kamu işçi maaş

Konu: Anonim Şirketin Ticari Borçları

egegemi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    egegemi Guest

Anonim Şirketin Ticari Borçları

Bir Anonim Şirketin Türk Ticaret Kanununa göre Ticari Borçlarından dolayı yönetim kurulu ve ortakların sorumluluğu ne ölçüdedir.

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

...........
    MADDE 269 - Anonim şirket, bir unvana sahip, esas sermayesi muayyen ve paylara bölünmüş olan ve borçlarından dolayı yalnız mamelekiyle mesul bulunan şirkettir.

Ortakların mesuliyeti, taahhüt etmiş oldukları sermaye payları ile mahduttur.
    ..........
    MADDE 313 - İdare meclisi âzalarından her biri, itibari kıymetleri esas sermayenin en az yüzde birine muadil miktarda hisse senetlerini şirkete tevdie mecburdur. Şu kadar ki; esas sermayenin yüzde biri 5.000 lirayı aşarsa fazlasının tevdii mecburi değildir. Tevdi olunan hisse senetleri âzanın umumi heyetçe ibrasına kadar vazifesinden doğan mesuliyete karşı merhum hükmünde olup başkalarına devrolunamaz ve şirketten geri alınamaz.
    .......

Sayın egegemi.
    A.Ş de YÖNETİM KURULU OLMAYAN ORTAKLAR, amme alacaklarından ve ticari borç ve işlemlerden sorumlu tutulmazlar.
    V.U.K 10. maddesi ile, sorumlulukların kanuni temsilcilere ait olduğu, bu ödevlerini yerine getirmeyenlerin mal varlıkları ile sorumlu olacağı, hüküm altına almıştır. A.Ş lerde kanuni temsilci, YÖNETİM KURULUDUR. Yönetim kurulunun temsil ve idare görevleri vardır. Amme borcunu ödemek yönetim kurulunun idare görevidir. Görüldüğü üzere, bu ödevlerini zamanında ve eksiksiz olarak yerine getirilmesi konusunda, yönetim kurulu üyeleri kanuni temsilci olarak yükümlü kılınmışlardır. Yönetim kurulunun bir veya bir kaç üyesi, örneğin vergi konusundaki işlerle ilgili sorumlu kılınmışlarsa, sorumluluk onlara aittir. Böyle bir görev ayırımı yapılmadı ise, tüm yönetim kurulu üyeleri bütün mal varlıkları ile müteselsilen sorumludurlar. Hisse oranları dikkate alınmaz. Vergi hukukunda, bütün sorumluluk halleri sınırsız, tüm mal varlığını kapsayacak şekilde düzenlenmiştir.
    Yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğu görev yaptığı süre ile sınırlıdır. Görevden ayrılan üyelerin, bu hususun tescil ve ilan ettirilmesi konusunda titizlik göstermeleri gerekir. İdare bu konuda tescil ve ilana itibar eder.
    Yönetim kurulu üyelerinin şirketin ticari borç ve işlemlerinden dolayı sorumluluğu yoktur.
    Yönetim kurulu üyeleri, şirketin maksat ve uğraşı konusuna dahil olan her nevi işleri hukuki muameleleri şirket adına yapmak ve şirket adına kullanmak hakkına sahiptir. Yönetim kurulu üyeleri şirket adına yapmış oldukları işlemlerden dolayı şahsen sorumlu olmazlar. Temsil ve idare yetkisini kullanırken işledikleri haksız fiillerden şirket sorumlu olur. Şirketin rücu hakkı mahfuzdur.
    Saygılarımla.

TTK Madde 324 - Son yıllık bilançodan esas sermayenin yarısının karşılıksız kaldığı anlaşılırsa, idare meclisi derhal toplanarak durumu umumi heyete bildirir.

Şirketin aciz halinde bulunduğu şüphesini uyandıran emareler mevcutsa idare meclisi aktiflerin satış fiyatları esas olmak üzere bir ara bilançosu tanzim eder. Esas sermayenin üçte ikisi karşılıksız kaldığı takdirde, umumi heyet bu sermayenin tamamlanmasına veya kalan üçte bir sermaye ile iktifaya karar vermediği takdirde şirket feshedilmiş sayılır. Şirketin aktifleri şirket alacaklarının alacaklarını karşılamaya yetmediği takdirde idare meclisi bu durumu derhal mahkemeye bildirmeye mecburdur. Mahkeme bu takdirde şirketin iflasına hükmeder. Şu kadar ki; şirket durumunun ıslahı mümkün görülüyorsa idare meclisi veya bir alacaklının talebi üzerine mahkeme iflas kararını tehir edebilir. Bu halde mahkeme, envanter tanzimi veya bir yediemin tayini gibi şirket mallarının muhafazası için lüzumlu tetbirleri alır.

Madde 336 - İdare meclisi azaları şirket namına yapmış oldukları mukavele ve muamelelerden dolayı şahsan mesul olamazlar. Ancak aşağıda yazılı hallerde gerek şirkete gerek münferit pay sahiplerine ve şirket alacaklılarına karşı müteselsilen mesuldürler.

1. Hisse senetleri bedellerine mahsuben pay sahipleri tarafından vukubulan ödemelerin doğru olmaması;

2. Dağıtılan ve ödenen karpaylarının hakiki olmaması;

3. Kanunen tutulması gereken defterlerin mevcut olmaması veya bunların intizamsız bir surette tutulması;

4. Umumi heyetten çıkan kararların sebepsiz olarak yerine getirilmemesi;

5. Gerek kanunun gerek esas mukavelelerinin kendilerine yüklediği sair vazifelerin kasden veya ihmal neticesi olarak yapılmaması.

Beş numaralı bentte yazılı vazifelerden birisi 319 uncu madde gereğince idare meclisi azalarından birine bırakılmışsa, mesuliyetin ancak ilgili azaya yükletilmesi lazım gelip o muameleden dolayı müteselsilen mesuliyet cari olmaz.

Madde 338 - Yukarki maddeler gereğince müteselsil mesuliyeti mucibolan muamelelerde bir kusuru olmadığını ispat eden aza mesul olmaz; hususiyle bu muamelelere muhalif rey vermiş olup keyfiyeti müzakere zaptına yazdırmakla beraber murakıplara hemen yazılı olarak bildiren veyahut mazeretine binaen o muamelenin müzakeresinde hazır bulunmıyan aza dahi mesul değildir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)