kamu işçi maaş

Konu: 1.Yedek Akçenin Sermaye Arttırımında Kullanılması Hk.

  1. #1
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.946

    Question 1.Yedek Akçenin Sermaye Arttırımında Kullanılması Hk.

    Ltd.Şti. 2012 yılı karından ayrılan I.Temettü Y.Akçeyi, Geçmiş yıl karı ile birlikte Sermaye artırımı yoluyla iç kaynaklardan sermayeye ilave etmeyi düşünüyorum.
    Burada ilave edilebilir mi? Problem çıkar mı?
    Bir de bunun için yazılacak raporun sadece Ymm' lerce yazılması gerekir diye birşey yazan olmuş internette.Doğruluk payı var mıdır?
    Yada hiç I.Temettü ayırmadan direkt geçmiş yıllar karında bırakıp sermayeye öyle mi ilave edeyim.
    Hiç ayırmamanın bir yaptırımı, cezası, zorunluluğu var mıdır?





    Cevaplar için teşekkürler.
    İyi günler.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    505

    umarım işinize yarar


    III- İç kaynaklardan sermayeartırımı

    Madde 462-(1) Esassözleşme veya genel kurul kararıyla ayrılmış ve belirli bir amaca özgülenmemişyedek akçeler ile kanuni yedek akçelerin serbestçe kullanılabilen kısımları vemevzuatın bilançoya konulmasına ve sermayeye eklenmesine izin verdiği fonlarsermayeye dönüştürülerek sermaye iç kaynaklardan artırılabilir.

    (2) Sermayenin artırılan kısmını,iç kaynaklardan karşılayan tutarın şirket bünyesinde gerçekten varolduğu,onaylanmış yıllık bilanço ve yönetim kurulunun vereceği açık ve yazılı bir beyanla doğrulanır.Bilanço tarihinin üzerinden altı aydan fazla zaman geçmiş olduğu takdirde, yenibir bilanço çıkarılması ve bunun yönetim kurulu tarafından onaylanmış olmasışarttır.

    (3) Bilançoda sermayeye eklenmesine mevzuatın izin verdiğifonların bulunması hâlinde, bu fonlar sermayeye dönüştürülmeden, sermayetaahhüt edilmesi yoluyla sermaye artırılamaz. Hem bu fonların sermayeyedönüştürülmesi hem de aynı zamanda ve aynı oranda sermayenin taahhüt edilmesiyoluyla sermaye artırılabilir. Artırım genel kurul veya yönetim kurulukararının ve esas sözleşmenin ilgili maddelerinin değişik şeklinin tescili ilekesinleşir. Tescil ile o anda mevcut pay sahipleri mevcut paylarının sermayeyeoranına göre bedelsiz payları kendiliğinden iktisap ederler. Bedelsiz paylarüzerindeki hak kaldırılamaz ve sınırlandırılamaz; bu haktan vazgeçilemez.





Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Şirket Kuruluş Ve Sermaye Arttırımında 1/4 Ödeme
    Konu Sahibi SerhanSerhan Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 23.Mart.2018, 10:27
  2. I.Tertip Yedek Akçenin Muhasebe Kaydı Hangi Tarihe Yapılır ?
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 21.Nisan.2014, 10:09
  3. Sermaye arttırımında taahhüt metni hk.
    Konu Sahibi jale_7 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 10.Eylül.2012, 15:26
  4. Şirket Sermaye Arttırımında Ayni Sermaye Konulması
    Konu Sahibi bayramalikubilay Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 10.Ağustos.2012, 15:12
  5. Geçmiş Yıl Karların Sermaye Arttırımında Kullanlması hk.
    Konu Sahibi kariyerim3568 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 17.Kasım.2008, 08:22

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36