kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Ticari Belgelerde Bulunması Zorunlu Olan Bilgiler Hakkında Tereddüt

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2007
  Mesajlar
  80

  Ticari Belgelerde Bulunması Zorunlu Olan Bilgiler Hakkında Tereddüt

  Alomaliye sitesinde Sn. Mustafa Bahadır ALTAŞ'ın makalesinde "...Buna göre, 01.01.2014 tarihinden itibaren ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde (fatura, gider pusulası, irsaliye, bilet, dekont, tahsilât ve tediye makbuzları, v.b. belgeler)

  • Ticaret Unvanı
  • Şirketin/İşletmenin Merkezi varsa Şube adresleri
  • Vergi Dairesi vergi Numarası
  • Ticaret Sicili Adresi ve Numarası
  • Bağlı Olduğu Oda Kayıt/Üye No
  • Varsa İnternet Sitesi Adresi (Kapsamında olanlar zorunlu )
  • İletişim bilgileri Telefon ve Faks bilgileri
  • e-posta adresi

  Bilgilerinin yer alması/bulunması zorunlu olacaktır. " ifadesi yeralmakta.

  Sn. ALTAŞ'ın bu makalesinde "bulunması zorunlu olacaktır" derken; TTK ve VUK hükümlerini birleştirerek yazmış olduğunu düşünmekteyim. Makaleye göre; Tahsilat-Tediye makbuzu, Antetli kağıt gibi belgelerde de Vergi Dairesi no, Oda Kayıt no gibi bilgilerin olması gerekiyor.

  Ancak; TTK hükümleri bu belgelerde sadece Ünvan, Merkez adresi, Tic.Sicil no, (internet sitesi kurması zorunlu şirketler için de) internet sitesi bilgilerinin olmasını zorunlu kılıyor.


  Tüm belgelere bu bilgileri yazmak zorunlu mudur, değil midir? Sizler ne düşünüyorsunuz.

  Tam öyle gibi, varıyor gibi bir mutluluğa.<br />Ne gelir elimizden insan olmaktan başka...<br />Saygılarımla,<br />SMMM

 2. #2
  bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2006
  Mesajlar
  3.773
  TTK 39/2.maddesinde (İnternet sitesi oluşturma yükümlülüğü olmayan tacirlerde) sicil numarası, ünvanı ve işletmesinin merkezinin yazılması gerektiğini belirtiyor. Sn.Altaş VUK 231 ve 232. maddeleri de harmanlayıp yazmış...

 3. #3
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.805
  Bence VUK hükümlerine ait bilgilerin de yazılması daha sağlıklı olacaktır..
  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

 4. #4
  ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mart.2013
  Mesajlar
  2.464
  Sayın Arkadaşlar,

  Bu konuyla ilgili hazırladığım bir makalede aşağıdaki metni kaleme almıştım. Buraya ilgili kısmı aynen aktarıyorum. Yararlı olur umarım.

  Vergi Usul Kanunu düzenlemelerine göre, faturada en az aşağıdaki bilgiler ve düzenlemeler bulunmalıdır:

  Faturanın Şekli
  Madde 230- (2365 sayılı Kanunun 34'üncü maddesiyle değişen madde) Faturada en az aşağıdaki bilgiler bulunur:
  1) Faturanın düzenlenme tarihi, seri ve sıra numarası;
  2) Faturayı düzenleyenin adı, varsa ticaret unvanı, iş adresi, bağlı olduğu vergi dairesi ve hesap numarası;
  3) Müşterinin adı, ticaret unvanı, adresi, varsa vergi dairesi ve hesap numarası;
  4) Malın veya işin nevi, miktarı, fiyatı ve tutarı;
  5) (3239 sayılı Kanunun 19'uncu maddesiyle değişen bent) Satılan malların teslim tarihi ve irsaliye numarası, (Malın alıcıya teslim edilmek üzere satıcı tarafından taşındığı veya taşıttırıldığı hallerde satıcının, teslim edilen malın alıcı tarafından taşınması veya taşıttırılması halinde alıcının, taşınan veya taşıttırılan mallar için sevk irsaliyesi düzenlenmesi ve taşıtta bulundurulması şarttır.)
  Malın, bir mükellefin birden çok iş yerleri ile şubeleri arasında taşındığı veya satılmak üzere bir komisyoncu veya diğer bir aracıya gönderildiği hallerde de, malın gönderen tarafından sevk irsaliyesine bağlanması gereklidir. Bu bentte yazılı irsaliyeler hakkında fiyat ve bedel ile ilgili bilgiler hariç olmak üzere, bu madde hükmü ile 231 inci madde hükmü uygulanır. İrsaliyelerde malın nereye ve kime gönderildiği ayrıca belirtilir.
  şu kadar ki nihai tüketicilerin tüketim amacıyla perakende olarak satın aldıkları malları kendilerinin taşıması veya taşıttırması halinde bu mallara ait fatura veya perakende satış fişinin bulunması şartıyla sevk irsaliyesi aranmaz.

  Faturanın Nizamı
  Madde 231- (2365 sayılı Kanunun 35'inci maddesiyle değişen madde) Faturanın düzenlenmesinde aşağıdaki kaidelere uyulur:
  1) Faturalar sıra numarası dahilinde teselsül ettirilir. Aynı müessesenin muhtelif şube ve kısımlarında her biri aynı numara ile başlamak üzere ayrı ayrı fatura kullanıldığı takdirde bu faturaları şube ve kısımlarına göre şube veya kısmın isimlerinin yazılması veya özel işaretle seri tefriki yapılması mecburidir.
  2) Faturalar mürekkeple, makine ile veya kopya kurşun kalemi ile doldurulur.
  3) Faturalar en az bir asıl ve bir örnek olarak düzenlenir. Birden fazla örnek düzenlendiği takdirde her birine kaçıncı örnek olduğu işaret edilir.
  4) Faturaların baş tarafında iş sahibinin veya namına imzaya mezun olanların imzası bulunur.
  5) (3239 sayılı Kanunun 20'nci maddesiyle değişen bent) Fatura, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azamî 7 gün içinde düzenlenir. Bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılır.
  6) (3239 sayılı Kanunun 20'nci maddesiyle eklenen bent) Bu Kanunun 232 nci maddesinin birinci fıkrasına göre fatura düzenlemek zorunda olanlar, müşterinin adı ve soyadı ile bağlı olduğu vergi dairesi ve hesap numarasının doğruluğundan sorumludur. (Ancak bu sorumluluk, aynı maddenin 2 nci fıkrasının uygulandığı halleri kapsamaz.) Fatura düzenleyenin istemesi halinde müşteri kimliğini ve vergi dairesi hesap numarasını gösterir belgeyi ibraz etmek zorundadır.
  Yeni TTK’nın 39. maddenin ikinci fıkrasında yapılan düzenlemeye göre de, 01.01.2014 tarihinden itibaren tacirin işletmesiyle ilgili olarak düzenlediği ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde aşağıdaki bilgilerin yer alması zorunluluğu getirilmiştir.
   Sicil numarası,
   Ticaret unvanı,
   İşletmesinin merkezi,
   Tescil edilen internet sitesinin adresi (Sadece internet sitesi oluşturma yükümlülüğüne tabi olanlar –bağımsız denetime tabi olanlar-için).
  Dolayısıyla, faturalarda VUK ‘unda sayılan bilgilerle birlikte yeni TTK düzenlemelerinde yer alan bilgilerin de bulunması gerekiyor.
  Bu bilgilerin sadece faturalarda değil, aynı zamanda işletmeyle ilgili mektuplarda ve örneğin e-maillerde de yer alması gerekiyor. Diğer taraftan ticari defter kayıtlarına dayanak teşkil eden fatura haricindeki, irsaliye, dekont vb. belgelerde de en az bu bilgiler yer almalı.
  Bu düzenleme 01.01.2014 tarihinde yürürlüğe girecektir. Dolayısıyla, şirketler bu tarihe kadar, daha önce bastırılan mevcut belgelerin kullanımına devam edebileceklerdir.

  Yeni TTK’nın 39.Maddesi aynen şöyle diyor:
   Her tacir, ticari işletmesine ilişkin işlemleri, ticaret unvanıyla yapmak ve işletmesiyle ilgili senetlerle diğer belgeleri bu unvan altında imzalamak zorundadır.
   Tescil edilen unvanı, ticari işletmenin görülecek bir yerine okunaklı bir şekilde yazılır.
   Ticari işletmesiyle ilgili olarak düzenlediği ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde tacirin sicil numarası, ticari unvanı, işletmesinin merkezinin bulunduğu adresi de gösterilir.
  Yoksa cezai müeyyide uygularım diyor.

  Peki, Mevcut kullandığımız faturalarımız ( ve diğer belgelerimiz) daha bitmediyse ne yapacağız?

  Buna da bir çözüm getirildi. Şöyle ki hali hazırda kullandığımız faturalarımızı aynı şekilde kullanmaya devam edeceğiz. Ancak 01.01.2014 tarihinden sonraki faturalarımızda bu bilgilerin bulunma zorunluluğu olacak. Faturaların çoğunun bilgisayar yoluyla tanzim edildiğini düşünürsek yeni fatura bastırılana dek bu faturalara program düzenlemesi yoluyla her faturaya aynı zamanda bu bilgilerin de program yoluyla yazdırılması uygun çözüm olur kanısındayız.
  Saygılar,
  Kevork Simkeşyan

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Ekim.2013
  Mesajlar
  69

  01.01.2014 Ticari Belgeler de Olması Gerekenler

  Merhaba belgelerde sermaye ortaklık türü şeylerde yazılacak dediler. İç Ticaret Genel Müdürlüğü - MERSİS - Tescil Başvuru Şirket Arama
  burdan arama yaptım sicil numarasına görre mersis numarası çıktı. Bizim mersis numaramızmış. Bende yeni girdim işe bilmiyordum. Yeni kaşe yaptıracam mersis numarası olarak mı yaptırım yokda ticaret sicil numarasını mı kafam iyice karıştır her site de farkı yazılmış. Hangisi zorunlu. Biz tek ortaklı A.Ş. faturamızda ünvan vd vergi no mail ve şirket internet adresimiz var. Sitemize de mersis no eklenecek. Sadece ek olark sicil no eklicem yanılmıyorsam. Ortaklıkla ilgili birşey yazmıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Ekim.2013
  Mesajlar
  69
  kaşeler de de düzeltme yapılacak mı. Kaşelere de mersis numarası mı ekleyeceğiz

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  93
  ttk 39/2 maddesinde Ticaret Ünvanı - İşletmenin Merkezi - Ticaret Sicili Numarası - İnternet Sitesi Adresi (Bağımsız denetime tabi sermaye şirketi ise) bilgilerinin yer alması zorunludur şeklinde yazıyor. Bunun dışında maddede herhangi bir bilgi eklenmesine gerek yok.

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Kasım.2008
  Mesajlar
  155
  Merhabalar kolay gelsin. Bir kaç tereddüt ettiğim konu var. Örneğin firmanın birden fazla şubesi varsa her şubenin faturasında kendi ticaret sicil numaralarımı olmak zorunda. Birde yeni fatura bastırıldığı zaman merkez faturalarında şubenin bilgilerinin yazılması mecburimidir.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Kasım.2005
  Mesajlar
  450
  014 de faturalarımızı kullanmaya devam edeceğiz
  kaşe bastıracağız
  firmamızın mersis numarası var
  şubesi var

  kaşeye neler yazacağız

  kaşeye hem merkez hem şube mi yazacağız ya da merkez için ayrı şube için ayrı mı kaşe basılacak

  örnek olarak
  ....X LİMİTED ŞİRKETİ
  MERKEZ ADRES:
  TEL:
  FAX:
  VERGİ DAİRESİ:
  VERGİ NO:
  MERSİS NO:

  bu şekilde mi yazılacak şube içinde

  ....X LİMİTED ŞİRKETİ
  MERKEZ ADRES:
  ŞUBE ADRES:
  TEL:
  FAX.
  VERG DAİRESİ
  VERGİ NO:
  MERSİS NO:

  bu şekilde mi yazılacak
  kaşe için hangş bilgileri yazılacak yardımcı olursanız

 10. #10
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.805
  Selamlar
  Kendi görüşüme göre;
  1- Kanunda da belirtiildiği üzere,ticari belgelerde düzeltme yapılacaktır denmektedir.Kaşe'den bahsedilmemektedir.Fakat belgelere kaşe basmak suretiyle işin çözümüne gidecek firmalar hakkında,şubesi olanlar için bu pek mümkün görünmemektedir.Kaşe basmak,şubesi olmayan firmalar için çözüm olabilir ama şubesi olanlar için helede birden çok şubesi olanlar için (kaşenin ebatını düşündüğünüzde) bu,pekte sağlıklı bir çözüm olmaz.Sticker yapıştırmak daha mantıklı görünmektedir.
  2- Bakan Yazıcı bir açıklamasında bilenler mersis numaralarını bilmeyenler ise ticaret sicil numarasını yazacaklardır demiştir.
  1 Ocak 2014 İtibarıyla Fatura, Perakende Satış Fişi, Gider Pusulası Gibi Belgelerde Tacire İlişkin Bilgilerin Gösterilmesi Zorunluluğu Başlıyor

  Saygılar
  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 05.Şubat.2016, 17:35
 2. Yeni Türk Ticaret Kanununa Göre Ticari Belgelerde 1 Ocak 2014 Tarihinden İtibaren...
  Konu Sahibi ebru şener Forum Ticaret Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 25.Kasım.2013, 14:40
 3. Yeni TTK'ya Göre Ticari Belgelerde Yer Alması Gereken Bilgiler
  Konu Sahibi jasweqe Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Kasım.2013, 13:43
 4. 621 Satılan Ticari Mal Maliyetinin Bulunması
  Konu Sahibi armaganballi Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 18.Mayıs.2013, 17:27
 5. Yeni ttk faturada yer alması zorunlu bilgiler
  Konu Sahibi NİSANK Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 22.Mart.2012, 17:23

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36