kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By bulent249

Konu: A.Ş. Genel Kurul

A.Ş. Genel Kurul

ilk olarak bir a.ş genel kurulu işlemleri yapacağım. ismmodaki bilgileri vb okudum. çağrısız genel kurul olacak.. yeni ttk uyarınca şirketimiz komiser çağırma zorunluluğunda bulunmuyor. Bu durumda genel kurul kararı aldıktan sonra bunu bu kararı bir yere bildirmek ( ticaret sicil, noter vb) zorunluluğu var mı? bu kararın tarihi 15 gün evvel mi olmalı yine de?

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Ben TTK 416.maddeye (ilansız) göre yapılan genel kurullarda usulen ortaklara davetiye yazıp, davetiyeyi elden teslim ettiğime dair imzalarını alıyorum. Bunun dışında genel kurul yapılacağı tic.sic.gazetesinde, yerel gazetede vs. yayımlanmasına gerek yok. Toplantı sonrası 15 gün içerisinde ticaret sicile tescil ettirilmesi gerekiyor.

istanbul odasına sorulan bir soruda cevap olarak ana sözleşme değişikliğini gerektirmeyen genel kurul toplantı tutanağının ticaret sicile tescil zorunluluğunun olmadıgı yazıyor (ltd şti için) a.ş. olduğu içinmi sicile tastik yaptırıyorsunuz. ?

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı deniz9 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    istanbul odasına sorulan bir soruda cevap olarak ana sözleşme değişikliğini gerektirmeyen genel kurul toplantı tutanağının ticaret sicile tescil zorunluluğunun olmadıgı yazıyor (ltd şti için) a.ş. olduğu içinmi sicile tastik yaptırıyorsunuz. ?
    A.Ş.lerde genel kurulun tescil ve ilanı zorunludur. Ayrıntılı bilgi için 28.11.2012/28481 sayılı resmi gazetede yayımlanan yönetmeliği inceleyiniz. Özellikle 29.maddesi tescil ve ilanla ilgilidir.
    deniz9 bunu beğendi.

sermaye,konu,tür v.s. değişiklikler dışında çağrısız genel kurullarda komiser zorunluluğu yok.
    İlgili yönetmelikte belirtilen yönergeyi genel kurulda aynen kabul edip ticaret sicilde yayınlatın.

Daha önce açtığım başlığı da inceleyebilirsiniz.

A.Ş. ve LTD Olağan Genel Kurul Toplantılarında izlenecek yol haritası

üstadlar,10 yıldır genel kurulu yapılmayan gayri faal bir şirket var (a.ş.) bu şirket doğal olarak yönetimsiz tic.il mdüürlüğü mahkemeye başvurman gerekiyor dedi, bu süreçle ilgili bilgi ve deneyimi olan arkadaşlar paylaşabilir mi acaba.
    şirket in şuna sadece boş olarak kdv ve babs si verliyor, aile şirketi son yöentim kurulu başkanı vefat etmiş şirket tasfiye edilmek isteniyor.
    saygılarımla;

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Selamlar
    Geçen yıl 7 yıllık genel kurul birden yaptım.Genel kurullada tasfiyeye gittik.Fakat ara yıllarda olağanüstü genel kurul yaparak temsil ilzam yetkilerini yenilemiştim.Yani şirketin yönetim kurulu yok değildi.Sadece prosedür gereği yapılacak genel kurulları yapılmamıştı.
    Tasfiyeye gitmek istediğimizde Sanayi Ticaret Bakanlığı, önce bütün genel kurulları yapacaksınız,tasfiyeye gidileceği konusunu da toplantıya ekleyeceksiniz.Hatta tasfiye işlemi içinde gerekli belgeleri ekleyecek ve ilana sunacaksınız demişti.
    Bizde bu şekilde hem 7 yıllık genel kurulu yapmış,hemde tasfiyeye giriş işlemini de başlatmış olduk.2-3 ay sonrada tasfiye işlemi sonuçlanacak.
    Ticaret il müdürlüğü ile görüştük demişsiniz ama Ticaret bakanlığı'ndan mı yoksa sicil müdürlüğü'nden mi bahsettiniz tam anlayamadım.
    Bakanlıkla birebir görüştünüz mü bilemiyorum,bana kalırsa mahkemeye gidilecek bir durumunuz olmamalı.Kaldı ki aile şirketi olduğunu söylüyorsunuz.Yani tasfiyeye muhalefet edebilecek ortak yok sanırım.Tasfiyeye girilmek istendiğine göre,yönetim kurulu başkanlığı konusunda da muhalefet herhalde ki kimse olmayacaktır.
    Sanki bakanlıkla tekrar görüşülmesi icap ediyor gibi...
    Şu an için söyleyebileceklerim bunlar..
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

sayın twolf, tic.bakanlığın da bir memur ile görüştük konuyu önce son denetçiyi kararları aldır hallederiz demişti dediğini yaptım sonra da bu şekliyle olmuyor mahkemeye başvurmalısın dedi, aile şirketi herhangi bir muhalif olunma gibi bir durum yok. sanırım siz eski ttk yürürlükte iken yaptınız
    açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Evet Sayın FERCEY,yeni TTK henüz yayınlanmamıştı,birkaçgün farkla kurtardık desek,çokta yanlış sayılmaz.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)