kamu işçi maaş

Konu: SERMAYE ARTIŞI

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  7

  SERMAYE ARTIŞI

  Sermaye artışında bilançomdaki yasal yedek, olağanüstü yedek, özel fonları ve sermaye olumlu fark hesaplarını kullanırsam vergiye tabi olma durumu var mı ?


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  11

  SERMAYE ARTIŞI

  sayın sudo,
  sermaye artışında vergi tabi olma durumu yok.. bizde şirket olarak sermaye artışına gittik ve vergi ile karşılaşamdık

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  7

  SERMAYE ARTIŞI

  Sayın Serap Hanım
  İlginiz için teşekkür ederim ama benim söz ettiğim vergi, bilanço kaynaklarının sermaye artırımında kullanılmasından dolayı ( ortaklar için gelir sayılıp sayılmadığı ile ilgili ) muhtasar beyannme ile beyan edilen vergidir.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  788

  SERMAYE ARTIŞI

  Sayın Sudo
  19 Ocak 1996 Tarihli Resmi Gazete

  Sayı:22528
  3946 sayılı Kanun ile kar payları ve vergi alacağının vergilendirilmesine yönelik olarak yapılan düzenlemeler bu Tebliğ'de açıklanmıştır.


  Dönem karından ayrılan yedeklerin herhangi bir yılda sermayeye ilave edilmesi, ortaklara fiilen dağıtılan kar payları ile kurumun sermaye artırımına iştirak edilmesi aynı mahiyettedir. Her iki halde de ortaklar, kurum bünyesinde oluşan karlar üzerinde tasarrufta bulunma imkanına sahip olmaktadır. Dolayısıyla, kar yedeklerinden karşılanan sermaye artırımları sonucunda ortaklarca bedelsiz iştirak hissesi veya hisse senedi iktisabı, kurum açısından kar dağıtımı ve ortaklar açısından kar payı hükmündedir.

  Bununla birlikte, Kurumlar Vergisi Kanununun Geçici 23/a maddesi uyarınca gayrimenkullerin ve iştirak hisselerinin satışından ve üretim tesislerinin yeni kurulan bir şirkete ayni sermaye olarak konulmasından doğan ve sermayeye ilavesi şartıyla vergilendirilmeyecek kazanç, esas itibariyle kar yedeği mahiyetinde olmakla birlikte, sözkonusu maddenin üçüncü fıkrasında, bu kazançların sermayeye ilavesinin kar dağıtımı sayılmayacağı belirtilmiştir. Buna göre, anılan kazançların sermayeye ilavesi nedeniyle ortaklara verilecek bedelsiz iştirak hisseleri veya hisse senetleri kar payı kabul edilmeyecektir.

  Sermaye yedekleri ile sermaye artırımında bulunulduğu durumda ise sermaye yedeklerinin mahiyeti icabı bir kar dağıtımı söz konusu değildir. Zira, sermaye yedekleri kurumun vergiye tabi karından ayrılan bir unsur olmayıp, çeşitli değerleme farklılıkları nedeniyle sermayede meydana gelen kayıpları karşılamak üzere kayden oluşturulan fonları ifade etmektedir. Bunların sermayeye ilavesi ile sermayede reel anlamda bir artış meydana gelmemektedir.

  Buna göre, mevzuatımız çerçevesinde sermaye yedeği olarak nitelendirilen ve sermayeye ilavesi kar dağıtımı; sermayeye ilave nedeniyle ortaklara bedelsiz iştirak hissesi veya hisse senedi verilmesi kar payı sayılmayan haller şunlardır:

  – Amortismana tabi iktisadi kıymetlerin yeniden değerlenmesi nedeniyle oluşan yeniden değerleme fonlarının sermayeye ilavesi;

  – İştirak hisselerinin, gayrimenkullerin ve amortismana tabi iktisadi kıymetlerin satışında, maliyet bedellerinin artırılması sonucu oluşan maliyet artış fonunun sermayeye ilavesi;

  – Kesilip satılmak. üzere ağaç yetiştiriciliğinde aktifleştirilen giderlerin yeniden değerleme oranında artırılması sonucu oluşan gider artış fonunun sermayeye ilavesi;

  – Anonim şirketlerin kuruluşlarında veya sermayelerini artırdıkları sırada çıkardıkları hisse senetlerinin itibari değerlerinin üzerinde elden çıkarılmasından sağlanan kazançların sermayeye ilavesi.

  Olağanüstü kar yedekleri, önceki yıl karları ve son yıl karı gibi adlarla belirtilen kar yedeklerinin sermayeye eklenmesi nedeniyle ortaklarca iktisap edilen iştirak hisseleri mukayyet değerleriyle, hisse senetleri ise itibari değerleriyle ortakların kar payını oluşturacaktır. Bu kar payları kurumlardan elde edilen kar paylarının tabi olduğu ve bu Tebliğde açıklanan genel esaslar çerçevesinde vergilendirilecektir. Sözkonusu bedelsiz hisse senetlerine ilişkin olarak, yine bu Tebliğde yer alan açıklamalar çerçevesinde ayrıca vergi alacağı hesaplanacağı tabiidir.

  Bilindiği üzere, kurumlarca sernıaye artırımında bulunulduğunda, bu artırımın kaynaklarının ayrı ayrı gösterilmesi gerekmektedir. Kurumlar sermaye artırımı nedeniyle ortaklarına bedelsiz iştirak hissesi veya hisse senedi verdikleri sırada, sermaye artırımının kaynaklarını yazılı olarak ortaklarına bildireceklerdir. İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören hisse senetleri ile ilgili olarak bu mecburiyet, bedelsiz hisse senedi iktisabına aracılık eden borsa aracı kurumları vasıtasıyla yerine getirilecektir.

  kolay gelsin
  Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  7

  SERMAYE ARTIŞI

  Sayın Dİnçer Kum,
  Zaman ayırıp soruma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. İstediğim
  bilgi açıklamalarınızda mevcut çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 3
  Son Mesaj : 21.Şubat.2019, 12:11
 2. Sermaye Arttırımı Yapmayan Sermaye Şirketleri Hakkında
  Konu Sahibi ferhat Forum Ticaret Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Şubat.2014, 15:21
 3. Şirket Sermaye Arttırımında Ayni Sermaye Konulması
  Konu Sahibi bayramalikubilay Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 10.Ağustos.2012, 15:12
 4. Bağlı Ortaklık Sermaye Yedeklerin Sermaye Artırımı Yevmiye Kaydı
  Konu Sahibi ozguryuksel Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 22.Ekim.2010, 14:31
 5. Ortaklara Borçlar ve Sermaye Ol. Farklarının Sermaye Eklenmesi
  Konu Sahibi metyo Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 29.Nisan.2009, 18:13

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36