kamu işçi maaş

Konu: Muaflıkdan Home Ofise Geçmek

Muaflıkdan Home Ofise Geçmek

Merhabalar ben kişiye ozel dekoratif ürünler tasarlıyorum. Şuan vergiden muaf esnafım ancak internet sitesi açıp devam etmek istiyorum. Bunun içinde Home ofis çalışmak istiyorum. Home ofis kurmak.için neler yapmam gerekiyor. Nerden başlamalıyım, şartlar neler? Depom olması şart mı sonuçta sipariş ağırlıklı çalışacağım. Birde kira sözleşmesi eşimin adına bu herhangi bir sorun oluşturur mu? Kurulum için ne.kadar bütçe hazırlamaılımlı? Net bilgiler.verirseniz çok sevinirim.

Kimse yardımcı olmayacak mı?

Bişii yapmanıza gerek yok. Vergi dairsine ev adrsinizi işyeri adreai olarak bildirerek iş yeri açma dilekçesi verin. Dilekçeden önce serbest meslek defteri alarak notere tasdikletin. Sonra adınıza fatura bastırın. Çalışmaya devam edin. Depo gerekli ise kira kontratı ile birlikte onuda vergi dairesine bildirin. Birde muhasebeci bulun defterinizi tutsun.
    Haydi hayırlısı...

bir muhasebeciniz olmak zorunda, bir muhasebeci ile görüşerek açılış yapın ki sorun yaşamayasınız. Depo şart değil, kayıtlarınızda evinize sığmayacak ölçüde bir üretim gözüküyorsa (mantık dahilinde) depo sorulabilir, bu ürünler nerde duruyor denebilir, ama depo zorunluluğu diye birşey yok. Kira kontratı eşiniz üzerine ise o da size evin bir bölümünü (örneğin bir odasını) kiralar, eşiniz ile sizin aranızda 2.bir kira sözleşmesi yaparsınız, tabi bunun için kira kontratınızda "kiralayan kiraya veremez" gibi bir madde olmaması lazım.

vergi dairesi açılış için Noter defter tasdiği + noterde imza beyanı, kira kontrati damga vergisi gibi masraflar 100-150 tl gibi az bir masraf tutar. Fatura bastırmalısınız, o da 5 cilt (en az o kadar basıyorlar) 150 tl gibi birşey olur. Ama her ne kadar şahıs firmalarında denetlenmese de oda kaydı, belediye kaydı falan da yaptırmalısınız, bunlarla beraber 800-900 tl gibi birşey olur tahminimce (belediyeler bölgeye göre çok farklılık gösterir, kendi bölgenizdeki bir muhasebeciye sormanız daha faydalı olur)

Alıntı smmm-ankara- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir muhasebeciniz olmak zorunda, bir muhasebeci ile görüşerek açılış yapın ki sorun yaşamayasınız. Depo şart değil, kayıtlarınızda evinize sığmayacak ölçüde bir üretim gözüküyorsa (mantık dahilinde) depo sorulabilir, bu ürünler nerde duruyor denebilir, ama depo zorunluluğu diye birşey yok. Kira kontratı eşiniz üzerine ise o da size evin bir bölümünü (örneğin bir odasını) kiralar, eşiniz ile sizin aranızda 2.bir kira sözleşmesi yaparsınız, tabi bunun için kira kontratınızda "kiralayan kiraya veremez" gibi bir madde olmaması lazım.

vergi dairesi açılış için Noter defter tasdiği + noterde imza beyanı, kira kontrati damga vergisi gibi masraflar 100-150 tl gibi az bir masraf tutar. Fatura bastırmalısınız, o da 5 cilt (en az o kadar basıyorlar) 150 tl gibi birşey olur. Ama her ne kadar şahıs firmalarında denetlenmese de oda kaydı, belediye kaydı falan da yaptırmalısınız, bunlarla beraber 800-900 tl gibi birşey olur tahminimce (belediyeler bölgeye göre çok farklılık gösterir, kendi bölgenizdeki bir muhasebeciye sormanız daha faydalı olur)
    merhaba sizin anlattıklarınız benim derdimi çözüyor gibi.

Benim oturduğum ev kira. Sözleşme annemin adına yapılmış ve 600 tllik. ben serbest meslek çalışanıyım. Annem evin bir odasını bana 30TL gibi bir paraya kiralık gösterebilir değil mi? Bu durumda ben 30 TL üzerinden stopaj vereceğim. Peki annem 30tl gelirin vergisini nasıl ödeyecek?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)