kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Ortak Alacaklarının Sermayeye İlave Edilmesi

Ortak Alacaklarının Sermayeye İlave Edilmesi

Arkadaşlar bir sorum olacak. Ortaklar cari hesabının sermayeye ilave edilmesi sırasında kısaca ortak alacaklarının varlığı konusunda tespit raporu düzenliyoruz bu tamam, önceki sermayenin tamamının ödendiğine dair rapor tescilde istenir mi? Sonuçta nakit arttırım yapılmayacak. Konu ile ilgili görüşünüz alabilirmiyim. Şimdiden teşekkürler.

SMMM Aydın AY

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    131 Ortaklardan Alacaklar hesabının sermayeye ilave edilmesi mümkün değildir, ancak 331 Ortaklara Borçlar hesabının sermaye taahüdüne mahsuben sermayeye ilavesi mümkündür, 501/500, 331/501 şeklinde. Önce bu konuda bir anlaşalım da.
    Tahsin Kurt bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı koraykarakaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    131 Ortaklardan Alacaklar hesabının sermayeye ilave edilmesi mümkün değildir, ancak 331 Ortaklara Borçlar hesabının sermaye taahüdüne mahsuben sermayeye ilavesi mümkündür, 501/500, 331/501 şeklinde. Önce bu konuda bir anlaşalım da.
    +
    Sermayenin tamamının ödendiğine dair rapor ve ortaklara borçlar hesabının sermaye arttırımında kullanılacağına dair rapor hazırlanmalıdır.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Merhaba Koray bey Ortaklardan alacaklar değilde "Ortak alacaklarının" demiştim. Şirket ortaklarının şirketten olan alacaklarını kısaltma babında yazmıştım. Şirketin 2012 yılı kuruluşlu ve 10.000 TL sermayeli ama 2012 zararı 266.000 TL dolayısıyla öz sermaye negatif. Şirket ortaklarına 400.000 TL civarında borçlu bunu sermayeya ilave etmek istiyorum. Nakit arttırım olmayacak. Ortaklar cari hesabının tespit raporu hazır da sermaye ödendi raporu istenirse eksi öz sermaye yüzünden tescil olup olmayacağı konusunda şüphelerim var. Eğer sermaye ödendi raporu istenmezse eksi öz sermaye fark edilmeyecek ve bu defa arttırılan sermaye ile 2/3 sermaye korunma maddesini aşmaya çalışacağım.
    SMMM Aydın AY

Selamlar
    Ben kendi düşüncemi yazayım da,katılırsınız katılmazsınız size kalmış...
    Hazırladığımız sermaye arttırım raporlarının incelendiğine ihtimal vermiyorum. Aynı şekilde,şirket öz sermayesinin yeterli olup olmadığının kontrol edildiğine ve bu sebeple hazırlanan raporların gerçeği yansıtıp yansıtmadığının kontrol edildiğine de ihtimal vermiyorum. hatta yapmayı düşündüğünüz sermaye arttırımı taahhüdünün iç kaynaklardan karşılanacak olması bile (331) bana göre yine incelenmeyecek ve üzerinde durulmayacaktır.
    Özetle sermaye ödendi raporu, evraklar arasında olup olmadığı kontrol edilecektir, fakat SEKA'ya gönderilecek bir kağıt parçası olarak yerini alacaktır.
    Çok mu kötü niyetliyim acaba
    Bugüne kadar böyle olmuştur.İnşallah bundan sonra bu raporlar gerekli hassasiyeti hakederler....
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar
    Ben kendi düşüncemi yazayım da,katılırsınız katılmazsınız size kalmış...
    Hazırladığımız sermaye arttırım raporlarının incelendiğine ihtimal vermiyorum. Aynı şekilde,şirket öz sermayesinin yeterli olup olmadığının kontrol edildiğine ve bu sebeple hazırlanan raporların gerçeği yansıtıp yansıtmadığının kontrol edildiğine de ihtimal vermiyorum. hatta yapmayı düşündüğünüz sermaye arttırımı taahhüdünün iç kaynaklardan karşılanacak olması bile (331) bana göre yine incelenmeyecek ve üzerinde durulmayacaktır.
    Özetle sermaye ödendi raporu, evraklar arasında olup olmadığı kontrol edilecektir, fakat SEKA'ya gönderilecek bir kağıt parçası olarak yerini alacaktır.
    Çok mu kötü niyetliyim acaba
    Bugüne kadar böyle olmuştur.İnşallah bundan sonra bu raporlar gerekli hassasiyeti hakederler....
    Sayın twolf şirket öz sermayesini kaybetmiştir şeklinde raporu yazıp şansımı denememi öneriyorsunuz anladığım
    SMMM Aydın AY

Siz doğrusunu yazın sayın aydinay...Görevimiz en azından budur.Kaldı ki bu şirket öz sermayesini kaybetti, ne yapacak,kapatacak mı?Bir şekilde öyle veya böyle yoluna devam edecek öyle değil mi?.Biz yanlış bilgi vermeyelim,doğrusunu yazalım..
    Hatta,çok tereddüt ediyorsanız rapor sonuna yorum yazmamayı (öz sermayeyi kaybetmiştir veya korunmaktadır vb) bile deneyebilirsiniz...Tabiki sizin kararınızdır,birşey diyemem...
    Saygılar
    Konu Tahsin Kurt tarafından (26.Nisan.2013 Saat 17:13 ) değiştirilmiştir.

Şans denenebilir, ama doğrusu TTK md.396 uyarınca zarar telafi fonu ile öncelikle sermayenin en az 2/3'ünü tamamlamak, daha sonra kalan tutarı sermaye arttırımında kullanmaktır.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siz doğrusunu yazın sayın aydinay...Görevimiz en azından budur.Kaldı ki bu şirket öz sermayesini kaybetti, ne yapacak,kapatacak mı?Bir şekilde öyle veya böyle yoluna devam edecek öyle değil mi?.Biz yanlış bilgi vermeyelim,doğrusunu yazalım..
    Saygılar

Şirketin öz kaynakları negatif ise zaten teknik iflastatır ve kapanması gerekir. Önemli olan bu teknik iflas durumuna karşı bir aksiyon geliştirmektir ki onunun da bir önceki mesajımda nasıl yapılacağını belirttim.

Şans denenebilir, ama doğrusu TTK md.396 uyarınca zarar telafi fonu ile öncelikle sermayenin en az 2/3'ünü tamamlamak, daha sonra kalan tutarı sermaye arttırımında kullanmaktır.
    Koray bey Zarar telafi fonu ile ilgili maliyenin görüşleri ortada ileride matrah farkı ve kdv ile ilgili problem yaşanabilir düşüncesindeyim
    SMMM Aydın AY

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)