kamu işçi maaş

Konu: Pay Defteri ve Genel Kurul Toplantı Müz. Defteri Tasdiki

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Şubat.2006
  Mesajlar
  403

  Pay Defteri ve Genel Kurul Toplantı Müz. Defteri Tasdiki

  "Pay defteri ile genel kurul toplantı ve müzakere defteri yeterli yaprakları bulunmak kaydıyla izleyen hesap dönemlerinde de açılış onayı yaptırılmaksızın kullanılmaya devam edilebilir."
  tebliğdeki hüküm bu; buna göre limited şirketin açılışında (2008) onayladığımız Pay defteri ve Karar defterlerini tasdik ettirmeden kullanmaya devam edebilecekmiyiz, yoksa 2013 için tasdikleyip sonraki dönemler için mi hüküm ifade eder.. tereddütte kaldım, yorumlarınızı bekliyorum.

  Bürokrasi artık yeterrr!<br />kurtar bizi Deli Dumrul, bunlar senden bile beter...

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  70
  merhaba

  -limited şirketler için.

  -tebliğe göre var olan pay defteri yeterli yaprakları varsa açılış onayı yapmadan devam edebilirsiniz.
  -ve yine halen kullandığımız karar defterinin yeterli yaprakları varsa genel kurul toplantı ve müzakere defteri olarak açılış onayı yaptırmadan kullanmaya devam edeceğiz.

  kolay gelsin.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Şubat.2006
  Mesajlar
  403
  tşk ederim, geçici maddelere gelmeden yazmıştım mesajı, sonradan okudum bende anlaşılan o ki değişen birşey yok , yine limitedler için sadece yevmiye, envanter, kebir tasdikleyeceğiz. 1.sınıf şahıslar için kebir tasdik ettirmeye gerek varmı acaba?
  Bürokrasi artık yeterrr!<br />kurtar bizi Deli Dumrul, bunlar senden bile beter...

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  267
  anonim şirketlerde , yevmiye,kebir,envanter dışında hem karar defteri hemde genel kurul toplantı ve müzakere defteri tasdik ettirmek gerekiyor. Peki , limited şirketlerde ise sadece genel kurul toplantı ve müzakere defterimi tasdik ettireceğiz? (yani karar defteri tasdiki limitedlerde yapılmayacak , doğrumu anlıyorum )

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2010
  Mesajlar
  145
  Limited Şirketlerde eğer elinizde daha önceden tasdiklenmiş karar defteri var ise Genel kurul Toplantı ve müzakere defteri yerine bu defteri kullanabilirsiniz.Eğer sayfaları az kalmış ise bu eski karar defterinin kapanışını bu ayın sonuna kadar yaptırıp.Yeni Genel Kurul Toplantı müzakere defteri alıp kararlarınızını buna yazınız.
  Aşağıdaki tebliğe istinaden;
  GEÇİCİ MADDE 3 (1) Mevcut durumda kullanılmakta olan, pay defteri ile genel kurul toplantı ve müzakere defteri yeterli yaprakları bulunmak kaydıyla ve bu Tebliğde belirtilen bilgilerden eksik olanların yazılması suretiyle açılış onayı yapılmaksızın kullanılmaya devam edilebilir.
  (2) Limited şirketlerde halen kullanılmakta olan ortaklar kurulu karar defterleri de yeterli yaprakları bulunmak kaydıyla, genel kurul toplantı ve müzakere defteri olarak kullanılmaya devam olunabilir.

  Ek bilgi= Müdürler kurulu Karar defteri isteğe bağlı. İlla ben bu defteri tutacağım diyen ltd şirket muhasebecisi kararlarını Genek Kurul toplantı ve müzakere defteri yerine bu deftere kaydedecektir.Bu defter a.ş.lerdeki yönetim kurulu karar defteri hükmündedir.Hüküm'de yıl sonunda kapanışının yapılmasıdır.Kimsenin de bu defteri kullanacağını sanmıyorum.
  Bununda tebliği:
  (4) Limited şirketlerde müdür veya müdürler kurulunun şirket yönetimi ile ilgili olarak aldığı kararlar genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedilebileceği gibi ayrı bir müdürler kurulu karar defteri de tutulabilir. Müdürler kurulu karar defterinin tutulması halinde açılış ve kapanış onayları dahil olmak üzere yönetim kurulu karar defterine ilişkin hükümler uygulanır. Kararların genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedilmesi halinde 10 uncu maddenin ikinci fıkrasında belirtilen hususların yazılması zorunludur. Ayrı bir müdürler kurulu karar defteri tutulması halinde müdür veya müdürler kurulu kararları genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedilemez.

  Pay defteri konusuna gelince.
  Tamam geçmişte noterden tasdiklenmiş pay defterleri bu sene kullanılabilir lakin; tebliğdeki şekil şartlarına uygun şekle getirilirse;

  GEÇİCİ MADDE 3 (1) Mevcut durumda kullanılmakta olan, pay defteri ile genel kurul toplantı ve müzakere defteri yeterli yaprakları bulunmak kaydıyla ve bu Tebliğde belirtilen bilgilerden eksik olanların yazılması suretiyle açılış onayı yapılmaksızın kullanılmaya devam edilebilir.

  peki nedir tebliğde belirtilen bilgiler;

  (6) Limited şirketlerde pay defterine ortakların, adları, adresleri, her ortağın sahip olduğu esas sermaye payının sayısı, esas sermaye paylarının devirleri ve geçişleri itibarî değerleri, grupları ve esas sermaye payları üzerindeki intifa ve rehin hakları sahiplerinin adları ve adresleri yazılır.

  Benim elimdeki pay defterinde hisse adedi beher hisse değeri sütünları var.
  Yukarıda belirtilen sütünlar yok.Acaba yeni defterledemi mi var.?
  Esas sermaye payı sayısından kasdedilen 1 payın 25 lira olduğunu varsayarsak sermayenin 25 tl'ya bölümünden kalan mıdır?
  Teşekkürler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Anonim Şirket Karar Defteri mi Genel Kurul Defteri mi ?
  Konu Sahibi hosrev Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 20.Eylül.2018, 15:09
 2. Cevap: 6
  Son Mesaj : 02.Şubat.2014, 18:13
 3. Genel Kurul Toplantı Ve Müzakere Defteri
  Konu Sahibi ELENOR Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 27.Kasım.2013, 08:44
 4. 2013 Senesi Genel Kurul Toplantı Ve Müzakere Defteri
  Konu Sahibi CAN AZİZOĞLU Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 05.Aralık.2012, 12:53
 5. Pay defteri ve toplantı müzakere defteri
  Konu Sahibi batlı Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 20.Haziran.2012, 10:16

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36