kamu işçi maaş

Konu: Lokal İşletmesi Sermayesi Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    20

    Lokal İşletmesi Sermayesi Hk.

    Merhaba,
    Sık sık alomaliye.com u ziyaret ederim ama foruma ilk kez girdim.Bundan böyle sürekli takip edeceğim çok fayda göreceğime inanıyorum.

    Sizlere sormak istediğim yeni bir mükellefimle ilgili; Dernek "lokal" açmak suretiyle bir iktisadi işletme sahibi oldu.Benim mükellefim sadece lokal.Derneğin kayıtlarını kendileri tutuyorlar.Vergi dairesine başvurduk açılış,yoklama,ÖKC,kurumlar vergisi mükellefiyeti hepsi halloldu.
    Şimdi hesap planı oluşturmaya çalışıyorum ve sermaye de takılıyorum.
    Dernek lokale bir sermaye vermek zorunda mıdır? ki biz de böyle bir durum yok.
    Bu durumda sermaye hesabını nasıl çalıştıracağım.
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

    üge Güçlü SM

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    63

    Lokal İşletmesi sermayesi hk.

    Müge hanım, Derneğin iktisadi işletme açması için karar defterinde almış olduğu kararda adres, müdür ataması ve sermaye gibi bilgilerin karara bağlanmış olması gerekli, çünkü sonuçta iktisadi işletme Kurumlar Vergisi 1.maddesinde yazdığı gibi dernekten ayrı bir mükellefiyete sahip olacağından sermaye belirtilerek kurulmuş olması gerekli. 3 ay önce bende bir iktisadi işletme tescil ve Kurumlar vergisi mükellefiyeti tesisi yaptırdım çünkü.

  3. #3
    Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

    Ynt: Lokal İşletmesi Sermayesi Hk.

    Alıntı müge Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba,
    Sık sık alomaliye.com u ziyaret ederim ama foruma ilk kez girdim.Bundan böyle sürekli takip edeceğim çok fayda göreceğime inanıyorum.

    Sizlere sormak istediğim yeni bir mükellefimle ilgili; Dernek "lokal" açmak suretiyle bir iktisadi işletme sahibi oldu.Benim mükellefim sadece lokal.Derneğin kayıtlarını kendileri tutuyorlar.Vergi dairesine başvurduk açılış,yoklama,ÖKC,kurumlar vergisi mükellefiyeti hepsi halloldu.
    Şimdi hesap planı oluşturmaya çalışıyorum ve sermaye de takılıyorum.
    Dernek lokale bir sermaye vermek zorunda mıdır? ki biz de böyle bir durum yok.
    Bu durumda sermaye hesabını nasıl çalıştıracağım.
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Dernek ve vakıflara ait iktisadi işletmelerin tüzel kişiliği yoktur. Sermaye zorunluluğu olmayıp iktisadi işletmenin kuruluşu ile ilgili kararda gerektiği kadar bir miktar fon olarak ayrılır. İktisadi işletmenin kayıtları ayrı bir defterde takip edilmesi gerekir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Lokal İşletmeleri
    Konu Sahibi AVNİDİLSİZ Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Mart.2012, 15:24
  2. Dernek şubesi - Lokal
    Konu Sahibi bilge.deniz Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 15.Ağustos.2010, 16:15
  3. Derneklerde Lokal İşletmeciliği
    Konu Sahibi nihat53 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 01.Şubat.2008, 11:23
  4. dernek içkili yemeksiz lokal işletmelerinde kdv
    Konu Sahibi g.günal Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Ocak.2008, 17:08
  5. Lokal ve Kahvehanelerde Su ve Soda Satışı
    Konu Sahibi smmmgulhan Forum KDV
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 16.Kasım.2006, 22:07

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36