kamu işçi maaş

Konu: A.Ş. Genel Kurul

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2015
    Mesajlar
    48

    A.Ş. Genel Kurul

    Değerli Arkadaşlar;

    Anonim Şirketlerde her yıl Genel Kurul yapma zorunluluğu var mıdır ?

    Bununla ilgili örneğin her yıl ya da 3 yılda bir yapılır denilen bir kanun var mıdır?


  2. #2
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.773
    TTK.nın 409. maddesine göre olağan toplantı "her faaliyet dönemi sonundan itibaren üç ay içinde yapılır" der.
    Yapılmaması durumunda bir yaptırım yok. Faaliyet konusu değişikliği ve sermaye artırımı olmayan toplantılarda bakanlık temsilcisinin bulunması zorunlu değil bu nedenle her yıl yapılıp, tescil-ilan edilmesinde fayda var.
    Şablonları bir kez hazırladığınızda tarihleri değiştirip, kullanabilirsiniz.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2015
    Mesajlar
    145
    Alıntı bulent249 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    TTK.nın 409. maddesine göre olağan toplantı "her faaliyet dönemi sonundan itibaren üç ay içinde yapılır" der.
    Yapılmaması durumunda bir yaptırım yok. Faaliyet konusu değişikliği ve sermaye artırımı olmayan toplantılarda bakanlık temsilcisinin bulunması zorunlu değil bu nedenle her yıl yapılıp, tescil-ilan edilmesinde fayda var.
    Şablonları bir kez hazırladığınızda tarihleri değiştirip, kullanabilirsiniz.


    Bulent249 Üstadım Merhaba,

    Sermaye arttrımı için genel kurulda temsilci bulundurulmazsa tescil olmaz mı ? Olmaz ise temsilci islemleri hakkında kısa bilgi verebilir misiniz ?

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Aralık.2015
    Mesajlar
    11
    Bakanlık Temsilcisinin raporu olmadan ticaret odanızda tescil ve ilan yaptıramazsınız..

    -Bakanlık Temsilcisi talep dilekçesini verip ücretini bankaya yatırıyorsunuz..
    Talep dilekçe örnekleri var..
    Konu Murat236 tarafından (18.Aralık.2015 Saat 08:44 ) değiştirilmiştir.

  5. #5
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.773
    Bakanlık temsilcisinden önce toplantının ilanlı mı, yoksa TTK.nın 416. maddesine göre ilansız mı yapılacak bunun kararının verilmesi gerekir. Aile şirketi ise ve ortakların tamamı asaleten veya vekaleten toplantıda bulunacaklarsa, toplantı 416.maddeye göre ilansız yapılabilir. İlansız yapılacağını farz ederek yapılacak işlemler;
    1-Yönetim kurulu, toplantının tarihi, yeri ve gündemi içeren bir karar alır. Toplantı gününden en az 15 gün önce ticaret müdürlüğüne müracaat edilmelidir. Karar alırken süreyi uzun tutmakta fayda var. Atıyorum bugün karar alırsın toplantıyı 20-25 gün sonra yaparsınız.
    Ticaret müdürlüğüne dilekçe ekinde, yönetim kurulu kararı, imza sirküleri, yönetim kurulunun seçildiğini gösteren ticaret sicil gazetesi ve toplantı ücreti ödeme dekontu (sanırım 2015 yılı için 129 TL.) verilir.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Aralık.2015
    Mesajlar
    145
    Cevaplar için teşekkür ederim. Bu şekilde ilerlicem..
    Saygılar..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. e-Genel Kurul: Elektronik Genel Kurul Sistemi
    Konu Sahibi ebru şener Forum Ticaret Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 23.Ağustos.2013, 10:36
  2. Cevap: 0
    Son Mesaj : 29.Haziran.2013, 14:57
  3. Genel Kurul Hk.
    Konu Sahibi SONra Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 08.Nisan.2008, 09:40
  4. Genel Kurul
    Konu Sahibi fatmanur Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 26.Kasım.2005, 15:38

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36