kamu işçi maaş

Like Tree6Beğeni

Konu: Anonim Şirkette Hisse Devri Nasıl Olur?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2013
    Mesajlar
    886

    Anonim Şirkette Hisse Devri Nasıl Olur?

    A.Ş. firmamızda bir ortağımız hisselerini başka bir ortağa devir edecektir
    Sırasıyla Yapılacaklar;
    1- Noterden hisse devir sözleşmesi yapılacak
    2- Pay defterine devir eden ile devir alan imzalayacak
    3- Yön. Kurulu Hisse Devrini Onaylar Karar Alacaktır
    Bu işlemler dışında başka yapılması gereken işlem var mıdır?
    Yönetim kurulu kararı tescil edilmesi gerekir mi veya isteğe bağlı olarak tescil ettirebilir miyiz?
    (Hisseler bastırılmamış ve nama yazılıdırlar)
    Örnek YK kararı varmıdır özellikle tescili tamamlanmış
    Saygılar


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Nisan.2016
    Mesajlar
    137
    1- Şirket Ana Sözleşmesinde Aksi Bir Hüküm Olmamalı
    2- Hisse Devri Noter
    3- Y.K Kararı
    4- Pay Defterine İşlenecek
    5-Tescil ve İlan Zorunluluğu Yoktur fakat İsteğe Bağlı Olarak İlan Edilebilir. ( İlan Esnasında Y.K. Kararı ve Noterde Yapılan Devir Sözleşmesi + Ücret Talep edilir.

    Kolay gelsin.
    SerhanSerhan bunu beğendi.

  3. #3
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.464
    Sayın Arkadaşlar,

    TTK A.Ş. hisse devirlerinde tescile dair herhangi bir düzenleme yapmamıştır. Hisseler basılı ise hisselerin arkasına devir edilenin adının soyadının yazılıp imzalanması yeterlidir. Eldeki hisselerle şirkete başvurup pay defterine işletilmesi ile işlem tamamlanır. Hisseler bastırılmamışsa "Geçici İlmuhaber" hazırlanmış olmalıdır bu ilmuhaberler de de aynı imza işlemi yeterlidir. İlmuhaberle de şirkete müracaat edilerek pay defterine işletilmesi yeterlidir ancak bu ilmuhaberin yeni hissedar adına yeniden hazırlanması gerekir. Yapılan her genel kurulda hazirun cetveli yeniden ve cari hissedar adları ile hazırlanıp imzalanmak zorunda olunduğundan ve bu cetvel tescil edildiğinden başkaca bir tescil işlemine de gerek yoktur.

    Tek önemli nokta 330. maddedir. Bu maddeye göre pay sahibi sayısı "BİR" e düşerse "Yönetim kurulu bildirimi aldığı tarihten itibaren yedi gün içinde, şirketin tek pay sahipli bir anonim şirket olduğunu tescil ve ilan ettirir." bu madde ve şartlarını da gözden geçirmekte yarar var.

    Limited Şirket hisse devirleri bu prosedürlerden tamamen farklıdır.
    SerhanSerhan bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2016
    Mesajlar
    33
    Bir hisse devir sözleşmesi yapılacak. Genel kurulla birlikte tescil ettirilecek. Ortaklar pay defterinede belirtmeniz gerekiyor. Noterden hisse devri yapmaya gerek yok.
    SerhanSerhan bunu beğendi.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Aralık.2013
    Mesajlar
    886
    Hisse devri ile ilgili örnek YK kararı varmıdır? Özellikle tescil olmuş bir örnek
    Saygılar

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2016
    Mesajlar
    33
    Yönetim Kurulu kararı almanıza gerek yok. Mail adresinizi verirseniz ben size örnek bir sözleşme atayım.
    SerhanSerhan bunu beğendi.

  7. #7
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.464
    Alıntı uguryolcu48 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir hisse devir sözleşmesi yapılacak. Genel kurulla birlikte tescil ettirilecek. Ortaklar pay defterinede belirtmeniz gerekiyor. Noterden hisse devri yapmaya gerek yok.
    Sayın uguryolcu48,

    Bu bilgi doğru değil. Şirket hissesi adı üstünde "Hisse SENEDİ". Senetlerin devri "CİRO" yoluyla olabilir, sözleşmeyle olmaz. Çünkü bu tür belgelerin tedavülü "Zilyetliğin Devri" ile yapılır. Hisse Senedinin olmadığı durumlarda ise İlmuhaber Şarttır ve tedavül kuralı da aynıdır. "Genel kurulla birlikte tescil ettirilecek." cümleniz ise hiç bir anlam ifade etmiyor.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Haziran.2016
    Mesajlar
    33
    Sayın Kevork Simkeşyan

    Aslında aynı şeylerden bahsediyoruz. Pay defterine yazılacak yeni ortaklık durumu. Genel kuruldada zaten Hazirun Cetveli tescil ettirileceğinden ayrıca bir tescil işlemine gerek yoktur.

  9. #9
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.464
    Sayın uguryolcu48,

    Ben birçok başlığa itiraz ettim, ilan konusunda anlaştık. Şunu belirtmemde yarar var, bir metni kaleme alırken konuşma dilinden ayrılıp anlaşılır derli toplu ifade etmekte yarar var kavram ve ifade karmaşasına izin vermemek lazım.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Haziran.2016
    Mesajlar
    33
    Teşekkürler

    Kevork Simkeşyan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 1
    Son Mesaj : 28.Aralık.2017, 16:33
  2. Anonim Şirkette Müdür Yardımcısının Yetki Devri
    Konu Sahibi NAIDE Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Eylül.2014, 08:20
  3. Anonim Şirkette Hisse Senedi Çıkarma
    Konu Sahibi nguroy Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 07.Ocak.2010, 10:07
  4. anonim şirkette hisse devri
    Konu Sahibi rahmanlar Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 05.Ekim.2009, 21:10
  5. Anonim Şirkette Hisse Devri
    Konu Sahibi Selçuk Yazıcı Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 12
    Son Mesaj : 24.Ağustos.2009, 12:14

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36