kamu işçi maaş

Konu: Yeni Ttk da Dönüşüm İşlemleri

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Şubat.2011
  Mesajlar
  66

  Yeni Ttk da Dönüşüm İşlemleri

  yeni ttk da şirketleri hangi türlere dönüşterebiliyoruz, ve hangi türleri birleştirebiliyoruz.
  A şahıs firması
  B şahıs firması
  C limited şirket

  c limited şirketini şahısa dönüştürüp, a ve b işletmesi ile birleştirebilirmiyim veya üçünüde tek bir anonim şirkete dönüştebilirmiyim.

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  160

  Ynt: Yeni ttk da dönüşüm işlemleri

  6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun 134.......194 arasındaki maddeleri incelerseniz sorduğunuz sorunun cevabını bulacaksınız.

  Kısaca cevap verecek olursak bir sahıs şirketi diğer bir sahıs şirketi ile veya devrolunan olması kaydıyla sermaye şirketi ile birleşebilir. Ltd. şirketi şahıs şirketine dönüştüremezsiniz. Şahıs şirketlerini Ltd.de birleştirebilirsiniz. Daha sonra Ltd. şirketi A.Ş. ye dönüştürebilirsiniz. Hatta tek ortaklı hale de getirebilirsiniz. Yalnız Ltd. şirketin A.Ş. ye dönüşmesi durumunda GVK?nun Mükerrer 80/4 maddesine göre Ltd. şirket ortağı hissesini ne zaman elden çıkartırsa çıkartsın bundan doğan kazanç "değer artış kazancı" olarak gelir vergisine tabi. 2012 yılı için " değer artış kazancı" istisnası 8.800 TL. Limited şirketlerde küçük oranlı veya değeri düşük olan hisselerin devrinde istisna sınırı aşılmıyorsa sorun yok. Ancak yüksek oran veya tutara sahip hisselerin devrinde istisna sınırının aşılması muhtemel olduğu için her halükarda " değer artış kazancı" olarak gelir vergisine tabi olma durumu söz konusu. Bu nedenle Limited şirketin çok ortaklı pozisyondan tek ortaklı pozisyona geçişi düşünülüyorsa "değer artış kazancı" olarak gelir vergisine tabi olmamak için Limited şirketin, Anonim Şirkete dönüştürülüp pay senedinin bastırılması düşünülebilir. Bu durumda pay senedinin iktisap tarihi Limited şirketin kurulduğu tarih olur. Bu şekilde "değer artış kazancı" olarak gelir vergisine tabi olma sorunu çözümlenebilir.
  Hiç kimse,görmek istemeyen kadar kör değildir.

 3. #3
  a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  2.053

  Ynt: Yeni ttk da dönüşüm işlemleri

  Alıntı Celal Özcan Nickli Üyeden Alıntı
  .....................Ltd. şirketi şahıs şirketine dönüştüremezsiniz.
  Sn ÖZCAN ;

  Yazdığınız tarihten bugüne kadar ticaret sicilde acaba bir gelişme olur mu diye beklediğim için yazmadım. Sanıyorum halen bir netlik de kazanmış değil . Ama 194.madde sanki biraz göz kırpıyor gibi.

  194 / 3.maddeyi nasıl yorumluyorsunuz ?

  (3) Bir ticaret şirketinin bir ticari işletmeye dönüştürülebilmesi için, söz konusu ticaret şirketinin paylarının tümü, ticari işletmeyi işletecek kişi veya kişiler tarafından devralınmalı ve ticari işletme bu kişi veya kişiler adına ticaret siciline tescil ve ilan edilmelidir. Bu hâlde, ticari işletmeye dönüştürülen ticaret şirketi, bir kollektif veya komandit şirket ise mezkûr ticaret şirketinin borçlarından, ticari işletmeyi işletecek kişi ve kişiler ile ticaret şirketinin eski ortakları da 264 üncü maddedeki zamanaşımı süresince sıfatlarına göre müteselsilen sorumlu olurlar. Dönüştürmeye bu Kanunun 264 ilâ 266 ncı maddeleri de uygulanır.
  Abdullah MAKİNECİ
  Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2012
  Mesajlar
  6
  şahışa dönüş var ama aradığımda daha o kısıma gelemedik dediler ona bakarsanız daha gayri faal şirketler konusunda da sıfırlama olacak yani anlacağımız bir gönetmelik var onu bekliyoz ama bu esnada işte biz muhasebeciler umarım yalnış bir şey yapmayız ceza ile bizler muhatap olup müşterilerle boğaz boğaza gelmeyiz...

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  7
  Bir şahıs firması aslinda tür değişik ligi ile Aş ye dönemez bir devir veya birlesme sözkonusu olur ancak suanda mecburen tur degistirme hükümlerine gore sicil tarafindan islem yapilmakta.Bilanconun aktif ve pasifiyle kül halde devrinde herhangi bie vergileme sözkonusu olmadigi gibi mevcut ferdi isletmenin btutn yükümlülüklerini kendi uzerine alır. Yani sözleşmerde ayni sekilde devam eder. Sozlesmelerde eski kisi veya firma unvanının uzerine cizik atip yeni firma unvani ile devam edebilirsiniz. Vergi dairesinde yeni bir sicil acilir. As ile ilgili. Islemi yapmis biri olarak devamini sizlerle yine paylasacagim arkadaslar. Ayrica cep telefonundan yazigim icin imla hatalari oldu Özür dilerim

 6. #6
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.146
  Şahıs firmasının (Ticari işletme) bir sermaye şirketi ile birleşmesi eski ttkya göre devir şeklinde oluyordu, bu da ayni sermaye olarak deviralan şirketin bilançosuna sermaye maddesi olarak ekleniyordu, ancak yeni ttk ile birlikte birleşme devir edilen şahıs firmasının bilançosunun bir kül halinde devir alan şirketin bilançosuna ilave edilmesi ile olmaktadır ve dediğiniz gibi bütün yükümlülüklerini aldığını gibi vergilendirme söz konusu değildir.Şahıs firması birleşme tarihi itibari ile kapatılır, devir alan firma devam eder.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Haziran.2013
  Mesajlar
  2
  sn. ZİNDAN

  Öncelikle verdiğiniz bilgi için teşekkürler. Sormak istediğim şahıs firmasının aş ye devrinden sonra şahıs sicilindeki bozukluk şirketi etkiler mi?

 8. #8
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.146
  Şahıs firmasının sicilinden kasttediğiniz nedir tam anlayamadım ancak,devir alan firmanın özkaynak durumu devir aldığı firma ile birleşmesi halinde, eksi olmayacak şekilde olması yeterli olur.Yani devir edilen firma borca batık olsa bile devir alan firma bu borca batıklığı karşılıyorsa birleşme yapılabilir.Ancak devir alan firmanın özkaynak durumunun eksi olmaması gerekiyor, varsa böyle birşey önce sermaye artırımı yapılabilir.
  Sicil bozuk kelimesinden şahsın kendisinin vergi dairesi ve itodaki sicilinden bahsediyorsanız, bütün sorumluluklar A.Ş.' ye geçtiği için alacaklılar bakımından daha iyi olur, alacakları garanti altına alınıyor, ayrıca birleşme sırasında teminat isteme hakları var.
  Ancak sicilinde kod vs, gibi şeyler varsa, bu birleşme sonucu A.Ş.' ye geçer mi? Sanmıyorum?Çünkü bu firma vergi dairesinden direkt kapatılıyor.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Haziran.2013
  Mesajlar
  2
  Abi asıl sormak istediğim şudur:

  Benim şahıs işletmem var ve vergi dairesi sgk ya borcum var. Ve de bankadaki sicilim bozuk. Yeni bir şirket kurmak istiyorum. Bu şirkete de ortak olmak istiyorum. benim daha önceden kazanmış olduğum bu kötü sicilin yeni şirketime etkisi olur mu ?

 10. #10
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.146
  Vergi Dairesi ve Sgk yeni kurmuş olduğunuz şirketin mallarına, varlıklarına haciz uygulayamaz, sadece size dağıtılacak karın, ücretin peşine düşebilir.
  Şirketin ortaklarına ilişkin bilgileri de istiyor genelde bankalar, haliyle siciliniz kötü ise, şirketi de göz altına alırlar diye düşünüyorum.
  Ancak bankalara varsa borcunuz, şirketin hiç bir varlığına dokunamazlar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Yeni TTK ya Göre Temmuz 2013 Tadil İşlemleri Hk.
  Konu Sahibi spiderden Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 03.Haziran.2013, 14:10
 2. Yeni Kuruluşda Bağkur İşlemleri
  Konu Sahibi demet82 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 19.Ağustos.2009, 18:55
 3. Yeni Teşvik Sisteminde Finansal Kiralama İşlemleri
  Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Ağustos.2009, 15:27
 4. Yeni İşyeri Açılışı İşlemleri
  Konu Sahibi kayalı35 Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 18.Temmuz.2008, 17:47
 5. Yeni Büro Açılış İşlemleri ve Sorunlar Hakkında Bilgi
  Konu Sahibi SerdarYILMAZ Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 17.Ocak.2008, 10:16

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36