kamu işçi maaş

Konu: A.Ş. Hisse Devri Noterden mi ?

A.Ş. Hisse Devri Noterden mi ?

Merhabalar

a.ş. hisse devir sözleşmesinin noterden yapılması gerekmediği halde ticaret odasının sitesinde noter tasdikli hisse devir sözleşmesi deniyor.

Ortak içi devir sözleşmesini ıslak imza ile dilekçemize ekleyip ticaret odasına tescile göndermemiz halinde bir sorun çıkar mı ? bu işlemi yapan arkadaşlardan bilgi rica ediyorum

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    A.Ş.' lerde hisse devrinin tescil ve ilanı zorunlu değil.Ticaret odası da ayrıca tescil etmiyor, yaptığı ilandır.Yani gazetede yayınlamaktır.
    Ancak biz illa ki ticaret sicil gazetesinde gözüksün, yayınlansın diyorsanız da noter onaylı suretini vereceksiniz sicile.
    Onaylı verebilmek içinde sözleşmenin imzalanması (Noterden düzenlenmesi) veya kararın noterden onaylanması aşamasında noter damga vergisini alacaktır.Devir edilen rakamlar ve şirket sermayesi yüksek ise, büyük damga vergisi ile karşı karşıya kalırsınız.

A.Ş.' lerde hisse devrin de sözleşme yapılıp, karar defterine yapıştırılması ve pay defterine işlenmesi yeterlidir.

zaman zaman çeşitli kurumlardan son sermaye durumunu gösteren gazete isteniyor...bu durumda bu son gazeteye hisse devri kararını eklemek yeterli olur mu?
    şirketin yönetim kurulu şu anda başkan, yardımcısı ve 1 adet üyeden oluşuyor. Hissesini devir edenlerden biri bu üye ve başkan yardımcısına devir ediyor. Bu durumda devir eden y.k. üyesinden istifa dilekçeside almalı mıyım?
    yönetim kurulu 3 den 2 ye düşeceğine göre genel kurul yapmalı mıyım?

Hayır YTTK ile yönetim kurulu bir kişi bile olabilir ancak yönetim kurulundan çıkacaksa karar alınmalıdır
    A.Ş.ler her yıl genel kurul yaptıklarından hisse oranları zaten otomatikman tescil olmuş olur

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Hissesini devir eden üye Yönetim Kurulundan da ayrılıyorsa mutlaka istifa dilekçesi alınmalı ve bu ayrılma kararı Yönetim kurulunda kabul edilerek tescil edilmelidir.Eğer ayrılan üyenin imza yetkisi varsa sirkülerde yenilenmelidir.
    Genel kurula gerek yoktur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Yttk' ya göre yönetim kurulu 3 kişiden daha az olacak ise, yeni o.ü./o. genel kurulda, mutlaka ana sözleşmedeki yönetim kurulu ile ilgili madde, tadil edilerek, yönetim kurulu üye sayısının düzeltilmesi gerekir.Aksi takdirde 3 kişinin altındaki y.k. seçimleriniz tescilden geri iade edilecektir.
    (En az bir kişi olabilir şeklinde düzeltilmesini tavsiye ederim.)

Sayın Zindan haklısınız bu kısmı atladım. Ana sözleşmede yönetim kurulu en az 3 kişiden oluşur diyor. Dediğiniz gibi madde tadili yapmalıyım. Uyardığınız için teşekkürler.

Sayın Nguroy verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Şimdi şöyle bir yol haritası belirledim ;

1- Pc de ana sözleşmede sınıflandırıldığı şekilde hisse senetleri hazırladım ve bunları imzaları karşılığında tüm ortaklara teslim ettim.
    2- Ortaklıktan ayrılan 4 ortak için nominal değerlerle hisse devir sözleşmelerini hazırladım. Bunlara devir edenle , devir alanın imzalarını alacağım
    3- Hissesini devir eden ortaklardan biri yk üyesi olması dolayısıyla onun adına istifa dilekçesi hazırladım. Dilekçeye imzasını alacağım
    4- Karar defterine hisse devir kararı aldım ve karara hisse devrinden sonra oluşan yeni hisse dağılımınıda yazdım. Bu kararı başkan , başkan yardımcısı imzalayacak. Peki bu kararı hissesini devir edip yk üyeliğinden ayrılan kişide imzalamalı mı ?
    5- Ortaklar pay defterine , hisse devri yapan ortakların sayfalarına şu tarih ve şu nolu sözleşme ile tüm hissesini şirket ortaklarından şu kişiye devretmiştir şeklinde bir ibare yazıp bunun karşısınada imzalarını alacağım?
    6- Yk sayısı üçün altına düştüğünden bu durumda genel kurul yapmam gerekeceğinden genel kurul yapılması ile ilgili bir karar daha aldım. Bu kararı yönetim kurulunda kalan başkan ve başkan yardımcısına imzalatacağım.
    7- Genel kurul toplantı tutanağına madde tadil tasarısını ekleyeceğim. Ayrıca sadece yönetim kurulu başkanının imza yetkisinin olduğuna dair madde ekleyeceğim.

atladığım yada hatalı bir işlemim var mı ?

4-Evet.Hisse devir kararında hissesini devren ortakta dahil tüm ortakların imzası gerekiyor.
    5-Pay defterinde devredilen hisse sayısı tutarını,sözleşme tarih-numarasını,düşünceler kısmına da açıklayıcı not ile birlikte yazıp imzalatmalasınız.Hem devreden ortak sayfasında hemde devralan ortak sayfasında.Hali ile herkes kendi sayfasını imzalayacak.
    Hasretim nazlıdır...

4 - Yönetim kurulu üyesi olmayan ortaklarında bu kararı imzalamasına gerek var mı?

Hayır.Devir eden ile devreden imzalar.Yönetim Kurulu olur derse, gerçekleşir.Diğer ortakların karışamaz.Ancak ana sözleşmede özel bir madde varsa, durum değişir.(Örnek: Hisse devirleri şirket içi ortaklara yapılabilir, veya hisse devirleri ortakların %50' sinin onayından geçer gibi v.s.)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)