kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By bulent249

Konu: Ortağın Şahsi Harcamalarında Kredi Kartını Kullanması

Ortağın Şahsi Harcamalarında Kredi Kartını Kullanması

İyi günler hepinize. Limitler Şirketin 5 ortağı var ve biri şirketin kredi kartından şahsi giderleri için sürekli kullanmıştır. Ortak bu giderleri için şirkete geri ödeme yapmamıştır. Geri ödemesi faizli olduğunu öğrendim fakat sorum şu bu olay TTK mad. 245 ortaklıktan çıkarma sebeplerinden sayılır mı?

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Öncelikle kredi kartını iptal ettirmeniz şirketin lehine olacaktır. Sonra noterden ihtarname gönderip, kredi kartından yaptığı harcamaları iade etmesini talep edersiniz. Ödememe durumunda TTK 245.maddeyi zorlayabilirsiniz.

Alıntı bulent249 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle kredi kartını iptal ettirmeniz şirketin lehine olacaktır. Sonra noterden ihtarname gönderip, kredi kartından yaptığı harcamaları iade etmesini talep edersiniz. Ödememe durumunda TTK 245.maddeyi zorlayabilirsiniz.
    Çok teşekkür ederim cevabınız için izniniz olursa bir soru daha sormak istiyorum. Ortaklıktan bu nedenle ben çıkmak istersem hisseme göre sermayeden pay alabiliyorum ama şirketin değeri daha en azından arsadan pay alabilirmiyim?
    Tekrar çok teşekkür ederim. Hakkı'mın yenilmesini istemem açıkcası

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı diklomec0101 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkür ederim cevabınız için izniniz olursa bir soru daha sormak istiyorum. Ortaklıktan bu nedenle ben çıkmak istersem hisseme göre sermayeden pay alabiliyorum ama şirketin değeri daha en azından arsadan pay alabilirmiyim?
    Tekrar çok teşekkür ederim. Hakkı'mın yenilmesini istemem açıkcası
    Ortaklıktan ayrılmanız için önce hissenizi devredecek birini bulup, devir için gerekli formaliteleri yerine getirmeniz gerekir. Arsadan pay alma, arsanın yarısını bana verin şeklinde olmaz. Şirkette %50 payınız varsa, kabaca şirketin mal varlığının da %50 sine ortak olursunuz. Atıyorum 10.000 TL. sermayeli bir şirketin % 50 sine ortaksınız ve bu şirketin bir arsası var... Arsanın rayiç değeri 15.000 TL. ise siz hissenizi satarken, devralan kişiye hissenizi 5000 TL.ye değilde 7.500 TL.ye satarsınız. Bu şekilde arsadan payınıza düşen kısmın bedelini de almış olursunuz. Tabi iş bu kadar basit değil ancak ben anlayacağınız şekilde basitleştirmeye çalıştım.
    nguroy bunu beğendi.

Alıntı bulent249 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ortaklıktan ayrılmanız için önce hissenizi devredecek birini bulup, devir için gerekli formaliteleri yerine getirmeniz gerekir. Arsadan pay alma, arsanın yarısını bana verin şeklinde olmaz. Şirkette %50 payınız varsa, kabaca şirketin mal varlığının da %50 sine ortak olursunuz. Atıyorum 10.000 TL. sermayeli bir şirketin % 50 sine ortaksınız ve bu şirketin bir arsası var... Arsanın rayiç değeri 15.000 TL. ise siz hissenizi satarken, devralan kişiye hissenizi 5000 TL.ye değilde 7.500 TL.ye satarsınız. Bu şekilde arsadan payınıza düşen kısmın bedelini de almış olursunuz. Tabi iş bu kadar basit değil ancak ben anlayacağınız şekilde basitleştirmeye çalıştım.
    Çok teşekkür ederim cevaplarınız için gerçekten benim için önemli bir konuydu. İyi çalışmalar dilerim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)