kamu işçi maaş

Konu: Hisse Devri Yapıldığında Pay Defteri İmzalanması Gerekir mi ?

  1. #11
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.464
    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aş lerde Sn Simkeşyan'ın anlattığı prosedür doğrudur. Bir ufak katkı yapayım. Hisseyi devir alan bunu aş yönetim kuruluna bildirip " pay defterine " kayıt yapılmasını talep eder. yönetim kurulu da karar alarak bu talebin yerine getirilmesini onaylar.
    Onaylamazsa ne olur? Zor olur işte yasal bir sorun başlar.
    Nizam Dostum,

    Hissedar olmak Genel Kurul üyesi olmaktır. Hissenin alınmasıyla bu hak geri dönüşü olmaksızın (gayrıkabil-i rücu) doğar. Hissedarların oyuyla seçilen yönetimin bu durumu kararla onaylaması/reddetmesi söz konusu değil, böyle bir prosedür de yok. Kaldıki yukarda anlattığım genel kurulda ibraz işleminde hiç mümkün değil. Eskiden "Hükümet Komseri" nezdinde mümkün değildi, şimdi "Genel Kurul......defteri" nezdinde. Yeni bir hissedar müracaat etti ancak elindeki hisselere rağmen kendisini kabul etmedik deme imkanı varmı ?

    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  2. #12
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Bence de yok . Zaten fiili durum gerçekleşmiş. Ancak burda pay defterine kayıt yetkisi söz konusu. Bu da yönetim kurulunun elinde. Çok saçma ve uygulaması olmayan bir kadük bir mevzuat kalıntısı işte.))
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #13
    Üyelik tarihi
    Ocak.2014
    Mesajlar
    7
    sayın Kevork Simkeşyan

    2005 yılında Ortak olduğum ltd şti'nin %15 benim, %85i başkasının adına kayıtlıydı.Önce %85 hisseye sahip kişi yusuf diye birine devir yapıyor.Karar defterine işleniyor.Bu devirden sonra yusuf adlı kişi benim %15 lik hissemide alıyor.Buda karar defterine yazılıyor.Hisseler noter huzurunda onaylanıyor.Bana tescil için gerekli evrakları vermiyorlar. Kendileride tescil yaptırmyorlar. Yusuf denen kişi hisselerin hepsi onda olduğu için şirketin tescil yapılmasını engelliyor.

    Ben bu şirketten nasıl kurtulabilirim?Bu şirketin pay defteri diye bir şey yok.Tescil için ne yapmam gerekir .Mahkemeye tescil davası için başvurdum.Hakim pay defteri olmadığı için başvurumu kabul etmedi.Sizden ricam; ben devrimi noter huzurunda yaptığım için bundan sonraki yükümlülükler ile ''itibaren ilişkiniz de sorumluluğunuz da sonlanmış olur. Yeni Ortak veya ortaklar bu işlemle ilgili olarak TTK çerçevesinde yapmaları gereken Karar/Tescil/İlan işlemlerini tamamlamaları gerekir'' Bu yazınızla ilgili bir maddenin olup olmadığını yada bana yardımcı olabilecek başka yasalar varsa yardımcı olmanızı rica ediyorum.Şimdiden teşekkür ediyorum.

  4. #14
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.464
    Sayın tolga1974,

    Yeterince anlatamamışım galiba. Sizinki LTD. yani prosedür farklı. Noter huzurunda yaptığınız işlemlerin sonucunda elinizde "Hisse Devir Temlik" sözleşmesi olması gerekir. Yine aynı gün (muhtemelen ve tercihan) yeni ortaklar ve hissedarlar durumunu belirten bir karar olmalıdır. Bu karar "Ortaklar Kurulu kararı sayılır" ve kendiliğinden hisse devrinin onayı anlamına gelir. TTK'ya göre bu karar "3 ay içinde yazılmaz, tescil ve ilan edilmezse hisse devri zaten onaylanmış sayılır. TTK madde 595. Siz bu karar örneğiyle müracaat edip tescili gerçekleştirebilirsiniz. ( Biraz sıkıntılı olur.)

    Ancak, yine TTK md 598 e göre hisseyi devreden ticaret sicil memurluğuna başvurarak hisse devir temlik sözleşmelerinin bir örneği ve dilekçeyle adının devir tarihinden itibaren hissedarlar arasından adının silinmesini talep edebilir. Sicil Müdürü bu talebi kabul eder ve gereğini yerine getirir.

    ( Anlatımınızdan sanki bu işlemler sizin yokluğunuzda yapılmış gibi bir intiba uyandı bende umarım yanılıyorumdur. Noter huzurunda pek ihtimal yok ama.)
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  5. #15
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Ancak burda sanki ortaklar kurulu kararı yokmuş gibi anlıyorum. ortaklar kurulu kararı alındı ise zaten karar defterinde yazılmış olmalıdır.Bu da yeterlidir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  6. #16
    Üyelik tarihi
    Ocak.2014
    Mesajlar
    7
    Sayın Kevork Simkeşyan

    Öncelikle bana yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim.Ben deviri noterde yaptıktan sonra bu şirketle ilişkimi kesmiştim.Taki maliyeden yazı gelene kadar, ilk defa bir şirket kurdum ve devir ettim.Devir ettikten sonra ne yapacağımı bilmiyordum.Şirket muhasebecisi bundan sonraki işlemlerinin kendilerinin yapacaklarını söyleyip, benim şirketle alakamın kalmadığını söyledi.Maliyeden borç kayıdı gelince araştırdım.Noter den yaptığım satışı tescil yaptırmadıkları için şirket ortağı gözüküyor muşum.Ticeret odası başvurduğumda tescil için şirketin karar defterini ve şirket yetkilisinin dilekçesini istediler.Şirket bana bunları vermeyince bende tescil yaptıramadım.2009 yılından beri avukatım tescil davasıyla uğraşmaktadır.Şuana kadar bir sonuç alamadı.Bana en son söylediği şey şirketin pay defteri olmadığı için hakim tescil davasını red etmiş..Biz de temyize gideceğiz diyor.Elimde sadece %15 lik hissemin satışına dair hisse devri seneti var.Bir de karar defterinin fotokobileri.Başka bir şey de yok.Tek amacım elimdeki bu evrakla bu üçkağıtcılardan nasıl kurtulacağım.
    Bana bu konuda detaylı yardımcı olursanız sevinirim.
    Bu şirketin Hisselerinin %100 nü üstüne alan yusuf adlı kişi mi suçlu, yoksa ben mi suçluyum.Bir de bu konuyla ilgili bir yasa var mı?Devir yaptıktan sonraki işlemlerle ilgili olarak yasal sorumluluk kimde oluyor.bu konularla ilgili olarak yasal düzenlemelerle birlikte yardımcı olsursanız çok sevinirim.Tekrar teşekkür ederim.

  7. #17
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.464
    Sayın tolga1974,

    Yasa maddelerine varana kadar prosedürü yazdım. Başka ne gibi bir yasa bekliyorsunuz onu anlamadım. Avukatınız bu konu ile bukadar zamandır uğraşıyor ve hakim reddettiyse muhtemelen davanız da yanlış açılmıştır. Siz doğrudan sicile söylediğim şekilde başvurdunuz da onlar red mi ettiler. ? Sanmam, tekrar deneyin.

    Birşeyleri yanlış/eksik biliyor, yanlış uyguluyorsunuz.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  8. #18
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.464
    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ancak burda sanki ortaklar kurulu kararı yokmuş gibi anlıyorum. ortaklar kurulu kararı alındı ise zaten karar defterinde yazılmış olmalıdır.Bu da yeterlidir.
    Nizam dostum,

    bende öyle anlıyorum, ancak İç Ticaret Genel Müdürlüğünün 1976/1 sayılı sirküleri gereğince işlem yapılmamış olsa bile bir aylık süre geçmiş ve satış zaten onanmış birtek sicil tescili kalmış o da kendisi durumu anlatan bir dilekçeyle ekinde sözleşme ile müracaat etseler Sicil Müdürü bu işlemi gerçekleştirir. (Gerçekleştirmek zorunda)

    Buyrun madde 598;

    4. Tescil
    MADDE 598- (1) Esas sermaye paylarının geçişlerinin tescil edilmesi için, şirket müdürleri tarafından ticaret siciline başvurulur.
    (2) Başvurunun otuz gün içinde yapılmaması hâlinde, ayrılan ortak, adının bu paylarla ilgili olarak silinmesi için ticaret siciline başvurabilir. Bunun üzerine sicil müdürü, şirkete, iktisap edenin adının bildirilmesi için süre verir.
    (3) Sicil kaydına güvenen iyiniyetli kişinin güveni korunur.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  9. #19
    Üyelik tarihi
    Ocak.2014
    Mesajlar
    7
    Sayın Kevork Simkeşyan,

    Dediğinizi yarın yapacağım.Eğer bu kadar basit bir şekilde kurtulacak sam ne dilerseniz dileyin benden.En az 20 tane avukatla görüşmüştüm.kimse bana bu şekilde bir yol göstermedi.Tescile başvurduğumda baş vurduğum günden itibaren tescilin gecerli olduğunu söylediler.Benim için önemli olan devri yaptığım günden itibaren gecerli olması, beni bu şekilde yönlendirdikleri içinde tescile baş vurmadım.Yada avukat arkadaş beni yanlış yönlendiriyor.Sizin gibi tecrübeli bir üstat dan yardımcı olmanızı istiyorum.Çünkü bu şirketle ilgili olarak benim hisseme düşen 70 milyarlık maliye ye borç var.Daha önce de söylediğim gibi bu konularda bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum.Çünkü avukatla olabilecek gibi gözükmüyor.Yardımınız için teşekkür ederim.

  10. #20
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Olurmu canım? Ben size isterseniz birilerini tavsiye edeyim . Hemen çözerler. Bu öyle önemli birşey değil. sadece usul . En fazla tespit davası açılır ki bence gerek yoktur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. A.Ş. Hisse Devri
    Konu Sahibi fugenc Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 09.Ekim.2013, 09:21
  2. Ltd Hisse Devri (2010 yılında Ltd Hisse Devri )
    Konu Sahibi SerdarYILMAZ Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 21.Ekim.2010, 23:32
  3. genel kurulda hisse devrinin görüşülmesi gerekir mi
    Konu Sahibi batlı Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 29.Eylül.2009, 10:55
  4. A.Ş Hisse Devri?
    Konu Sahibi gurdal67 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 18.Eylül.2008, 10:26
  5. Şirket Devri Sonrası Haklarım Neler? Ne Yapmam Gerekir.
    Konu Sahibi joyfull Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 21.Temmuz.2008, 15:59

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36