taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Şirket Müdürü Kendi İstifa Edebilir mi ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2011
    Mesajlar
    5

    Şirket Müdürü Kendi İstifa Edebilir mi ?

    üstadlar merhabalar

    şirket müdürü ortakların rızasını almadan istifa edebilirmi müdürlükten. şirkette hissesi olmayınca.
    nasıl bir yol izlemeli.
    teşekkürler


  2. #2
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.730

    Ynt: Şirket müdürü kendi istifa edebilirmi ?

    Selamlar
    LTD'den bahsediyoruz herhalde.Kendi isteğiyle istifa isteme hakkı vardır da,hem istifayı hemde yerine seçilecek müdürü tekrar kararla odaya tescil ettirmek lazım.Bu kararı da haliyle ortaklar imzalamalıdır.
    İmzalamaktan imtina ederlerse veya müdür için başka birini seçmek istemezlerse olay hukuksal olaya dönüşür..
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2011
    Mesajlar
    5

    Ynt: Şirket müdürü kendi istifa edebilirmi ?

    durum aynen öyle üstad.

    teşekkürler cevabınız için

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Kasım.2010
    Mesajlar
    1.014

    Ynt: Şirket müdürü kendi istifa edebilirmi ?

    İstifa edebilir ancak istifa dilekçesini ticaret odasına bildirmeli ve şirketede noter kanalı ile göndermelidir, bildiğim bir mahkeme kararı var
    İyi Çalışmalar

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2013
    Mesajlar
    4
    Benimde aynı konuda bir sorum olacak. Firma 2 şirket müdürü ile temsil ediliyor. dışardan atanan, ltd şirket ortağı olmayan müdür istifa ettiğinde istifasını diğer müdüre yazılı sunması yeterlimidir? Birde, istifa eden şirket müdürü iş kanundaki ihbar süresi kadar kalmak zorundamıdır.bu sürede şirketteki müdürlük yetkileri ve sorumluluğu devam eder mi? cevaplarınız için teşekkür ederim.

  6. #6
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.407
    İhbar süresi ile LTD şirket müdürünün ilgisi yok. Çünkü iş akdi değil vekalet akdi ile çalışıyor.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Haziran.2013
    Mesajlar
    4
    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İhbar süresi ile LTD şirket müdürünün ilgisi yok. Çünkü iş akdi değil vekalet akdi ile çalışıyor.
    Cevabınız için teşekkür ederim. Şirket müdürü için maaş ve ssk sigortalılık söz konusu. Şirket ile dışardan atanan müdüre karar defterinde şu kii şu maaş ve şu koşullar ile müdür olarak atanmıstır diye atama kararinda belirtilmis. Dışarıdan atanan şirket müdürü istifa kararını noterden şirkete tebliğ edip ertesi gün ilşiğini kesebilir mi?

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Şubat.2019
    Mesajlar
    1
    hocam iyi akşamlar. aynı durum anonim şitkette söz konusu olsa cevabınız ne olurdu? zira Yargıtayın şöyle bir kararı var (ama karşı oy yazısı); Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin 2015/13645 Esas, 2017/1451 Karar Sayılı ve 13.03.2017 Tarihli ilamında ''Bilindiği üzere Limited Şirketlerde, müdür veya müdürlerin istifası suretiyle görevlerinin sona ermesi 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenmemiştir.
    6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 547 vd. maddelerinde Ticari Temsilci düzenlenmiş olup Limited Şirket müdürünün Ticari Temsilci olduğu açıktır.
    Ticari Temsilci hakkında, 6102 sayılı TTK'da aksine bir hüküm bulunmadığı durumda, 6098 sayılı TTK 547-550 maddesi hükümlerinin uygulanması mümkündür.
    Birer ticari temsilci olan müdürler istifa hakkına sahip olup, istifa hakkının iş sözleşmesindeki hükümlere uygun olarak yapılması gerekmektedir. Aksi halde müdürün şirkete karşı sorumluluğu sözkonusudur.
    Ticari Temsili (müdür), her zaman sözleşmeyi yani müdürlük görevini tek taraflı olarak sona erdirebilir (6098 sayılı TBK 512 md.). Zira limited şirkette müdürlük zorunlu bir görev değildir.
    Müdürlerin istifaları, tek taraflı olarak görevden ayrılmayı ifade ettiği içindir ki istifanın kabulü için herhangi bir makamın, örneğin ortaklar kurulunun onay ve kabulü aranmaz.
    İstifa keyfiyetinin şirkete bildirilmesi ve ortaklar kurulunca bu konuda karar alınması, müdürün şirkete karşı sorumluluğu yönünden önem arz etmekte olup, bu lazimenin yerine getirilmemesi, tek taraflı irade beyanı ile sonuç doğuran istifanın, geçerliliğine etkili değildir ''.
    Konu melisamelisa tarafından (11.Şubat.2019 Saat 20:24 ) değiştirilmiştir.

  9. #9
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.407
    Merhaba;

    Sorunuzu tam anlamadım.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Noter Yoluyla İstifa Edebilir miyim ?
    Konu Sahibi sıradanbiri Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 20.Mart.2017, 16:24
  2. Cevap: 5
    Son Mesaj : 19.Haziran.2013, 16:42
  3. Şirket Kendi Beyannamesini Kendi Vermek İstiyor ?
    Konu Sahibi elasafir Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Eylül.2012, 15:06
  4. Şirket Müdürü ile Şirket Arasındaki Banka ve Borç İlişkisi
    Konu Sahibi SERAY Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 27.Şubat.2009, 08:52
  5. Şirket Müdürü
    Konu Sahibi azob Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 10.Şubat.2009, 03:47

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36