kamu işçi maaş

Like Tree4Beğeni
  • 1 Post By keremcem
  • 1 Post By merkür2
  • 2 Post By keremcem

Konu: SSK'lı Çalışırken Şirket Kurmak

SSK'lı Çalışırken Şirket Kurmak

Merhabalar,

bir şirkette belirsiz süreli eski adıyla SSK olarak çalışıyorum. İnternet satışı yaparken fatura kesebilmek için adî bir şirket kurmam gerekiyor. Bir muhasebeciye danıştım fakat birde sizden bilgi almak istedi.

Şimdi bir şirkette çalışırken , kendi adıma bir şirket kurdum;

1-) SSK'lı çalıştığım için Bağkur ödememe gerek olmuyor, fakat ben arada şirketten "ücretsiz izin" alıyorum. Ücretsiz izin aldığım zaman doğal olarak o güne ait ssk primi yatırmıyorlar ama iş akdinide feshi etmiyorlar. Ücretsiz izin aldığımda sistem beni direkt BAĞKUR'a geçirir mi? Yoksa işyeri işten çıkışını vermediği sürece SSK ile mi devam ederim?

2-) Şirkettekilere danıştım çok dillendirmeden şirket kurabilirsin dediler. Fakat kafamı kurcalayan birşey var şuan çalıştığım şirketim beni şirket açtığımı yasal yollardan biryerde öğrenebilirler mi? Ya da şirket açtığımda kendilerine herhangi bir bildirim gider mi?

İyi Günler
    Teşekkürler

Cevaplayacak kimse yok mu?

1.si SSK yatmadığı zaman hemen bağkur devreye girer, bağkurdan şahsınıza borç çıkar.Ssk dan gidin bakın boşluklardaki borcunuza.
    2. si siz ssk olarak başka yerde çalışıyorsanız kendi işyerinde işçi çalıştırmanız lazım.siz başka yerde çalışıyorsanız işyeriniz kim çalıştırıyor diye sorarlar sıkıntı olur ve oluyorda.
    3.sü sizin işyeri açmanız çalıştığınız şirkete ne.Önemli olan onların işini aksatmadan yapmanınız değilmi.öğrenmeye gelirsek öğrenmek çok kolay siz birinin adına vergi kaydı olup olmadığını öğrenemezmisiniz.sizin konumuzda olup işyeri açan bir çok arkadaşım var ,hiç bir sıkıntıda yok bu zamana kadar.

Yani 1. soruya gelirsek ücretsiz izin aldığımda sosyal güvenliğim bağkur'dan mı devam edecek yoksa sadece o günlere ait bağkur borçlanması mı olur?

Tşk

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    İzinli olduğunuz günler eksik gün görünür, 4a kapsamında çalışırken çıkışınız olmadığı sürece 4b den prim ödeyemezsiniz.

Çalışmakta olduğunuz işyerinin bilgisi dışında bir başka işte çalışmanız sıkıntı yaratabilir şirketiniz tarafından. İşyerinizin bilgisi olmadan bu şekilde çalıştığınızı, işyeriniz öğrenirse, sadakat borcuna uymadığınız için sözleşmenizi feshedebilirde.
    esat_sl bunu beğendi.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İzinli olduğunuz günler eksik gün görünür, 4a kapsamında çalışırken çıkışınız olmadığı sürece öde4b den prim ödeyemezsiniz...
    ödeyemezsiniz değil isterseniz öder isterseniz ödemezsiniz olmalı idi. Zira artık 4-a prim ödenmesi 4-b prim ödenmesine engel değil.
    bil_gin bunu beğendi.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Alıntı merkür2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ödeyemezsiniz değil isterseniz öder isterseniz ödemezsiniz olmalı idi. Zira artık 4-a prim ödenmesi 4-b prim ödenmesine engel değil.
    4\b prim ödemesi için başvuruda bulunmak gerekiyor yoksa onu da ödeyemiyorsunuz.
    saygılar;
    bil_gin

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı merkür2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alıntı bil_gin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    4\b prim ödemesi için başvuruda bulunmak gerekiyor yoksa onu da ödeyemiyorsunuz.
    saygılar;
    bil_gin
    Düzeltmeler için teşekkürler
    bil_gin ve esat_sl bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)