borçlar. Geçen 1 yıllık sürede herhangi bir faaliyet ve çalışma yapmadım. Ancak Borçların sözleşme gereği benim sorumluluğumda olduğu söyleniyor. 1 yıldır bunalımdayım bu yüzden. Şirketin 1 yıldır beyannameleri de verilmiyor sadece ticaret sicilinde kaydı var. Bu şirketi isteyen birkaç kişi var. Şirketi şu anda devredebilirmiyim. Veya ne yapmam gerekiyor? İlgilenirseniz çok sevinirim.
    Öncelikle belirtelim, devir işlemleri Türk Borçlar Kanunu (“TBK”) madde 202’de düzenlenmiştir. Bu madde yalnızca ticari işletmelerin devrini değil tüm işletmelerin devrini genel olarak düzenlemektedir.

İlgili maddeye bakacak olursak: “F. Malvarlığının veya işletmenin devralınması Madde 202-Bir malvarlığını veya bir işletmeyi aktif ve pasifleri ile birlikte devralan, bunu alacaklılara bildirdiği veya ticari işletmeler için Ticaret Sicili Gazetesinde, diğerleri için Türkiye genelinde dağıtımı yapılan gazetelerden birinde yayımlanacak ilanla duyurduğu tarihten başlayarak, onlara karşı malvarlığındaki veya işletmedeki borçlardan sorumlu olur. Bununla birlikte, iki yıl süreyle önceki borçlu da devralanla birlikte müteselsil borçlu olarak sorumlu kalır. Bu süre, muaccel borçlar için, bildirme veya duyuru tarihinden; daha sonra muaccel olacak borçlar için ise, muacceliyet tarihinden işlemeye başlar. Borçların bu yoldan üstlenilmesinin sonuçları, dış üstlenme sözleşmesinden doğan sonuçlarla özdeştir. Bildirme veya ilanla duyurma yükümlülüğü devralan tarafından yerine getirilmedikçe, ikinci fıkrada öngörülen iki yıllık süre işlemeye başlamaz.” ŞİRKET DEVRİ NASIL YAPILIR? - Hukuk Desteği

iki yıl süreyle önceki borçlu da devralanla birlikte müteselsil borçlu olarak sorumlu kalır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)