kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By ksimkesyan

Konu: Ltd Şirket Devri

Ltd Şirket Devri

6 yillik ltd sirketini kayimpederle ortagimkapatmak istiyorduk muhasebecim tasfiye yerine birilerine devredelim dedi.Kayinpederimden vekalet aldim benim ona ait hisseleri devredebilecegime dair.onunda rizasiyla sirketi devredecegiz.tasfiyemi yapsak iyiydi bu sekilde devirmi?

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Hisse devri yaparak şirketi elinizden çıkarmak daha pratik bir yol. Tasfiye süreci ile uğraşmazsınız. Ancak hisseleri devrederken çok dikkat etmeniz, devrin özellikle ticaret sicilinde tescil ve ilan edilmesini sağlamanız, vergi dairesine,sgk ya bildirimde bulunmanız gerekir. Ticaret sicilinde tescil edilmeyen devirler geçersizdir, ileride şirketin olası vergi sgk ve kamuya olan borçlarından sorumlu tutulabilirsiniz.

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bülent üstadım tescil olmasa da 3 ay sonra devir geçerli oluyordu, böyle bir yazı okumuştum...
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sevgili Aşkın,

Ltd hisse devri özel statüye tabidir. Önce noterde hisse devir temlik sözleşmelerini yapıp daha sonra bunlarla ilgili ortaklar kurulu kararı yazmanız bunu da noterde onaylatıp tescil ve ilana gitmeniz gerekir. Tescil ve ilan bir ay içinde yapılmazsa esasen hükümden düşer hisseyi satanın dava yoluna başvurması gerekir. Dikkat edilmesi ve iyi hesaplanması gereken konu ise hisse devrininmi yoksa tasfiyeninmi daha az maliyetli olacağıdır. Yeni uygulamada doğru olmasada sermeye üzerinden damga vergisi ödeme zorunluluğudur, hatırlatayım.
    nguroy bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

benim şöyle bir sıkıntım var. iki ortaklı bi ltd şirketin yüzde 50 hisseli ortağıyım. ikimizde şirket müdürüyüz. ancak ben bağkurlu değilim. ortağımdan uzun süredir haber alamıyordum sonunda şirkete gittiğimde yerinde yeller esiyordu. ortağım mühendis olduğu için işin tüm ilerleyişini o yürütüyor muhasebeci falan işlerine o bakıyordu. ancak şu an ne yapacağımı bilmiyorum. bu durumu vergi dairesine şikayet etmelimiyim. şirketin hissesini ona devretmemin bir yolu varmı. vergilerinin ödenmediğini duydum bu durumda şirketin faaliyeti tek taraflı durdurup şirketteki tüm mali borç ve cezaları nasıl durdurabilir ya da iptal ettirebilirim. en önemlisi şirketten nasıl kurtulabilirim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)