kamu işçi maaş

Konu: Sermayenin 1/4 ünün 3 Ay içinde Ödenmemesinin Yaptırımı ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    171

    Sermayenin 1/4 ünün 3 Ay içinde Ödenmemesinin Yaptırımı ?

    Merhaba


    Yeni kurulan şirketlerde sermayenin 1/4 ünün 3 ay için de kalanının da 3 yıl içinde ödenmesi gerekiyor.
    Peki bu sürelerde ödeme yapılmaz ise yada kısmi ödeme yapılır ise ne olur?

    teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    134

    sermaye ödenmezse

    cevaplar anonim şirket esas alınarak yazılmıştır.
    borçlu ayrıca ihtara gerek kalmadan mütemerrid durumua düşer. Temerrüd faizi ile borcu istenir. Halen yıllık %25 tir. Yönetim ayrıca 30gün süre vererek ödenmesini ister aksi halde ortaklıktan çıkarır.

    6762 sayılı TTK

    2. TEMERRÜDÜN HÜKÜMLERİ

    a) UMUMİ OLARAK

    Madde 407 - Sermaye koyma borcunu vaktinde yerine getirmiyen pay sahibi ihtara lüzum olmaksızın temerrüt faizi ödemekle mükelleftir.

    İdare meclisi bundan başka mütemerrit ortağı iştirak tahhüdünden ve yaptığı kısmi ödemelerden doğan haklarından mahrum etmeye ve yerine başka ortak almaya ve kendisine verilmiş hisse senedi varsa bunları iptal etmeye salâhiyetlidir. İptal edilen hisse senetleri ele geçirilemiyorsa iptal kararı 37 nci maddede yazılı gazetede ve ayrıca esas mukavelenin derpiş ettiği şekile ilân olunur.

    Esas mukavele ile pay sahipleri temerrüt halinde cezai şart ödemeye mecbur tutulabilir.

    Şirketin tazminat hakları mahfuzdur.

    b) USÜL

    Madde 408 - 407 nci maddenin 2 ve 3 üncü fıkralarının tatbikı için idare meclisi tarafından mütemerrit ortağın 37 nci madde yazılı gazete ile ve esas mukavelenin derpiş ettiği şekilde ilân suretiyle bir ay zarfında ödemeye davet ve aksi halde haklarından mahrum ve cezai şartın tahsil edileceğinin ihtar edilmesi şarttır.

    Nama yazılı hisse senetleri sahiplerine bu davet ve ihtar taahhütlü mektubla yapılır.

    Şirket bilhassa yeni pay sahibinin ödemeleriyle kapanmayan açıkların tazminini mütemerrit ortaktan istiyebilir.

    419 uncu madde hükmü mahfuzdur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Tutanağın İmzalanmamasının Yaptırımı
    Konu Sahibi omraga Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 05.Eylül.2013, 17:13
  2. Cevap: 2
    Son Mesaj : 30.Temmuz.2013, 23:15
  3. YTTK da nakit sermaye artırımında 1/4 ünün banka
    Konu Sahibi Ertann Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 23.Temmuz.2012, 11:45
  4. YMM Yaptırımı
    Konu Sahibi imeyveci Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 13.Nisan.2007, 16:33
  5. ücretin 1/4 ünün haczedilmesi
    Konu Sahibi zarha Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 04.Ağustos.2005, 00:00

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36