kamu işçi maaş

Konu: saglık hızmetlerı

saglık hızmetlerı

merhaba arkadaşlar.

hastane ve poliklinik gibi işletmelerde; çalışan personelin ücretleri,işletmenin kırtasiye,ısınma,aktifine kayıtlı vasıtaların yakıt,amortisman v.s... giderlerin tekdüzen hesap planında 740 lı hesaplara atılması gereği sözkonusu.Hastane ve polikliniklerde çeşitli birimlerin ameliyathane,ilk yardım.kadın doğum ,dahiliye gibi yerlerde sarf edilen malzemelerin öncelikle alış olarak hangi hesaba atmalıyız?150-152-153 arasında çelişki olmakta.bu malzemelerin her bir hastaya bakımında sarfı sözkonusu olmakta.bu sarf malzemeleri nedir derseniz?serum,enjektör,kan,bıçak,eldiven,pansuman malzemeleri vs....yoksa alınan malzemeleri hepsini gidere mi atmalıyız?.
    ikinci soru olarak hastane ve polikliniklerdeki doktor personelin dışındaki doktorlara hizmet yaptırıldığı zaman verilen ücretler neyle belgelemeli ?.sanıyorum bu da hastane için bir gider olduğu???...dışarıdaki doktorun muayenehanesi var ise hastaneye serbest meslek makbuzu kesmesi gerekir.eğer muayenehanesi yok ise farklı hastanelere dışarıdan hizmet veriyor ise durum nasıl olacak??.. bu iki soruma bilgi verirseniz sevinirim.

saglık hızmetlerı

Sayın Çaycı,

150 hesapta stoklayacak sarf edildikçe giderleştireceksiniz.

İkinci sorunuza gelince özel muayenehanesi olmayan doktorların aldıkları ücretler için belirttiğiniz gibi serbest meslek makbuzu düzenlemesi (tabi bunun içinde mükellefiyet tesis ettirmesi) ya da ücretli statüsünde bir sözleşme dahilinde (tabi belirli bir çalışma zamanı düzeninde çalışıyorlarsa) ücret bordrosu ile ücretlerinin belgelendirilmesi gerekir.
    aygılarımla
    <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

Merhaba

Sayın Kemal
    Sayın Çaycı nın dediği bu sarf malzemeleri 740 hesap altında takip etme imkanımız bulunmakta mıdır?
    Çalıştığım yerde muhasebesi tutulan bazı firmaların almış oldukları küçük miktarlı sarf malzemeleri firmanın bulunmuş oldugu faaliyet alanına göre gider hesapları altına kayıt edilmektedir bunun bir sakıncası olabilir mi?
    Saygılarımla

SMMM Kenan GÜMÜŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SMMM Kenan GÜMÜŞ Guest

saglık hızmetlerı

Sevgili Ozan ARSLAN,

VUK'nun Defter Tutmadaki Maksat başlıklı 171. maddesinde;

"Mükellefler bu kanuna göre tutacakları defterleri vergi uygulaması bakımından aşağıdaki maksatları sağlıyacak şekilde tutarlar:

1. Mükellefin vergi ile ilgili servet, sermaye ve hesap durumunu tesbit etmek;

2. Vergi ile ilgili faaliyet ve hesap neticelerini tesbit etmek;

3. Vergi ile ilgili muameleleri belli etmek;

4. Mükellefin vergi karşısındaki durumunu hesap üzerinden kontrol etmek ve incelemek;

5. (2365 sayılı Kanunun 23'üncü maddesiyle değişen bent) Mükellefin hesap ve kayıtlarının yardımıyla üçüncü şahısların vergi karşısındaki durumlarını (Emanet mahiyetindeki değerler dahil) kontrol etmek ve incelemek." denilerek, defterlerin hangi hususlara dikkat edilerek, tutulacağı belirtilmiştir.

Ayrıca VUK 257. Maddesinin Maliye Bakanlığı'na verdiği yetkiye istinaden çıkarılan "Muhasebe Sistemi Uygulaması Genel Tebliği 1" de

"15. STOKLAR", "74 HİZMET ÜRETİM MALİYETİ", "740. Hizmet Üretim Maliyeti" hesapları aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır:

"Bu grup, işletmenin satmak, üretimde kullanmak veya tüketmek amacıyla edindiği, ilk madde ve malzeme, yarı mamul, mamul, ticari mal, yan ürün, artık ve hurda gibi bir yıldan az bir sürede kullanılacak olan veya bir yıl içerisinde nakde çevrilebileceği düşünülen varlıklardan oluşur. Faturası gelmemiş stoklar ilgili bulundukları kalemin içinde gösterilir. Bu grupta yer alan hesaplar aşağıdaki gibidir.

....

74 HİZMET ÜRETİM MALİYETİ

Bu grup hizmet işletmeleri ile ilgilidir. Hizmet işletmelerinde 71, 72 ve 73 gruplarda yer alan hesaplar kullanılmaz. Bu hesaplar yerine bu gruptaki hesaplar kullanılır. Hizmet işletmelerinin üretim maliyetlerinin izlenmesinde kullanılan hesaplar bu grupta yeralır.

.....

740. Hizmet Üretim Maliyeti

Hizmet işletmelerinde üretilen hizmetler için yapılan giderlerin fiili tutarları bu hesabın horcuna kaydedilir. Dönem sonlarında bu hesap "741- Hizmet Üretim Maliyeti Yansıtma" hesabı ile karşılaştırılarak kapatılır."

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı gibi,
    Hastane, Poliklinik vs. hizmetler hizmet işletmelerinin kullanması gereken hesaplar olduğundan ve 153 Nolu hesabın ise hizmetten daha çok, ticaret yapan firmalarla ilgili hesaplar olduğundan, alınan sarf malzemelerinin tamamının 740 nolu hesapta kullanılması mümkündür.

Karşılaşabileceğiniz bir vergi incelemesinde, bunların hangi hesapta kullanıldığından ziyade, ne kadar malzemenin kullanıldığı daha da çok önem kazanacaktır. Zira, şu anda çalışmış olduğunuz firmada yaptığınız kayıtlar (Yani tüm malzemelerin 740 nolu hesapta giderleştirilmesi) VUK'nun 171. maddesinde belirtilen bilgileri sağlayacak niteliktedir. Yani herhangi bir malzemenin stok kaydını 15 Grubuna dahil hesaplarda (150, 153 nolu hesap) izleleyeceksiniz diye bir emredici yasa hükmü yoktur.

Benzer bir firmada çalışmış (Özel bir hastanede) ve inceleme geçirmiş birisi olarak bunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Yılsonu stokların ne kadar?, Yıl içinde kulanılan malzeme ne kadar?, bu gibi soruların inan hiçbirisi ne inceleme elemanının, ne de başkasının işine yaramaz. Bunların cevabı: hepsi alındı ve sarfedildi. Cevap budur yani. Önemli olan bu gibi malzemelerin gerçekte kullanıldığı ve emsallerine göre fazla abartılı olmaması olayıdır. Zaten piyasada aşırı stok tutarak çalışan özel bir hastane var mıdır? o soruyu da size soruyorum. Yani gelen sarf malzemelerinin yüzde dokanı bir ay, bilemedin içinde kullanılır. O yüzden bunları önce 150 veya 153 nolu hesapta izleyip, bu malzemeler sarfedildikçe, 740 nolu hesaba atmanın da bir mantığı yoktur. İlla ki yılsonu stoklarını tespit etmek istiyorsan, yılsonunda veya üçer aylık geçici vergi dönemlerinde, bir sayım yaparsın ve onu bir liste haline getirirsin. Daha sonra da, o listedeki malzemelerin alış belgelerindeki tutarları da 740 nolu hesaptan geri çıkararak 150 nolu hesaba alabilirsin. Benim tavsiyem sarf malzemelerini (adı üzerinde hemen sarf edilmek, kullanılmak üzere alınan malzemeleri), 740 nolu hesaba kaydederek izlemen.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Selam

Çok Teşekkür Ederim
    Saygılarımla

saglık hızmetlerı

Sayın Mustafa Caycı

http://www.saglik.gov.tr/tdms/r_muhm0005.htm

linkteki hastahane tekdüzen planı işinize yarar umarım

İyi Çalışmalar
    Pınar EROL
    SMMM

sağlık hizmetleri

SAYIN KENAN GÜMÜŞ VE SAYIN PINAR EROL
    ilgi ve görüşleriniz için teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

saglık hızmetlerı

Değerli meslektaşlarım,

Sayın Gümüş hesap açıklamalarını aktarmış.Lütfen 740 hesapta yoğunlaşmadan 150 hesabı tekrar okuyalım.Hastane tüketim malzemelerinin alımında kullanılacak ilk hesap 150 hesaptır.uygulamada direkt olarak 740 hesabın kullanıldığı oluyor ancak stoklanamayacak giderlerin mesela "dışardan sağlanan fayda ve hizmetlerin" direkt olarak 740 hesaba alınması doğrudur ancak tüketim malzemelerinin stok hesabına alınmadan gider yazılması doğru değildir.

Hele hele 740 hesaptan 150 hesaba geri aktarma kabul edilebilir bir uygulama değilidir.Zira adı üstünde 740 bir gider-maliyet hesabıdır bu hesaba aktarılmış bir malzeme tüketilmiştir yok olmuştur bu malzemenin stoklara döndürülmesinin imkanı varmıdır?
    aygılarımla

SMMM Kenan GÜMÜŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SMMM Kenan GÜMÜŞ Guest

saglık hızmetlerı

Sevgili arkadaşlar,

Hesaplar arası aktarmalar sırf benim icat ettiğim veya bulduğum birşey değil. Yazının daha dikkatli okunmasını rica ediyorum.

Elinizin altındaki bütün muhasebe kitaplarında en az bir tane şu kayıt vardır (Özellikle Denetim kitaplarında): kira giderinin yarısının önümüzdeki yılın gideri olduğu tespit edilmiştir, 770 hs. tan 180 hesaba devir,
    150 nolu hesaptan 710 nolu hesaba fazla malzeme aktarıldığı tespit edilmiştir, 710 dan 150 nolu hesaba devir,

100 konutluk inşaat-taahhüt işi tamamlanmıştır, fakat şu kadarlık malzeme'nin elde bulunduğu/kaldığı/arttığı tespit edilmiştir, 740'tan 150'ye devir. Yani burada anlatılmak istenen olay devir yapılmaz vs. değildir, bu bir yılsonu düzeltme/onarma kaydıdır. Yoksa elbetteki hesaplar arası aktarmalar yapılabilir, zaten bu hesaplar bir tabu değildir.
    Önemli olan mevcut kayıtların, işin/muhasebenini özünü aşırı tesir etmemesi, hesap verilebilir olması ve üçüncü kişilerce anlaşılabilmesidir.

Bu şekilde aşırı detaylara girerseniz, bu sefer "Doğalgaz alımlarını stoklara göre giderleştirirsiniz, kartlı su alımlarını, kartlı elektrik alımlarını, işçilerin artan yemeklerinin stoku.. den den den..." bu böyle devam eder ve bu işin altından çıkılması zor olur.

Hastane işletmesi bir hizmet işletmesidir, orada uçak, otomobil veya makine yapılmaz, orada sağlığa yönelik hizmetler verilir. Buradaki ürünler adı üzerinde sarf malzemesidir. Nasıl ki biz meslek mensupları yılsonunda bin ikibin sayfa defter dastiki yapıyoruz, kırtasiye malzemesi alıyoruz, A4 kağıdı alıyoruz, bu da öyle bişey. O zaman hep beraber oturalım bu sene 10 A4 kağıdı kullandık, 40 adedi seneye kaldı diye hesap yapalım, bunca işin gücün arasında.

Bu sonuçta kişisel bir görüştür, nedenlerini yasalara dayandırabiliyorum, aksi halde ne gibi bir yaptırımı var onu o kadar yasa, danıştay kararı, özelge vs. araştırdım. (ARAŞTIRDIM) bulamadım. Bence de hiçbir mahsuru yok.

Yine de M. Kemal arkadaşımızın görüşlerine ve eleştirilerine saygı duyuyorum, kendilerini gerçekten bilgilerini paylaştığı için takdir ediyorum, sonuçta bu görüşler ve eleştiriler, sorular, cevaplar, bizlere faydalı olması amacıyla yapılıyor.

Teşekkür ederim

saglık hızmetlerı

Sayın Gümüş,

Elbette hepimizin amacı bilgi paylaşımı.Bundan şüphemiz yok.

Hatalı kayıtların düzeltilmesi dışında gider hesaplarına ters kayıtla evvelce gider yazılmış bir kalemin stok hesaplarına döndürülmesinin sayılamayacak kadar sakıncası olacaktır.

Bu konu önemli bence.O nedenle tekrar gözden geçirmenizi ve eğer imkanınız varsa Sayın Kurdoğlu'nun görüşlerini almanızı öneririm.Tabi Sayın Kurdoğlu eğer görürde burada açıklama yapabilirse memnun olurum.Zira bu işin uzmanı.
    aygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)