kamu işçi maaş

Konu: Ltd Şirket Yıllık Genel Kurul

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2010
    Mesajlar
    163

    Ltd Şirket Yıllık Genel Kurul

    merhaba limited şirketler için yıllık genel kurul yapılıp notere onaylatılıp tescil edilmesi gerekmiyor mu?


    itoyu aradım şimdi limited şirket için genel kurul tescil etmiyoruz dediler...


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    106
    evet sanırım limited şirketin genel kurul tescili yapılmıyor.biz de görüştük adana tic. odasıyla orası da aynı şeyi söyledi.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    106
    bu arada iki tane limited şirketimiz var tasfiyesi devam eden,bunların genel kurulları yapılacak mı?bilgisi olan?

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    106
    limited şirketin hem genel kurul kararını hem de toplantı tutanağını genel kurul toplantı müzakere defterine yazdırdık.tasdike notere gönderiyoruz da doğru mu yaptık??

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2013
    Mesajlar
    22
    sayın kcoskun82 işleminizi gerçekleştirdinizmi

  6. #6
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.470
    Arkadaşlar,

    Yeni TTK ile Limited Şirketler için Genel Kurul zorunluluğu geldi. Aslında gelmedi eski TTK'da da bu hüküm vardı ancak 20'den daha az sayıda ortağa sahip Limitedler için uygulama farklıydı. Şimdi bu sayı kalktı. Ancak AŞ ve LTD lerde yeni düzenlemeyle ortak sayılarının asgari sınırı kaldırılınca Genel Kurul şartları ve şekilleri değişti.

    TTK bazı konularda Genel Kurulu ve komiser bulundurmayı zorunlu tutuyor ancak birçok konuda da esneklik sağladı. Bunların başında literatürde "Sirküler Genel Kurul" olarak bilinen bir teknik getirildi. Bunlar çok ayrıntılı tabi. Ancak TTK 409 ile AŞ ve 617 ile de LTD için genel kurul şartları açıklanmıştır. Sadece LTD'ler için 617/2 ye göre duruma bakınız;

    Genel kurul, müdürler tarafından toplantıya çağrılır. Olağan genel kurul toplantısı, her yıl hesap döneminin sona ermesinden itibaren 3 ay içine yapılır. Şirket sözleşmesi uyarınca ve gerektikçe genel kurul olağanüstü toplantıya çağrılır (TTK.Md.617/1). Limited şirketler, TTK'nun 617/3.maddesi gereği, 617/2.maddedeki çağrıya ilişkin hükme uymaksızın, yani, çağrısız olarak genel kurul toplantısı yapabilirler. Ancak bu durumda;
    1. Genel kurul toplantısında bütün ortaklar hazır olmalı,
    2. Toplantının bu şekilde yapılmasına hiç bir ortak itiraz etmemelidir.

    kuralı var.

    Aydınlatıcı olduğunu umarım,

    Saygılar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Limited Şirket Bir Kaç Yıllık Genel Kurul
    Konu Sahibi stajer611 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 29.Kasım.2018, 15:29
  2. Anonim Şirket Tasfiyesi Ve Genel Kurul
    Konu Sahibi acziyet Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 08.Ekim.2015, 16:04
  3. Limited Şirket Genel Kurul Kararı
    Konu Sahibi deniz9 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 16.Nisan.2013, 19:05
  4. A.Ş. Şirket Genel Kurul Komiser Çağırma
    Konu Sahibi stajer611 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 28.Şubat.2013, 12:25
  5. anonim şirket genel kurul son tarihi
    Konu Sahibi zarha Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 15.Haziran.2006, 12:48

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36