kamu işçi maaş

Konu: Limited Şirket Ortaklık Sorunu

Limited Şirket Ortaklık Sorunu

Merhaba Arkadaşlar şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim,

Yardım isteyeceğim konu şöyle; Ben ve çok yakın bir akrabam bir limited şirket kuracağız fakat şu aşamada ben ailemden dolayı yetim aylığı almaktayım hiçbir yere sigorta kaydım bulunmadığından ve öğrenci olduğumdan dolayı.

Ben kazandığım bu maddi imkanları kaybetmemek ve daha rahat ekonomik olarak çalışma adına 2014'e kadar ortak olmamam gerekiyor. Yani şirket başlangıçta kuzenimin üstüne kurulacak.

Benim şirkete kurucu ortak olmam sigorta yaptırmamı gerektirir mi ?
    Şuan ortak olmayıp ilerde şirkete tekrar dahil olmam nasıl söz konusu olur?
    Kendimi nasıl garanti altına alabilirim ?
    Şuan ileri tarihli bir sözleşme yapmak uygun olur mu ? ve bu noter ortamında mı hazırlanır ?
    İleride şirkete ortak olduğumda bazı şeylerden mahrum kalmam veya kolay şekilde şirket dışına itilmem söz konusu olur mu ?

İyi günler...

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Limited Şirket Ortaklık Sorunu

**Ben ve çok yakın bir akrabam bir limited şirket kuracağız fakat şu aşamada ben ailemden dolayı yetim aylığı almaktayım hiçbir yere sigorta kaydım bulunmadığından ve öğrenci olduğumdan dolayı.

--Dolayısıyla akrabanızla şirket kurduğunuz takdirde Bağ-Kurlu olacağınız veya (6111 sayılı yasa ile yapılan değişiklik) daha önceden başka bir firmdan S.S.K'lı olmanız kaydı ile Bağ-Kur'lu olmadan şirket ortaklığınız devam eder.Fakat ailenizden dolayı aldığınız yetim aylığı kesilir.

**Benim şirkete kurucu ortak olmam sigorta yaptırmamı gerektirir mi ?

--Evet .Zaten siz yapmasanız bile şirket kurulduğunda resen yapılır.Çünkü Ticaret Odaları Şirket kuruluşlarının Ortaklarını otomatik olarak bildiriyorlar.

**Şuan ortak olmayıp ilerde şirkete tekrar dahil olmam nasıl söz konusu olur?

--İleride diğer Ortaklar size hisse devri yaparlar.Ticaret Sicilde bu hisse devri tescil edilir.Böylece sizde resmen ortak olursunuz

**Şuan ileri tarihli bir sözleşme yapmak uygun olur mu ? ve bu noter ortamında mı hazırlanır ?
    Kendimi nasıl garanti altına alabilirim ?

--Maalesef şu anda veya şirket kurulduktan sonra bir sözleşme olması bir anlam ifade etmez.Çünkü alınan kararların
    hüküm ifade etmesi için Ticaret Odasında tescil ve ilan edilip ticaret sizil gazetesinde yayınlanması lazım

**İleride şirkete ortak olduğumda bazı şeylerden mahrum kalmam veya kolay şekilde şirket dışına itilmem söz konusu olur mu ?

--Böyle bir mahrumiyet ve şirket dışına itilmeniz söz konusu olamaz.Yukarıda da yazdığım gibi şirkette alınacak her türlü karardan haberiniz ve imzanız olacak.Ve bu kararların hüküm ifade etmesi için yine Tescil ve İlan edilip Tic.Sicil Gazetesinde yayınlanması lazım.(Tabi bunu 2 ortaklı ve kararların müştereken alındığını yazan bir şirket ana sözleşmesi olduğunu düşünerek yazıyorum.Yoksa 2 ortaktan çok yani 3,5 vb.ortaklı limitedlerde oy çokluğu ile alınan kararlarda sıkıntı yaşarsınız.

İlginiz ve detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim Ferhat Bey, İş yaşantınızda başarılar dilerim

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sağolun.Sizede başarılar dilerim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)