kamu işçi maaş

Konu: Şirket Kuruluşunda Şart Koşulabilir mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2005
    Mesajlar
    27

    Şirket Kuruluşunda Şart Koşulabilir mi?

    şirketi kurarken 5 ortaktan 2 si için şirket paylarını devredememe gibi bir şart konulabilir mi?
    yani çalışanların 2 sini ortak olarak alıp yeni bir şirket kurmak istiyoruz. fakat ileri de bu payları satabilirler diye korkuyoruz. bunun önlemini, bu şekilde alabilir miyiz?
    teşekkürler


  2. #2
    turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

    !!!

    Türk Ticaret Kanunu Madde 520: Bir payın devri, şirket hakkında ancak şirkete bildirilmek ve pay defterine kaydedilmek şartiyle hüküm ifade eder.de Ticaret Sicil Memurluğunca Devralan ortağa ait olan Ortaklar Pay Defteri'ndeki

    Devir hususunun pay defterine kaydedilebilmesi için, ortaklardan en az dörtte üçünün devre muvafakat etmesi ve bunların esas sermayesinin en az dörtte üçüne sahip olması şarttır.

    Ortağın koymayı taahhüt ettiği sermaye ayın ise, payını şirketin kuruluşunu takip eden üç yıl içinde başkasına devredemez.

    Şirket mukavelesi payların devrini yasak edebileceği gibi yukarıki fıkralarda derpiş edilenlerden daha ağır şartlara da bağlı tutulabilir.

    Payın devri veya devir vaadi hakkında mukavele yazılı şekilde yapılmış ve imzası noterce tasdik ettirilmiş olmadıkça ilgililer arasında dahi, hüküm ifade etmez.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    287

    ...

    sn zuhalece,
    şirket kuruluşlarında şirket ortaklarının değişik talepleri olabiliyor. buda onlardan biri. ancak daha sonra bu kararlar sorun yaratabiliyor. sn turk_bey inde dediği gibi kanunda aksine görüş olmadıkça istediğiniz her konuyu anasözleşmeye taşıyabilirsiniz. ancak uzun vadeli düşünürseniz ve firmaları yönlendirirseniz iyi olur. ileride bu kişilerin şirketten çıkarılmasını da isteyebilirsiniz. bugün çıkmasınlar dediğiniz gibi. o zaman da bu maddeye takılıp kalırsınız. bence farklı yorumla bu maddeyi aşsanız daha iyi. mesela tüm ortakların onayı ile diyebilirsiniz . bir kişi hayır derse yine hissesini devredemez. çünkü hisseyi devretmemek firmayı çözümsüzlüğe götürebilir ileride.
    İyi çalışmalar<br />İsmail ŞENGÜN

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Şirket Kuruluşunda Sgk Açılışının Yapılması Ve Süreç
    Konu Sahibi SerhanSerhan Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 01.Ağustos.2019, 01:05
  2. Ltd.Şirket kuruluşunda imza beyannamesi hk.
    Konu Sahibi fugenc Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Eylül.2011, 12:57
  3. Şirket kuruluşunda belge sayısı
    Konu Sahibi akara Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 13
    Son Mesaj : 26.Ocak.2010, 23:24
  4. Konu: Şirket Kuruluşunda SSK Tescili ve İPC *Acil Yrdm*
    Konu Sahibi sedateroglu Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 10.Haziran.2009, 14:05
  5. Limited Şirket Kuruluşunda bir sorun
    Konu Sahibi engat Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 15.Ağustos.2007, 13:05

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36