kamu işçi maaş

Konu: Arkadaşlar Şu Soruma Cevap verirmisiniz lütfeen..

Arkadaşlar Şu Soruma Cevap verirmisiniz lütfeen..

arkadaşlar kusura bakmayın aklıma çok takılan hatta geceleri uyuyamadığım bir şey soracağım
    bundan 1 ay önce temmuz ayı içerisinde olan çeşitli tarihlerde çek yazdım ve imzaladım (şirket sahibi değil )müdür gel şunları yaz dedi bilmediğimden işte cahiliğimden olduu bu olay ama snradan aklıma takıldı siz değerli arkadaşlara sormak istedim

imzaladığım yerde çalıştığım şirketin adı x ltd şti yazıyordu kendi adımı soyadımı falan yazmadım sadece imzaladım
    bunlarda herhangi bir sorun çıkarmı ben o işyerinden ayrıldım üsttte de dediğim gibi temmuzda vadeleri dolduğundan almış bunların vadesi geçti diye ama kesiğimiz y ltd şti şirketine vermedi çekleri anlamadım gitti . btün bildiğim bu acaba bunun cezası varmı ne gbi sonuçlar olur 9 tane çek yazmıştım 3 tanesi tahsil edilmiş 6 tanesi de vadesi geçmiş diye duydum

ALLAH rızası için cevap verirmisiniz ne olur bu çok merak ediyorum

Ynt: Arkadaşlar Şu Soruma Cevap verirmisiniz lütfeen..

bu arada benim ne vekaletim var ne de yetkim 600 tl ye çalışyordum orada lütfen cevap verin şimdiden çok teşekkür ederim

Firma cekinimi imzaladınız ?
    Panik yapmayın , imza yetkiniz var miydi ?
    SMMM

yok kardeşim ne yetkim var ne vekaletim vardı

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Selamlar
    Sorununuz hukuksal konu olmasına rağmen,bende şunu söyleyebilirim.
    Eğer imza yetkisi ve vekaletiniz yoksa ve kendi imzanızı atmışsanız attığınız imzalar zaten geçersizdir.
    Çeklerin ödenmesi esnasında imza kontrolü yapılırsa bu çekler zaten ödenmeyecektir.Kend imzanızı atmış olmak sizi zor duruma sokmaz.Fakat yetkilinin imzasını taklit etmişseniz imza sahtekarlığından başınız ağrıyabilir.Çekler karşı tarafa verilmemişse herhangi bir sorun çıkmaz.Aslında burada yapmanız gereken çekleri yazıp yetkiliye imzalatmanızdı.Fakat yetki ve vekaletiniz olmamasına rağmen imzalamışsanız hiçbir şey olmayacağını düşünüyorum.
    Fakat başta da dediğim gibi hukuksal bir konu olduğu için bir avukata danışmakta da kesin fayda vardır.
    Saygılar.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Teşekkür ederim kardeş içim rahatladı

Yanlız aklıma takılan birşey var peki diyelim ki karşı tarafa verdi neyse çek karşılıksız çıktı yani ödenmedi bunda bana bi sorun doğarmı yani icralık falan olurmuyum hani imza atan sorumldur diye bir şey var mı artı bi de şunu da belirteyim ben şahsi imzamı attıktan sonra şirket kendi kaşesini vurdu imzamın olduğu yere .

bu çek konularında çok bilgisizim tekrar dan ALLAH razı olsun kardeş senden cevapladığın için Hayırlı Bayramlar Şimdiden..

Sayın fatih2525 sorunuzu yarın net bi şekilde cevaplayayım.Bir akrabam avukattır.Yarın danışır aldığım cevabı sizinle paylaşırım.Siz yinede rahatlamayın.Dediğim gibi konu,hukuksal olduğu için uzmanından bilgi almakta fayda var.
    Yarın öğleden sonra benden haber bekleyiniz,
    Saygılar.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

teşekkür ederim kardeş bekliyorum cevabını inş olumlu olur.

Fatih bey selamlar.
    Konuyu sordum.Aldığım yanıtı (kendi yorumumu eklemiyorum) şu şekilde özetleyebilirim.

1- Eğer çekler keşide tarihleri geçtiğinden karşı firmaya verilmedi ise bankaya teslim edilecektirler.Dolayısıyla çek hiç düzenlenmemiş sayılacaktır,hiç bir sorun çıkmayacaktır.
    2- Eğer çekler karşı firmaya verilir ve firmada bu çekler tahsil etmeye kalkarsa
    a-) Eğer bu çekler firma tarafından ödenirse sorun çıkmaz.
    b-) Firma,bu çekler haberimiz dışında düzenlenmiştir der ve ödeme yapmaktan kaçınırsa şirket kendini kurtarır.Karşı firma çekleri sizin imzaladığınızı öğrenirse bu parayı sizden isteyebilir.
    ÇEK VE SENETLERDE YETKİYE VEYA VEKALETE BAKILMAKSIZIN ATILAN İMZALARDA İMZA SAHİBİ TÜM MAL VARLIĞIYLA SORUMLUDUR.
    Dolayısıyla size karşı bir dava açılabilmesi için karşı firmanın bu çekleri sizin tarafınızdan imzalandığını bilmesi gerekirki size alacak davası açabilsin.
    Özetle;
    1-kendi firmanız bu çekleri ödemekten kaçınırsa,karşı tarafta bu çekleri imzalayanın siz olduğunu bilirse,size karşı alacak davası açabilir.
    2- Kendi firmanız bu çekleri kullanır ve ödemesini yaparsa sorun çıkmaz.
    3- Kendi firmanız bu çekleri iptal edip bankaya teslim ederse sorun çıkmaz.

neticede siz bu çeklerin akibetini mutlaka öğrenin ve bankaya geri verdirmeye çalışın..(bu da benim yorumum)
    Saygılar

twolf Kardeşim ALLAH senden Razı Olsun

Çekler Hakkında Bildiğim şunlar 9 tane çek yazdım . 3 tanesi tahsil edildi geri kalan 6 tanesinin vadeside temmuz sonu idi.şirket müdürü ise 6 tane çeki ağustos ayı içinde muhasebeden bunların günü geçmiş diye almış bütün bildiğim bu eğer vadesi geçmiş bi çek işe yaramıyorsa sorun yok galiba yazdığınıza göre. son bi sorum olacak kardeşim çok zahmet verdim Hakkını helal et . çek görüldüğünde ödenir diye bir şey duymuştum peki keşide tarihi neden atıyorlar acaba

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)