kamu işçi maaş

Konu: Yabancılar İnternet Üzerinden Türkiye' de Satış Yapabilirler mi ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2013
    Mesajlar
    1

    Yabancılar İnternet Üzerinden Türkiye' de Satış Yapabilirler mi ?

    Merhaba
    Ben internet üzerinden satışla ilgili sormak istediğim sorular vardı ama aradığım hiç bir yerde yanıt bulamadım.
    Ben azerbaıcan vatandaşıyım ve türkiyede öğrenci vizesile ikamet ediyorum. Türkiyede okuma masraflarımı karşılamak için Yurt dışından türkiye'ye kuçuk çapta (100-150 adet) bilgisayar cihazları getirmek istiyorum.
    Türkiye cumhuriyeti yasalarına göre bir yabancı olarak acaba intrenet üzerinden sahibinden.com ve gittigidiyor gibi internet sitelerden satış yapabilirmiyim.
    Acaba böyle satış yapmak için çalışma izni gerekiyormu. Öğrenci olduğumu ve herhangi bir şirket sahibi olmadığımı göz önünde bulundurarak vergi meselesini nasıl çözebilirim. (bildiğim kadarıyla online satış siteleri vergi idaresi tarafindan surekli kontrol ediliyor)
    Yardımınız için ayrıca çok teşekkür ederim
    selin


  2. #2
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Sayın selin,

    Konuya hakim olmadığınız için çok kısa detaylara girmeden yazıyorum.
    VUK madde 156 uyarınca esnaf muaflığından yararlanamazsınız,dolayısı ile vergi dairesine mükellefiyet kaydı açtırmanız ve defter tasdik ettirmeniz gerekir.
    Yıl içerisinde elde etmiş olduğunuz kazancınızı beyan ederek tahakkuk eden vergiyi ödemeniz gerekir.

    Bunun haricinde internet sitesinden yapacağınız her işlem dolayısı ile karşınıza yüklü tutarlı vergi cezaları ile karşılaşmanıza neden olacaktır.

    Bu işlemleri yapmaya karar verirseniz profesyonel müşavirlik hizmeti almanız gerekecek ikinci nedeni elektronik cihazları yurtdışından Türkiye sınırlarına getireceğiniz için.

    İyi Günler.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2013
    Mesajlar
    4
    eğer ürünleri satarken yurt içinden vergilendirilmemek için yurt dışı bir bankadan hesap açtırabilir ve kayıtlarını o hesap üzerinden yaparsan o ülkenin kanunlarına göre vergilendirilirsin. (ki çoğu satıcı ebay üzerinden bu şekilde satış yapıp vergiden yırtma telaşındadır) ama tam mükellef olarak herşeyi türkiye sınırları içerisinde yaparsan sayın demiral ın da dediği gibi profesyonel mali müşavirlik hizmetlerinden yararlanmak için bir mali müşavire başvurmanızda fayda var. aksi halde kazandığınız paranın da üzerinde vergi cezaları ile karşılaşabilirsiniz.
    Yorum farklılıkları tecrübeyle ilintili olup, kesin bilgi ihtiva etmez. saygılar.

  4. #4
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Alıntı ismail.kara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eğer ürünleri satarken yurt içinden vergilendirilmemek için yurt dışı bir bankadan hesap açtırabilir ve kayıtlarını o hesap üzerinden yaparsan o ülkenin kanunlarına göre vergilendirilirsin. (ki çoğu satıcı ebay üzerinden bu şekilde satış yapıp vergiden yırtma telaşındadır) ama tam mükellef olarak herşeyi türkiye sınırları içerisinde yaparsan sayın demiral ın da dediği gibi profesyonel mali müşavirlik hizmetlerinden yararlanmak için bir mali müşavire başvurmanızda fayda var. aksi halde kazandığınız paranın da üzerinde vergi cezaları ile karşılaşabilirsiniz.
    Sayın İsmail Kara, gerçek kişi bir mükellefin tam veya dar mükellef olması banka hesaplarını nerede açtığı ile ilgili değildir. Önemli olan mükellefin nerede ikamet ettiğidir. GVK md.3/1'e göre Türkiyede yerleşmiş olan gelir vergisi mükellefleri tam mükelleftir, 4'üncü maddeye göre de ikametgahı Türkiyede bulunanlar veya bir takvim yılı içinde Türkiye'de devamlı olarak altı aydan fazla oturanlar Türkiyede yerleşmiş sayılırlar, yani tam mükellef olurlar.

    Yurt dışında banka hesabı açarak, e-bayde üzerinden satış yaparak vergilendirmeden de kaçılamaz, sadece yakalanmak biraz daha zaman alır, o kadar.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2013
    Mesajlar
    5
    yabancı olarak internet üzerinden satış yapmak için çalışma izni gerekli mi bilgisi olan var mı acaba?

  6. #6
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Sayın vipflyff,

    Sorunuz biraz daha detaylandırmanızı rica edeceğim bu şekilde cevaplanması zor.

    Hangi ülkenin vatandaşlığını taşıyorsunuz ?
    Satacağınız (her ne ise) yurtdışından Türkiye'ye mi satış yapacaksınız ?
    Türkiye ile bağlantınız ne şekilde Türkiye'de bulunuyorsanız şuan ne şekilde giriş yaptınız mevcut durumunuzu belirtiniz ?
    Yurtdışından Türkiye'ye satış yapacaksanız hangi sitenin satış kanalını kullanılacak ?
    Türkiye de bulunuyorsanız ve Türkiye de bulunan sitenin satış kanalını kullanacaksanız satacağınız (her ne ise) ürünü nereden temin ettiniz/edeceksiniz ?

    Vatandaşı olduğunuz ülke de mükellefiyetiniz varmı ?

    İyi Günler.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  7. #7
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.464
    Sayın Arkadaşlar,

    Koray beyin vurgularına katılmamak mümkün değil. Çok haklı...

    Ancak;

    İnternet üzerinden alış yapan biri olarak ki bu yurtiçi sitelerden değil sistem çok farklı işliyor. Üstelik yurtiçi sitelerde de durum çok farklılık içeriyor. Bakınız önce kurumların kendilerine ait sistemleri var en güzel örnekleri Elektronik mağazaları zaten mağazaları var ve onların siteleri üzerinden alış yapmak çok kolay ve sorun yok. Tabi birçok benzer farklı konularda hizmet veren kurumların siteleri de aynı durumda.

    Yine ebay benzeri ülke içinde faaliyet gösteren internet sitelerinde isi iki ayrı durum göze çarpıyor.
    1.Sitede mağazası olanlar bunlar da yukarda bahsettiğimiz şirketler gibiler, ancak olmayanlar da var ki bunlar sorunludur.
    2. İkinci el satış yapanlar asıl sorun da belki burada. Örneğin bir fotoğraf makineniz var yenilemek istiyorsunuz, bunun için elinizdekini satmanız gerekir siteye ilan veriyorsunuz ve satılıyor. Bu bir kereyse zaten arızi kazanç sorun yok. Ancak aynı yılda bu kez DVD cihazınızı bir zaman sonra da TV nizi yenilemek için eskilerini ilan verip satarsanız işte sorun ki burada aslında amaç ticaret yapmak değil.
    3. Yurtdışı sitelerde durum ise farklı. Bu sitelerden yapılan alışverişlerde yönlendirme var. Yurtiçinde verdiğiniz ilan ile bir ürün satışı yaptığınızı söylüyorsunuz, siparişi verenin adres bilgilerini yurtdışı siteye aktarıp sevkiyatın da size sipariş verene yapılmasını yazıyorsunuz. Görünen sizin bir alış yaptığınız. Ama gerçek bu değil. Yani hem karmaşık hemde zor tespit. Üstelik de rakamlar yüksek değil. ama sayısı çok.
    4. Yurtdışından doğrudan kendinize alıyorsanız zaten sorun yok yurtiçinden kendinize aldığınız gibi.

    Bir resim çizdim...daha da genişletebilirim de bukadarı yeter sanırım.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ocak.2013
    Mesajlar
    5
    Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın vipflyff,

    Sorunuz biraz daha detaylandırmanızı rica edeceğim bu şekilde cevaplanması zor.

    Hangi ülkenin vatandaşlığını taşıyorsunuz ?
    Satacağınız (her ne ise) yurtdışından Türkiye'ye mi satış yapacaksınız ?
    Türkiye ile bağlantınız ne şekilde Türkiye'de bulunuyorsanız şuan ne şekilde giriş yaptınız mevcut durumunuzu belirtiniz ?
    Yurtdışından Türkiye'ye satış yapacaksanız hangi sitenin satış kanalını kullanılacak ?
    Türkiye de bulunuyorsanız ve Türkiye de bulunan sitenin satış kanalını kullanacaksanız satacağınız (her ne ise) ürünü nereden temin ettiniz/edeceksiniz ?

    Vatandaşı olduğunuz ülke de mükellefiyetiniz varmı ?

    İyi Günler.
    sayın demiral, öncelikkle zaman ayırıp yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler

    1.Bulgaristan vatandaşlığım var, aynı zamanda türkiyede oturma iznim var
    2.Satış Türkiye içinden olacak
    3.Türkiyede oturma iznim var ve şu an burada ikamet ediyorum
    4.Satış Gittigidiyor.com ve sahibinden.com gibi siteler üzerinden olacak ve ürünleri bayi'den temin edeceğim.
    5.Vatandaş olduğum ülkede herhangi bir mükellefiyetim yok şu an

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İnternet Üzerinden Satış
    Konu Sahibi kafkas0655 Forum e-Fatura | e-Defter | e-İmza
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 08.Temmuz.2018, 00:02
  2. İnternet Üzerinden Satış
    Konu Sahibi stajerzhr Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Nisan.2016, 17:45
  3. İnternet Üzerinden Satış
    Konu Sahibi kosovali44 Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 22.Temmuz.2015, 07:39
  4. İnternet Üzerinden Satış Ups
    Konu Sahibi Day-Dream Forum KDV
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 25.Haziran.2014, 12:28
  5. İnternet üzerinden satış
    Konu Sahibi denizberk Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 18.Ağustos.2012, 21:17

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36