kamu işçi maaş

Konu: Bağkur Ücretini Neye Göre Belirleyeceğiz ?

Bagkur ücretini neye gore belirleyecegiz

Merhaba arkadaşlar,

Basit üç soru için kısa ve net bir cevaba ihtiyacım var. Bu konulara yeni aşina oluyorum o sebeple bana mümkünse çok kısa cevaplayın. Evet, hayır bile yeterli olabilir ya da bir kaç kelimelik kısa ama net ifadeli cümleler işimi görür. Uzun cevaplarda terimlere ve olaylara aşina değilim, kafam karışıyor ve lütfen konuya cidden vakıf olan birisi cevap yazsın. Hata yapma lüksümüz yok.

Soru 1. Birden fazla ortaklı bir şirkette şirket ortaklarının bir tanesi hariç diğerleri başka yerlerde çalışıyorlar, haliyle birer sosyal güvenceleri (emekli sandığı, sgk vs.) var. Geriye kalan son ortak ise ne kendi şirketinde ne de başka bir şirkette çalışmıyor. Bir sosyal güvencesi de yok ancak şirket ortağı olduğu için yine de Bağkur ödemek zorunda. Şimdi normalde öğrendiğim kadarıyla Bağkur ücreti minimum; şirkette SGK'lı olarak çalışan birisinin brüt maaşının 1/3 kadar olmak zorunda. Ancak işleri ortakların kendisi yapacağı için şirkette SGK'lı olarak çalışan harici bir personel olmayacak. Bu durumda öğrendiğim kadarıyla Bağkur primi minimum asgari brüt ücretin 1/3ü kadar olmak zorundaymış. Buraya kadar anladım. Ancak şirket ortaklarından halihazırda başka kurumlarda çalışan yani zaten sosyal güvenceleri olanlarına biz "huzur hakkı" adı altında bir maaş yazacağız.

a) Bu durumda şirkette huzur hakkı alan ortaklar olsa da SGK'lı bir çalışan yoktur. Bundan dolayı kendi şirketi de dahil hiçbir yerde çalışmayan o son ortağın Bağkur primi yine asgari brüt maaşın 1/3 kadar olabilir diyebilir miyim?
    b) Devleti "Ben SGKlı çalısan ya da ortakların huzur hakkı alması arasındaki farka bakmam. Eğer o şirketten birisi aylık bir gelir elde ediyorsa (huzur hakkı olur, SGKli işçi maaşı olur vs) hiçbir sosyal güvencesi olmayan o son ortak, varsa SGK'lı kişinin yoksa huzur hakkı alanın brüt maaşının 1/3ü kadar prim ödemek zorundadır" der mi? Yani işin içine huzur hakkı adı altında verilen maaşı da katar mı?

Soru 2. O malum işi gücü ve sosyal güvencesi olmayan ortak aslında belli bir süre yurt dışında yaşayacak. Bizim varsayımımız şirket ortağı olduğu için ve başka sosyal güvencesi de olmadığından mecburen Bağkur ödemek zorunda ama yurt dışında olduğu süre zarfında da bu yine geçerli midir? Şirket ortağı ama bir süre yurtdışında yaşıyor olacak.

Soru 3. Önceki sorumda başka yerde zaten çalışan şirket ortaklarına biz huzur hakkı yazmak istiyoruz demiştim. Aynı zamanda bu kişilerin şirket kurduklarının ve bu şirket üzerinden huzur hakkı alacaklarının mevcut çalıştıkları şirket tarafından da bilinmesini istemiyoruz. Bu ortakların zaten sosyal bir güvenceleri de olduğundan Bağkur'a bir bildirim ve ödeme de olmayacak. O sebeple takip edilmesi zordur diye düşünüyoruz. Ama halihazırda SGK'lı olarak çalıştıkları şirketlerin bunu farketmesinin başka yolları da var mıdır?

Not: Diğer ortakların işi gücü varken bir de üstüne huzur hakkı alacaklar, o malum ortağın işi gücü yokken ona maaş yazmamışsınız bir de üstüne cepten Bağkur ödeyecek neden bunu saçmalığı yaptınız demeyin özel bir sebebi var

Teşekkür ederim.
    Konu hoobastank tarafından (07.Kasım.2013 Saat 17:45 ) değiştirilmiştir.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Normalde uzun sorulara cevap vermiyorum, okumak zor geliyor ancak yazım ve forum kurallarına, düzene dikkat etmişsiniz, onun için cevap verilecek bir soru

1) Bağkur en alt primi asgari ücretin %34,5'udur.Diğer ortaklara huzur hakkı yazma zorunluluğu yoktur.(Bilgidir.)
    1a) Evet.
    1b) Katmaz.
    2) Yurtdışında da olsa bağkurlu olmalı.
    3) Farkedemezler. Başka işyerlerinden de gelirleri olup da Yıllık Gelir Vergisi beyannamesi verilmesi gerektiği zaman, bu ancak beyannameye beyan edilerek kayıt altına alınmış olur, bu beyannamede özeldir ancak, yine de öğrenemezler.
    Konu ZİNDAN tarafından (07.Kasım.2013 Saat 18:14 ) değiştirilmiştir.

@ZİNDAN

İlgi ve alakanız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi diğer ortaklara huzur hakkı yazma durumu zorunlu değil ama bir sebepten dolayı öyle birşeyi uygun gördük. Hiçbir ortağa huzur hakkı yazmasak ve zaten SGK'lı çalışan da olmadığından cevap basitti ama işte ortaklardan birisine (üstelik hiçbir yerde çalışmayan hariç diğerlerinden birisine) huzur hakkı yazınca kafamız karıştı. Aslında tam tersi huzur hakkını hiçbir yerde çalışmayan o malum ortağa yazabilsek hem gelir elde edecek hem de o gelirden Bağkur primini ödeyecekti ama onu da belli bir sebepten dolayı yazamıyoruz. Havuz problemi gibi malesef tam karışık bir durum vardı.

Verdiğiniz cevap için tekrar teşekkür ederim.

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    zindan üstadım 1-a)- evet yazmışsınız ?
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Alıntı aşkınbulduk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    zindan üstadım 1-a)- evet yazmışsınız ?
    Sayın aşkınbulduk, gerçek kişi işyerlerinde işyeri sahibi, çalıştırdığı işçilerin maaşının en yükseğinden daha düşük gelir beyan edemez diye biliyorum. Tüzel kişiliklerde böyle bir ayrım yoktur. Kaldıki sorudaki ortaklardır, ssklı çalışan değillerdir.
    Onun içindir ki, bağkur primi asgari ücretten ödenebilir.

Gözden kaçırdığım başka bir şey mi var yoksa?

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    haklsınız da üstadım, soruda 1/3 yazıyor..
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Tamam 1/3 eşittir %33 yapar, yaklaşık olarak kaba hesap olarak doğru bir mantık.
    Doğru rakam ise son KVSK prim oranı değişikliğinden sonra %34,5 olmuştur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)