kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: SSKlı Olarak Bir Şirkete Kurucu Ortak Olmak Ve O Şirkette Kendine Maaş Ödemek

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2013
  Mesajlar
  9

  SSKlı Olarak Bir Şirkete Kurucu Ortak Olmak Ve O Şirkette Kendine Maaş Ödemek

  Merhaba arkadaşlar,

  Benzer sorular belki çok karşınıza gelmiştir internetten de birçok yerden arama yaptım ve yazı da okudum ama işin içinden hala net olarak çıkamadım. Benzer bir soru burada paylaşılmış ama doyurucu bir cevap gelmemiş.

  Öncelikle bir sürü şey okuduğum için boş değilim ama parça parça bilgileri okuduğum için bütün olarak yorumlayamıyorum. SGK'lı olarak şirket kurabilirim, SGK'dan dolayı Bağkur'lu olmama gerek yok... Şirket ortağı kendi sirketinde SGK'lı olarak çalışamaz. Şirket ortakları kendilerine maaş yazabilir. Aynı anda SGK ve Bağkur durumunda SGK üstün gelir. Bir kişi iki farklı yerden SGK'lı ise ikisi de bildirilmelidir ama iki farklı yerden Bağkurlu ise teki bildirilir vs. gibi doğru ya da yanlış -uzmanı değilim çünkü- internetten dünya kadar bilgi okudum. Kısaca da öğrendiklerimi sıraladım. Benim sorunum ise bunların kombinasyonu gibi ve daha özel bir durum.
  ---------------------------
  Soru: Özel bir firmada 5510 4/a olarak çalışıyorum yani SGK'lıyım. Yakın bir zamanda bir şirketin de kurucu ortağı olacağım ve aynı anda SGK'lı işime de devam edeceğim. Ayrılmayı düşünmüyorum. Kuracağım bu şirkette kendime maaş da yazmak istiyorum. Dolayısıyla böyle bir durumda şu ortaya çıkıyor;
  1 - SGK'lı olarak bir şirkette zaten çalışıyorum,
  2 - Kurucu ortağı olduğum diğer bir şirkette de kendime maaş yazıyorum.

  Bir kere bu mümkün mü soru herhalde gayet açık. İkinci olarak kısıtlarım var. Kurduğum şirkette kendime maaşı "huzur hakkı" altında yazamam. Net açıklayıcı ve verdiğiniz bilgiyi bir referansa -kanun, mevzuat vs.- dayandırarak yazarsanız iyi olur. İlgili referansları kendim de okumak istiyorum.
  ---------------------------
  Cevaplardan önce şunu belirtmek istiyorum kendim cevap bulamadım çünkü her öğrendiğim şey parça parça. Bir kişi birden fazla yerde SGK'lı olarak çalışabilir. Bunu öğrendim, bununla ilgili dünya kadar yazı var ama ya çalıştığı ikinci şirket, kendisine ait bir şirketse bu duruma ait net bir bilgi yok. Diğer yandan bir kişi işsizken bir şirkete ortak olsa ve sonra ortağı olduğu şirketten kendisine maaş yazsa alabilir, bunun adını huzur hakkı vs olur. Bunu da öğrendim. Ancak bu tip durumların cevabı benim sorumu yine cevaplamıyor. Çünkü benim kısıtlarım var bir kere ben bir yerde zaten SGK'lı olarak çalışıyorum artı kendime yazdığım maaşı "huzur hakkı" olarak gider gösteremem. Bunu özellikle yazıyorum ki bildiğim şeyler üzerinden yuvarlak cevaplar verilmesin. Araştırıp cevabı kendim bulmak istedim bunun için çok kastım ama bir türlü işin içinden çıkamadığım için buraya konu açmaya karar verdim.

  Benim durum zaten bilindik bir durum değil çünkü birçok kişi bir yerde çalışırken şirket kursa bile kendi şirketinde kendisine maaş yazmaz, çok mantıklı değil. Yıl sonu kar üzerinden vergisini öder kazancını kenara koyar. Amacı odur zaten kar edip onu kazanmak. Yine çok ortaklı limited ya da anonim şirketlerde ortaklar kendilerine belki maaş yazabilirler. Şirket için çok gayret gösterip, çalışan ortak ile az çalışan ortak arasındaki kazancı dengelemek hatta bazı durumlarda şirketin vergilerini azaltmak için şirketin ortaklarına maaş yazılması mantıklıdır -okuduğum bir yazı bu tarz şeyler söylüyordu- ama eminim böyle durumdaki ortakların zaten bir başka şirkette SGK'lı olarak çalışma durumu yoktur. Ortakların tek işleri kendi şirketleri için ortaya koydukları emekleridir. Gel gelelim benim durum yukarda da bahsettiğim gibi tüm bu durumların kombinasyonu. Yardımcı olursanız çok makbule geçecek yoksa karın ağrısından öleceğim.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2013
  Mesajlar
  9
  Hatta benim sorumdaki durumu birisi çok güzel özetlemiş.
  Alıntı kar.tal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  SGK kanununda bu konuda açık var. Hem kişi kendi şirketinde/işyerinde 4-a olarak sigortalı olamaz kuralı var, hem 4-a olarak çalışan birinin zorunlu 4-b olamaması kuralı. Eğer kişi birden fazla işyerinde iş akti ile çalışıyor ise her çalıştığı işyerinde 4-a sigortalısı yapılmak zorunda ama kişi kendi işyerinde ve başka bir işyerinde 4-a olmasını gerektiren bir çalışması durumunda ne yapılması gerektiği muallak. Çözüm başka işyerinde 4-a çalışırken kendi işyerinde 4-b olarak (isteğe bağlı seçeneğini kullanarak) prim ödeyebiliyor ise 4-b primi ödenmesi olabilir.
  Ama çözüm kafa karıştırıcı, bana birisi güzelce açıklayabilir umarım.

 3. #3
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  6.947
  Başka yerde 4/a' lı olmanız kendi şirketinizde maaş veya huzur hakkı almanızı engellemez.Siz sanırım bir işyerinde çalışırken, diğer işyerinde işleri yürütemez, orası için emek harcayamaz diye düşünüyor ve maaşda alamam diye varsayıyorsunuz.
  Ancak birden fazla işyerinden de pek ala huzur hakkı vs alınabilir.Buna bir engel yoktur.
  Kendi işyerinizde bordroya dahil edileceksiniz, gv ve dv kesilecek.Ssk primi ödenmeyecek.

 4. #4
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.743
  Şirket Ortağı Ve Müdüre Maaş Ödemesi

  Bunu da inceleyin isterseniz

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2013
  Mesajlar
  9
  Aslında konu şu;

  Alınacak bir hibe ile şirket açılacak. Hibenin şartlarından birisi de "huzur hakkı" gider olarak yazılamaz deniliyor, maaş ise yazabiliyoruz. Ancak şirket ortakları projenin asıl çalışanları olacak, diğer bir deyişle şirket ortağı olmayan çalışanımız olmayacak. Yani hem şirket ortağı olacaklar hem de projede çalışan olarak görev alacaklar. Kurulacak şirket yeni olduğundan kimse asıl SGK'lı şirketinden de haklı olarak ayrılmak istemiyor ancak bir yandan da kuracağımız şirkette emeğimiz karşılığında kendimize maaş yazmak istiyoruz. Tekrar ediyorum "huzur hakkı" yazamıyoruz.

  Bir yerde kural gereği şirket ortağı kendi şirketinde 4/a olmaz diyor başka bir yerde birisi "kendi ortak olduğu şirkette iş akdi ile çalışabilir ve bunun için 4/a sigortalı olmak zorundadır" diyor. Bir başka yerde bordro hazırlanır gelir vergisi ıvır zıvır ödenir, ama SGK, Bağkur vs ödenmez deniyor. Cidden kafam çok karıştı.

  Şimdi örnek vereyim; kurucu ortağı olduğum şirkette iş akdi üzerinden 4/a ile yani SGK'lı olarak çalışabiliyorsak aslında durumum aynı anda birden fazla yerde SGK'lı olarak çalışan durumunda aynı olacak. Çünkü zaten bir yerde SGK'lı olarak çalışıyorum. Bu durumda hem hali hazırda çalıştığım şirket 30 gün üzerinden SGK bildirimi yapar, hem de ortağı olduğum şirket 30 gün üzerinden SGK bildirimi yapacak. Prim tavan fiyatı aşarsa üzeri oranı miktarında bana geri ödenir, prim 30 gün üzerinden hesaplanır.

  Peki ortakar kendi şirketlerinde iş akdi üzerinden 4/a ile yani SGK'lı olarak çalışamıyorsa, "huzur hakkı" da hibenin kuralları gereği yazılamıyorsa başka hangi kalem altında şirket ortakları kendilerine maaş yazabilirler. Bir de bu "örtülü kazanç dağıtımı" nedir çünkü istenmeyen birşey sanırım kural dışına çıkıp yasal olmayan birşey yapmak istemeyiz. Şunları bir netleştirirsek cidden çok rahatlayacağım.

 6. #6
  ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mart.2013
  Mesajlar
  2.464
  Sayın hoobastank,

  Konu hakkında hem aklım karıştı hem de çok araştırdım biliyorum gibi bir soru sormak aslında pek doğru değil. sorunuza cevap vermeden önce bu eleştiriyi yapmayı gerekli gördüm. İnternette araştırma yaparak örneğin apandisit ameliyatı yapamayacağınıza göre bu da mesleki bir mesele bırakında meslek mensupları çözsünler. İlk tavsiyem bu konu ile ilgili olarak bir meslek mensubumuza başvurup onunla yola çıkmanız ve sağlıklı bir yolda ilerlemenizdir.

  Şimdi birkaç başlık.

  1. Hibe alacaksınız. Hayırlı olsun. Ancak hiçbir sözleşme veya şart Kanunen tanınmış bir hakkın aksine şart koşamaz. Buradan şu anlamı çıkarabilirsiniz ancak, aldığınız hibe tutarının harcama listesine yada kullanım listesine "Huzur Hakkı" bedellerini yazamazsınız. Şartta olsa olsa bunu ifade etmişlerdir. Huzur Hakkı konusunda umarım araştırma yapmışsınızdır. Çünkü çalışma karşılığı ücret ile huzur hakkı birbirlerinden çok farklı şeylerdir.

  2. Sayın Zindan zaten gerekli bilgiyi vermişti. Birden çok yerde SGK'lı olarak çalışabilirsiniz. Her biri için kısmi çalışma sözleşmesi imzalarsınız ancak bunların toplam günü "30" u aşamaz. Bir yerde 30 gün süreli çalışıyorsanız ve başka bir yer için de 30 gün süreli çalışacaksanız bildirim yapıp bedellerini ödeseniz bile bir yararı zaten olmaz, tavan hesabınızda dikkate alınmaz, günü geldiğinde işçi primleri iade edilir işveren primleri güme gider. Bu durumda siz zaten ücret alırsınız ancak sgk kesintisi yapılmaz.

  3. Diğer konular için bir meslek mensubuyla karşılıklı konuşup gösterdiği yolda ilerlemenizi öneririm.

  Saygılar,
  Kevork
  Konu ksimkesyan tarafından (07.Ağustos.2013 Saat 13:09 ) değiştirilmiştir.
  Candostum bunu beğendi.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Mesajlar
  197
  Kevork Bey aslında güzel özetlemiş "bir meslek mensubuyla karşılıklı konuşup gösterdiği yolda ilerlemeniz" çok hayırlı olacaktır. Meslek mensubu sizin için Sgk dan yazı ile görüş alabilir. Aslında bir kişinin iki işyerinde çalışması (4a) nın önünde bir engel yok. Sözleşme ile bunu aşabilirsiniz. İşveren primlerinizin kaybını göze alıyorsanız başka bir sorununuz yok...

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2013
  Mesajlar
  9
  Cevaplar için teşekkür ederim.
  @ ksimkesyan
  Madde madde ben de cevap vereyim.

  0. Araştırmayı anlamadığım bir konuyu çözmek için yapıyorum, anlamadığım bir konuda uzman olmak için değil. Sorunun çözümünü internetten bulabilsem gereksiz yere burada konu açmaz sizlerin de vaktini almazdım mesela... Ayrıca verilen cevapları da daha iyi anlayabilmem için elbette temel anlamda bazı şeyleri araştırmam gerekti. Aksi takdirde söylediğiniz şeyleri yorumlayamıyorum bile çünkü kendi uzmanlık alanım bambaşka. Özellikle araştırma yaptığımı belirttim çünkü cevap olarak zaten okuduğum yerler bana referans verilirse, verilmesin çünkü zaten onları okudum ve yeterli cevabı alamadım ve bu durumu baştan ifade etmek istedim. Bu durumu siz ne anladınız da eleştirdiniz bilmiyorum ama benim niyetim buydu.

  1. Huzur hakkı yazamıyorum. Daha doğrusu yazsam da bunu hibe için gider kalemi olarak gösteremiyorum çünkü hibe "huzur hakkı" giderini desteklemiyor. Yani yazsam da huzur hakkının bedelini kendi cebimden ödemek zorundayım ki bunun anlamı yok. Yoksa elbette yazarım. Benim amacım ise hibenin desteklediği şekilde ortağı olacağım şirkette kendime maaş yazabilmek yani hibeden maksimum şekilde faydalanabilmek.

  2. Bir yerde 30 gün zaten çalışıyorum. Örnek veriyorum ortağı olacağım kendi şirketimde de bir iş akdi üzerinden 4/a'lı yani SGK'lı olarak çalışabilirsem ve yine 30 gün ya da bir X gün gene SGK'lı olacağım. Siz ikinci yerden bildirim yapsanız bile bunun bir yararı olmaz demişsiniz. Ben zaten yararı olsun diye değil kanunen mecbur olduğumu düşündüğüm için iki yerden de SGK bildirimin yapılması gerektiğini düşündüm ve yazdım. Çünkü bazı yerlerde sanki böyle yazıyordu.

  Her soru cevapta yeni birşey öğreniyorum ve açıkcası kafam daha çok karışıyor

  Cevapları aslında benim anlayacağım dilden yazarsanız çok iyi olacak. Şuanki verilen cevapları bile konulara çok uzak olduğum için yorumlamakta zorlanıyorum.

  Elde olanlar; kuracağım şirkette alacağım hibe nedeniyle huzur hakkını gider olarak gösteremiyorum.
  - Şuan 30 gün üzerinden SGK'lı olarak bir şirkette çalışırken yaptığım sözleşme müsait olmak kaydıyla ortağı olarak kuracağım şirkette yine bir iş akdine bağlı olarak 4/a üzerinden SGK'lı olarak çalılabilir miyim?
  Önce bu sorunun cevabında mutabık olalım.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2013
  Mesajlar
  9
  Alıntı Candostum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kevork Bey aslında güzel özetlemiş "bir meslek mensubuyla karşılıklı konuşup gösterdiği yolda ilerlemeniz" çok hayırlı olacaktır. Meslek mensubu sizin için Sgk dan yazı ile görüş alabilir. Aslında bir kişinin iki işyerinde çalışması (4a) nın önünde bir engel yok. Sözleşme ile bunu aşabilirsiniz. İşveren primlerinizin kaybını göze alıyorsanız başka bir sorununuz yok...
  Ben bir önceki cevabımı yazarken arada siz yazmışsınız yeni gördüm. Doğru diyorsunuz iki iş yerinde 4/a olarak çalışabilirim tabi ancak kendi kurucu ortağı olduğum şirkette bir iş akdine bağlı olarak 4/a olarak çalışabilir miyim... İlk önce mutabık olmak istediğim konu bu aslında.

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Eylül.2012
  Mesajlar
  266
  şirket ortağı kendi şirketinde ssk.lı olamaz, şirket ortağı olduğu için bağkur ödemek zorundadır, ama siz başka yerde ssk.lı olarak çalıştığınız için böyle bir zorunluluğunuz yok (01.11.2011 tarihli torba yasa). bu durumda kendi şirketinizden ancak huzur hakkı şeklinde ücret alabilirsiniz. yani bahsettiğiniz işe uygun bir çözüm yok gibi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 8
  Son Mesaj : 21.Ağustos.2019, 14:23
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj : 17.Şubat.2011, 12:10
 3. Limited şirketin Anonim şirkete kurucu ortak olması
  Konu Sahibi Ant Z Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 19.Ağustos.2010, 12:50
 4. sigortalı olarak göründüğü şirkete ortak olmak
  Konu Sahibi neslisah Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 02.Ekim.2009, 12:08
 5. Limited Şirkette Müdür Olmayan Ortak Borç Ödemek İsterse
  Konu Sahibi SİBEL Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 20.Ekim.2007, 10:51

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36