kamu işçi maaş

Konu: Ortaklık Hakkında

Angry Ortaklık Hakkında

arkadaşlar yardım ederseniz çok memnun kalırım.

Ben şu an kayseride iç ve dış cephe ürünleri üreten bir firmanın kesim elemanıyım (iç cephe ürünleri olarak kartonpiyer v.s dış cephe ürünlelri olarak da dekoratif kendinden sıvalı mantolama ürünleri vb üretiyoruz)

Konunun aslına gelecek olursak... bizim iş yerimize gelen ve bize ürün satın alan bir mantolama ustası ekibi olan belli bir iş hacmine sahip bir arkadaşla görüştüm. görüşmede bu işi kendisiyle yapabileceğimi istediği takdirde tabi... fakat paramın olmadığını söyledim kendiside yapmak istediğini söyledi hatta bana tüm masrafları kendisinin üstleneceğini benimde üzerime düşeni çalışarak ödeyebileceğimi bunun bir mahsuru olmadığını söyledi ben de bu şartlar altında kabul ettim...

Çünkü artık kendi işimin başında olmak istiyordum ve şartlarda uygun geldi ve iş konusunda da iyiyim kendime üretim konusunda güveniyorum çünkü işi çok iyi biliyorum ALLAH ın izni ile ...

Yalnız bu ortak olmayı kararlaştırdığım arkadaş Kayserinin yerlisi yani biraz uyanık.... kendisi ile iş yapmak istiyorum fakat bazı çekincelerim var.

1 - 2 sene önce babamın zor güç bana almış olduğu bir ev var ve bu evi riske atmak istemiyorum çünkü zengin bir aile değiliz ve tek maddi varlığım olan evimi kaybetmek veya icra v.s gibi bir durumla karşılaşmak istemiyorum (kim ister ki...) olası bir durumda ortaklıktan yaklaşık 2 yıl evvel alınmış bir ev ortak olursam risk altına girer mi yoksa ortaklık tarihihnden sonra edinilen mallar mı sorumluluk kapsamında

2 - Ama bu adamla da resmi kanallarla maliye kaydı v.s ortak olmadan işe kalkışmak büyük risk olur diye düşünüyorum. yani tamam ortak olalım ama ben senin yanında sigortalı işci gibi görüneyim demek yarın bi anlaşmazlık halinde beni ortaklıktan rahatlıkla çıkarmak anlamına gelir herhalde insanoğlu ne yapacağı belli olmaz kayserili sonuçta

3 - Benden haberli habersiz cek v.s verecek olursa ki olabilir ortak olmamız halinde bu çeke karşılık bende tüm mal varlığımla sorumlu oluyorum yanlış bilmiyorsam ve bu durum beni sıkıntıya sokabilir.
    4 - en az ne şekilde bir durum olursa ben hem yüzde 50 ortak olurum hemde olası bir durumda hali hazırdaki mal varlığıma bir sıkıntı gelmez

lafı biraz uzattım özür dilerim yani demek istediğim

BU ADAMLA BU İŞİ YAPMAK İSTİYORUM FAKAT ORTAĞIMA PEK GÜVENEMİYORUM.

bana ne tavsiye edersiniz nasıl bir ortaklık kurmak faydalı olur

illa ortaklık değilde yanında sigortalı olarak görünüpte kendisi ile noteer huzurunda ortaklık şartlarını yazılı hale getirmek daha mı mantıklı olur. bunun bi yasal geçerliliği var mıdır... mesele ileride anlaşmazlığı düştük noter evrakını göstererek bana düşen payı isteme hakkım var mı ....

yada benim bilmediğim başka bir yolu varmıdır bu işin

tavsiyelerinize çok ihtiyacım var

teşekkür ederim bi an önce sizden cevap beklemekteyim.

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Sn.Kantay, adi ortaklık kurmak öncelikle güvene dayalıdır. Güvenmediğiniz bir kişiyle ortaklık yapmanızı tavsiye etmem. Özellikle ipler onun elinde olacaksa.... Mutlaka ortak olacaksanız, aranızda yazılı sözleşme yapmanız, çeklerin,senetlerin, bankalardan para çekilmesinde ve bütün ödeme talimatlarında çift imza olmasını belirtmeniz faydanıza olacaktır. Ortaklığın borçlarından dolayı özellikle devlete olan borçlarınızdan bütün mal varlığınızla sorumlu olacağınızı biliniz. Buna daha önceden almış olduğunuz evinizde dahildir. Bilindiği gibi maalesef ülkemizde mahkemeler çok uzun sürelerde sonuçlanmakta, ticari davalar yılan hikayesine dönmektedir. Demek istediğim yazılı sözleşme de yapsanız, güven duymadığınız kişi ile ortak olmayınız. Bir Ata Sözümüz; Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan da olmayınız.

Alıntı bulent249 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn.Kantay, adi ortaklık kurmak öncelikle güvene dayalıdır. Güvenmediğiniz bir kişiyle ortaklık yapmanızı tavsiye etmem. Özellikle ipler onun elinde olacaksa.... Mutlaka ortak olacaksanız, aranızda yazılı sözleşme yapmanız, çeklerin,senetlerin, bankalardan para çekilmesinde ve bütün ödeme talimatlarında çift imza olmasını belirtmeniz faydanıza olacaktır. Ortaklığın borçlarından dolayı özellikle devlete olan borçlarınızdan bütün mal varlığınızla sorumlu olacağınızı biliniz. Buna daha önceden almış olduğunuz evinizde dahildir. Bilindiği gibi maalesef ülkemizde mahkemeler çok uzun sürelerde sonuçlanmakta, ticari davalar yılan hikayesine dönmektedir. Demek istediğim yazılı sözleşme de yapsanız, güven duymadığınız kişi ile ortak olmayınız. Bir Ata Sözümüz; Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan da olmayınız.

tam olarak cevabı vermişsiniz teşekkür ederim.

ortak olmak istememdeki sebepler

1 - başta sermaye koymayacak olmam
    2 - ilk defa kendi işimi kurma fırsatı elime geçiyor
    3 - kendi sevdiğim işimi yapmak
    4 - gelirinin çok yüksek olması

peki bana ne önerirsiniz nasıl bir ortaklık yapmalıyım yada üzerime olan evi başkasının üzerine mi devretmeliyim riski sıfırlamak için

yada yanında sigortalı olarak görünerek çek senet v.s tüm sıkıntılardan bertaraf olmak mı mantıklı ve yazılı sözleşme yaparak noter huzurunda elimde noter onaylı bir belge olması bana resmi ortak gibi haklar tanır mı ileride....(iplerin ortağın elinde olması demek tabiki de ama şöyle bi durum var benim haricimdeki kimse kesim makinalarını çalıştıramaz ve üretime geçemez yada öyle birini bulması çok zor bulupta randıman sağlaması)

yada hocam şöyle özetleyim benim yerimde siz olsanız ve bu işi yapmak istiyorsunuz nasıl bir yol izlerdiniz

en mantıklı ortaklık yöntemi nedir kendinizi ve evinizi güvenceye alarak (başkasına evi devretmek gibi veya başka bir yol...)

tabi tüm bu yazdıklarım işe başlamadan önce en kötü ihtimali değerlendirmek istediğim içindir...

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Arkadaşım, sizin sorunuz üzerine benim cevabım, çıkabilecek kötü sonuçlar üzerinedir. Belkide ortak olacağınız kişi dürüst
    bir insandır bahsettiğimiz şeyler hiç olmaz ve ortaklığınız devam eder. Ortaklık halinde sizin yapmanız gereken en önemli şey para hareketlerini kontrol etmeniz, borçlarınızı alacaklarınızı, ödemelerinizi iyi takip etmenizdir. Bunun yanı sıra vergi ve sgk ödemelerinizin gününde yapılıp yapılmadığını da kontrol etmeniz ileride çıkabilecek durumların önüne geçer. Şimdiden hayırlı olsun.

Alıntı bulent249 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım, sizin sorunuz üzerine benim cevabım, çıkabilecek kötü sonuçlar üzerinedir. Belkide ortak olacağınız kişi dürüst
    bir insandır bahsettiğimiz şeyler hiç olmaz ve ortaklığınız devam eder. Ortaklık halinde sizin yapmanız gereken en önemli şey para hareketlerini kontrol etmeniz, borçlarınızı alacaklarınızı, ödemelerinizi iyi takip etmenizdir. Bunun yanı sıra vergi ve sgk ödemelerinizin gününde yapılıp yapılmadığını da kontrol etmeniz ileride çıkabilecek durumların önüne geçer. Şimdiden hayırlı olsun.

ilgilendiğiniz için teşekkürler dediklerinizi uygulayacağım

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)