kamu işçi maaş

Konu: Limited Şirket Genel Kurul Kararı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    237

    Limited Şirket Genel Kurul Kararı

    merhaba arkadaşlar
    limited şirketler genel kurul kararlarını ticaret sicile vermesi gerekiyormu? (ana sözleşme değişikliğini gerektirmeyen kararlar)


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Nisan.2012
    Mesajlar
    347
    Gerekmiyor...

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Kasım.2012
    Mesajlar
    5
    Ticaret sicile verilmeyeceğinin bir dayanağı var mı acaba?

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    237
    ticaret odasından almış olduğum bilgi;genel kurul kararı (noter onaylı), faaliyet raporu, hazır bulunanlar listesi bilanco ve kar zarar tablosu sicile verilmesi gereken evraklarmış.(anasözleşmeyi değiştiren karar olmasada yinede sicil dosyayasına konacakmış)

  5. #5
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.464
    Bu konuyla ilgili daha önce cevap yazılmıştı buraya tekrar aktarıyorum;

    Arkadaşlar,

    Yeni TTK ile Limited Şirketler için Genel Kurul zorunluluğu geldi. Aslında gelmedi eski TTK'da da bu hüküm vardı ancak 20'den daha az sayıda ortağa sahip Limitedler için uygulama farklıydı. Şimdi bu sayı kalktı. Ancak AŞ ve LTD lerde yeni düzenlemeyle ortak sayılarının asgari sınırı kaldırılınca Genel Kurul şartları ve şekilleri değişti.

    TTK bazı konularda Genel Kurulu ve komiser bulundurmayı zorunlu tutuyor ancak birçok konuda da esneklik sağladı. Bunların başında literatürde "Sirküler Genel Kurul" olarak bilinen bir teknik getirildi. Bunlar çok ayrıntılı tabi. Ancak TTK 409 ile AŞ ve 617 ile de LTD için genel kurul şartları açıklanmıştır. Sadece LTD'ler için 617/2 ye göre duruma bakınız;

    Genel kurul, müdürler tarafından toplantıya çağrılır. Olağan genel kurul toplantısı, her yıl hesap döneminin sona ermesinden itibaren 3 ay içine yapılır. Şirket sözleşmesi uyarınca ve gerektikçe genel kurul olağanüstü toplantıya çağrılır (TTK.Md.617/1). Limited şirketler, TTK'nun 617/3.maddesi gereği, 617/2.maddedeki çağrıya ilişkin hükme uymaksızın, yani, çağrısız olarak genel kurul toplantısı yapabilirler. Ancak bu durumda;
    1. Genel kurul toplantısında bütün ortaklar hazır olmalı,
    2. Toplantının bu şekilde yapılmasına hiç bir ortak itiraz etmemelidir.

    kuralı var.

    Genel kurulların ise Tescil ve İlanı zorunludur aksi takdirde hüküm ifade etmez.

    Aydınlatıcı olduğunu umarım,

    Saygılar,
    Kevork

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Limited Şirket Bir Kaç Yıllık Genel Kurul
    Konu Sahibi stajer611 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 29.Kasım.2018, 15:29
  2. Çoklu Genel Kurul Kararı
    Konu Sahibi anakin Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 05.Eylül.2018, 10:43
  3. Anonim Şirket Adres Değişikliği Genel Kurul mu yoksa Yk Kararı mı Gerekir ?
    Konu Sahibi SerhanSerhan Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 03.Ağustos.2016, 17:03
  4. Limited Şirket Genel Kurul Kararı Örneği
    Konu Sahibi karakaya_ Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 15.Mart.2013, 10:47
  5. A.Ş. Genel Kurul Kararı
    Konu Sahibi alper44 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 05.Ocak.2013, 17:52

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36