kamu işçi maaş

Konu: Sınıf Değiştirmede İşlemler

Question Sınıf Değiştirmede İşlemler

Selamlar,

"İşletme Defteri" esasına tabi şahıs firması, belirlenen hadleri aştığı için 2019 yılına "Bilanço Esasına" göre başlayacak. Ticaret odası kaydı veya esnaf sanatkarlar oda kaydı yok.

Bu firmaya vergi dairesinde herhangi bir işlem yapacak mıyız? Defter tasdikleri için "sicil tasdiknamesi-oda kayıt sureti" lazım olacak mıdır?

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Merhaba
    Noterler genelde defter tasdikleri için sicil tasdiknamesi zorunluluğunu arıyorlar.Genelde diyorum, çünkü kesin talimat olduğu halde, bunları aramadan tasdik eden noterlerde var. O yüzden kendi noterlerinizle bir görüşün derim.
    Bilanço hesabına geçişte ise, ben yine usulen daireye bir dilekçe verip, bilanço esasına geçiş yapıldığını ve ocak ayından itibaren B formu vermeye başlayacağımı bildiriyorum. Ama böyle bir zorunluluğunda olmadığını biliyorum.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Teşekkürler

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı anakin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar,

..."İşletme Defteri" esasına tabi şahıs firması, belirlenen hadleri aştığı için 2019 yılına "Bilanço Esasına" göre başlayacak. ...
    aşıp aşmadığını nereden biliyorsunuz? henüz rakamlar açıklanmadı ki!
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Ticaret odası esnaf odası kaydı olmayan bilanço usulune geçecek firmalar, herhangi bir oda kaydım bulunmadığından gibi bir dilekçe doldurup notere verdiklerinde sicil tasdiknamesine gerek kalmıyor.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Arkadaşlar merhaba
    Herkese güzel ve az mevzuatlı bir yıl diliyorum.Zor ihtimal ama diliyorum işte
    Şimdi yeni defter hadleri 31 Aralıkta açıklandı.Ancak bu hadlere göre
    1- işletme defterinde kalması gereken bazı firmalara, riske girmemek için bilanço defteri tasdik edilmişti.
    2- Bilançodan işletmeye düşmesi gereken bir firma içinde yine riske girmemek için bilançodan devam edileceği öngörülerek bilanço defteri tasdik edilmişti.
    Bunlarla ilgili nasıl bir düzeltme yapabiliriz.Böyle bir şansımız var mı? Ayrıca işletmeye düşecek veya işletmede kalacak firmalar içinde defter beyan sistemine girişler yapılmadı.
    Özelge mi istesem,vergi dairesiyle mi görüşsem,bu haliyle mi bıraksam, ne dersiniz?
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    vuk göre zamanında tasdik ettirilmeyen df için süre sonrası bir ay içinde tasdikte küçük bir ceza kesiliyordu. Aynı şekilde df/by ocak sonuna kadar başvuruda da en fazla bu uygulanabilir. Eldeki bilanço df hiç bir kayıt girilmeden saklanmalı. ayrıca durumu açıklayan bir dilekçe ile (işletme df kullanılacağı yönünde) vd bilgi verebilirsiniz.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)