kamu işçi maaş

Konu: A.Ş.de Hisse Devir Masrafı

  1. #1
    NİSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN Guest

    A.Ş.de Hisse Devir Masrafı

    Arkadaşlar merhaba
    Bir A.Ş.de hisse devir masrafları ne tutar?
    devredılen hısse oranı % 1

    --ticaret odası masrafı
    --noter masrafı
    --gazete ilan masrafı
    teşekkürler


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    A.Ş.de Hisse Devir Masrafı

    AŞ de hisse devri tescil ve ilana tabi değildir. Hisse senedi nama yazılı ise ciro ve teslimle, hamiline yazılı ise teslimle, hisse senedi bastırılmamaışsa devir ilmuhaberi ile devir yapılır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    NİSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN Guest

    A.Ş.de Hisse Devir Masrafı

    Sn.nguroy ,
    hisse senedi bastırmadık.devir ilmuhaberi ile devri nasıl yapacağız? biraz daha ayrıntılı bilgi verirmisiniz?
    sırasıyla neler yapmamız lazım teşekkür ederim.

  4. #4
    turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

    !!!

    devrin pay defterine işlenmesi yeterlidir.

    Başkaca bir işlem yapılmasına gerek yoktur.

  5. #5
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    A.Ş.de Hisse Devir Masrafı

    Genel olarak zaten büyük halka açık şirketler dışında hisse senedi basılmıyor.


    Devir ilmuhaberi dedikleri bir alım satım sözlemesi aslında.
    ........ Şirketine ait elimde bulunan ....... adet ........... nominal değerde hisse senedini ........... ya sattım. Bedelini tamamen aldım.


    Alan satan
    ......... ...........



    Ayrıca bu devrin şirketin yönetim kuruluna bildirilmesi gerekir. Şirket de ortaklar pay defterinde gerekli kaydı yapar.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    560

    A.Ş.de Hisse Devir Masrafı

    Türk Ticaret Kanununun, ortakların hak ve borçlarını düzenleyen kurallarından olan ve pay devrinde intikale ilişkin 520'nci maddesinin ilk fıkrasında, bir payın devrinin ancak şirkete bildirilmek ve pay defterine kaydedilmekle hüküm ifade edeceği kurala bağlandıktan sonra son fıkrada, pay devrinin veya devir vaadi hakkındaki sözleşmenin yazılı şekilde yapılmış ve imzası notere onaylatılmış olmadıkça devreden ile devralan arasında dahi hüküm ifade etmeyeceğini belirtmiştir.Devir işleminin ticaret sicilinde tescil ve ilan edilerek üçüncü kişilere ve pay defterine kayıt suretiyle şirkete karşı da hüküm ifade edecek şekilde aleniyet kazanması gerekir.Sadece taraflar arasındaki ilişkiyi etkileyecek biçimsel koşulları taşıyan ortaklar kurulu kararı ve pay devir sözleşmelerine dayanılarak verilen hükümün ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır..

    kolay gele...

  7. #7
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    A.Ş.de Hisse Devir Masrafı

    Sn Andaç


    Aş lerde devir serbesttir. Ticaret siciline kayıt zorunlu değildir. Aş il genel kurulunda hazirun tescil edilmektedir zaten.
    sözünü ettiğiniz 520 md LTD içindir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  8. #8
    NİSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN Guest

    A.Ş.de Hisse Devir Masrafı

    nguroy'a kesinlikle katılıyorum. TTKmadde 520 ltd.içindir.A.Ş. hisse devri TTK Madde:415,416,417 açıklamaları mevcuttur.
    Yalnız sayın nguroy a.ş.hisse devrinin tescl ve ilana tabi olmadığı hangi maddede yazıyor.ben bulamadım

  9. #9
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    A.Ş.de Hisse Devir Masrafı

    Sn. Nisan

    Böyle bir şey yazmıyor. AŞ lerde hisse senedi devri 415-416-417-418 md. lerinde açıklanmıştır. Bu maddelerdeki devir şekillerini yukarda özetlemeye çalıştım.
    Bu maddelerde , devrin geçerlik kazanması için tescil ve ilan şartı aranmamıştır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Ltd.Şti. Devir İşlemleri Ve Masrafı Hakkında
    Konu Sahibi saliharslan Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 23.Mayıs.2019, 13:07
  2. Ltd Hisse Devri Noter Masrafı
    Konu Sahibi Totengreba Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 06.Eylül.2016, 02:59
  3. Aş hisse devir
    Konu Sahibi terapist13 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 24.Ağustos.2011, 11:42
  4. Ltd. Şti de Hisse Devir Bedeli
    Konu Sahibi shyilmaz Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 16.Ağustos.2007, 13:14
  5. Ltd. Şti Hisse Devir Masrafı
    Konu Sahibi NİSAN Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 08.Kasım.2006, 23:03

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36