kamu işçi maaş

Konu: Devlet Memuru (Öğretmen) Ltd. Şti. Ortağı Olabilir mi?

Devlet Memuru (Öğretmen) Ltd. Şti. Ortağı Olabilir mi?

merhaba. devlet memuru (öğretmen) ltd.şti.ortağı olabilir mi?
    yeni kurulacak bir ltd de kurucu ortak olarak (müdür değil) 2 öğretmen de ortak olmak istiyor. milli eğitim ve t.ticaret kanunu açısından sorun olur mu?

657 sayılı kanunda memurların tacir olamayacağı yazılıdır.Tacirlik ise şahıs işlermelerinde söz konusudur.Bence yönetim kurulu başkanı olmamak şartı ile 657 ye tabi bir kişi, şirket ortağı olabilir.

merhaba 657 sayılı kanuna göre devlet memuru hiçbir şekilde kazanç getirici bir görevde yer alamaz.yani bu öğretmen çalıştığı müddetçe şirket ortağı olamaz.ancak devlet kendi kurduğu örneğin kooperatif gibi işlerde atama yoluyla görevlendirebilir.bunu milli eğitim de fark ettiği zaman problem çıkar.kolay gele

ben forum a yazdıktan sonrada kapsamlı araştırdım ve anladığım kadarıyla yönetim de bulunmamak koşuluyla olabiliyorlar.

ama yinede gözden kaçan bişey varsa paylaşmanızı bekliyorum

ilgili görüş ve kararları yolluyorum.
    iyi çalışmalar

T.C.
    DANIŞTAY
    Onikinci Daire

Esas No: 2002/03538

Karar No: 2003/01197

kaynak
    http://www.dpb.gov.tr/mutalaa/haklar/gorus1.doc

KONU- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur statüsünde görev yapanların limited şirket ortağı olup olamayacağı.
    GÖRÜŞ- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 28 inci maddesinin birinci fıkrasında; “Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirketlerde komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç).” hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan, 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasında; “Bir ticari işletmeyi, kısmen dahi olsa kendi adına işleten kimseye tacir denir” hükmü yer almaktadır. Aynı Kanunun 18 inci maddesinin birinci fıkrasında ise; “Ticaret şirketleriyle, gayesine varmak için ticari bir işletme işleten dernekler ve kendi kuruluş kanunları gereğince hususi hukuk hükümleri dairesinde idare edilmek veya ticari şekilde işletilmek üzere devlet, vilayet, belediye gibi amme hükmi şahısları tarafından kurulan teşekkül ve müesseseler dahi tacir sayılırlar” hükmü yer almaktadır. Söz konusu hükümden açıkça anlaşılacağı üzere, anonim ve limited şirketler tüzel kişi tacir sayılmakta fakat bunların yöneticileri ve pay sahipleri bu sıfatlarından dolayı tacir sayılmamaktadır.

Ayrıca, 6762 sayılı Kanunun 540 ıncı maddesinde ise, limited şirketlerde; “Aksi kararlaştırılmış olmadıkça, ortaklar hep birlikte müdür sıfatıyle şirket işlerini idareye ve şirketi temsile mezun ve mecburdurlar.
    Şirket mukavelesi veya umumi heyet kararı ile şirketin idare ve temsili ortaklardan bir veya bir kaçına bırakılabilir.
    Kuruluştan sonra şirkete giren ortaklar bu hususta umumi heyetin ayrı bir kararı olmadıkça idare ve temsile mezun ve mecburi değildirler.” hükmü yer almaktadır. Bu hükme göre, şirket ana sözleşmesinde veya genel kurul kararı ile şirketi idare ve temsil edeceklerin belirtilmesi durumunda, diğer ortaklar 657 sayılı Kanunun 28 inci maddesi ile getirilen yasaklamanın dışında kalmaktadır.

Yukarıdaki hükümler çerçevesinde;personelin çalıştığı kurumunun kuruluş kanununda özel bir düzenleme olmaması halinde, şirket ana sözleşmesinde kuruluş sırasında şirketi idare ve temsil edecek olanlar arasında belirtilmemiş olması ve yönetim ve denetimde görev almaması kaydıyla personelin limited şirket ortağı olmasının mümkün bulunduğu değerlendirilmektedir.

olabılır

657 sayılı devlet memurlerı kanununda 4.bölum madde 28 de ıstedıgınız bılgı var
    yanı ortak olabılır yonetıcı olamaz sırket ortaklıgı araba ev almak gıbı bırsey yanı bırıkımını burada degerlendıre bılır boyle degerlındırmekte fayda var

Ynt: Devlet Memuru (Öğretmen) Ltd. Şti. Ortağı Olabilir mi?

sayın Kara bu konu gayet açık tacir olunamaz hükmü var.Şirket ortağı olamaz değil o zaman hehangi A.Ş dende hisse almak bir tür katlılım ortaklığı değilmidir?

arkadaşlar benim calıştıgım şirket ortaklarından biri devlet hastanesindee doktor yani her hangi bir sorun arzetmiyo yani sadece kurucu ortak olabilir.

yönetim kurulunda yer almamak şartı ile şirket ortağı olabilir.

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Devlet Memuru (Öğretmen) Ltd. Şti. Ortağı Olabilir Mi?

Merhaba ;

Bu konu hakkında kesin olan durum nedir acaba ?

1- Kurucu ortak olabilir ,müdür olamaz.

2-
    Alıntı umutgibi23 Nickli Üyeden Alıntı
    .............Yukarıdaki hükümler çerçevesinde;personelin çalıştığı kurumunun kuruluş kanununda özel bir düzenleme olmaması halinde, şirket ana sözleşmesinde kuruluş sırasında şirketi idare ve temsil edecek olanlar arasında belirtilmemiş olması ve yönetim ve denetimde görev almaması kaydıyla personelin limited şirket ortağı olmasının mümkün bulunduğu değerlendirilmektedir.
    Kurucu olamaz daha sonra devir alarak şirket ortağı olabilir ama görev alamaz.

ya da başka bir seçenek.

Halen 657 ye göre görev yapmakta olan doktorlar bir araya gelerek yeni bir oluşum içinde olmak istiyorlar.( Özel hastane,tıp merkezi ya da poliklinik gibi tam netleşmedi )

Ltd ya da A.Ş. olarak düşünülen bu oluşum için düşüncelerinizi öğrenmek isterim.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)