kamu işçi maaş

Konu: Anonim Şirkette Yönetim Kurulunda Denetçinin Vergi Borcunda Sorumluluğu

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  96

  Anonim Şirkette Yönetim Kurulunda Denetçinin Vergi Borcunda Sorumluluğu

  A.Ş.yönetimi kurulunda denetçi olan ve şirket ortağı olan birinin Maliye'ye olan vergi borcu için sorumluluğu nedir?Şirketlerde yönetim kurulu sorumludur denmektedir ancak denetçinin imza yetkisi bulunmamaktadır.Maliye'de bütün yönetim kurulu üyelerinin malvarlığına ve banka hesaplarına ipotek ve bloke koydurmuştur.Denetçi borçta sorumluluğunun olmadığını öne sürerek maliyeden ipotek ve blokajın kaldırılmasını talep edebilir mi?Maliye'ye nasıl bir dilekçe yazmalıdır?

  Saygılarımla


 2. #2
  turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  turk_bey Guest

  Ynt: Anonim Şirkette Yönetim Kurulunda Denetçinin Vergi Borcunda Sorumluluğu

  . ANONİM ŞİRKETLERDE DENETÇİLERİN GÖREVLERİ
  Denetçilerin görevleri şirketin iş ve muamelelerini murakabe etmektir. Denetçiler özellikle şu işleri yapmak zorundadırlar.  a. Yönetim kurulu üyeleriyle iş birliği ederek bilânçonun tanzim şeklini tayin etmek,

  b. Şirket muamelelerinden bilgi edinmek ve lüzumlu kayıtların intizamlı tutulmasını sağlamak maksadıyla hiç olmazsa altı ayda bir defa şirketin defterlerini incelemek,

  c.. Üç aydan fazla ara vermemek kaydıyla sık sık ve ansızın şirket veznesini teftiş etmek,

  d. En az ayda bir defa şirketin defterini inceleyerek rehin veya teminat, yahut şirketin veznesinde saklanmak üzere vedia (emanet) olarak teslim olunan her nevi kıymetli evrakın mevcut olup olmadığını tahkik ve kayıtlara tatbik eylemek,

  e. Anasözleşmede pay sahiplerinin genel kurul toplantılarına iştirakleri için gerekeceği bildirilen şartların yerine getirilip getirilmediğini incelemek,

  f. Bütçe ve bilânçoyu murakabe etmek,

  g. Tasfiye muamelelerine nezaret etmek,

  h. Yönetim kurulunun ihmali halinde adi ve fevkalade olarak genel kurulu toplantıya davet etmek,

  ı. Genel kurul toplantılarında hazır bulunmak,

  i. Yönetim kurulu üyelerinin Yasa ve anasözleşme hükümlerine tamamıyla riayet eylemelerine nezaret etmek.

  Murakıpların yukarıda yazılı murakabe yetkileri anasözleşme veya genel kurul kararı ile tahdit (sınırlama) olunamaz (TTY. Md: 358).

  j. Denetçiler, yönetim kurulu toplantılarında müzakere ve oya iştirak etmemek şartıyla hazır bulunabilirler ve münasip gördükleri teklifleri yönetim kurulu ve genel kurulun olağanüstü toplantısının gündemine ilave ettirebilirler.

  k. Şikayetleri tahkik görevi; her pay sahibinin şirketin yönetim kurulu üyeleri veya müdürleri aleyhine denetçilere müracaat etme hakkı vardır. Denetçiler bu müracaatı tahkike mecburdurlar. Tahkikat neticesinde şikayet edilen hadiselerin gerçek olduğu tespit edilirse durum denetçilerin yıllık raporuna yazılır.

  Esas sermayenin onda birine sahip ortaklar (Azlık) denetçilere şikayetlerini tahkik konusunda müracaat ettikleri takdirde, denetçilerin fikir ve yorumlarını raporlarında bildirmeye ve lüzum gördükleri takdirde genel kurulu olağanüstü toplantıya davete mecburdurlar (T.T.Y. Md: 356).

  l. Yönetim Kurulu Üyeleri Aleyhine Dava Açılması (T.T.Y. Md: 341) Yönetim kurulu üyeleri aleyhine, şirket adına dava açılabilmesi için genel kurulun dava açma kararı alması gerekmektedir.  Genel kurul böyle bir karar almadığı takdirde esas sermayenin en az onda birini temsil eden pay sahipleri de dava açılması lehinde oy verebilmekte ve talepte bulunabilmektedir.  Genel kurulun dava açılması kararı veya azlığın talep tarihinden itibaren şirketin bir ay içinde davayı açması gerekmektedir.  Şirket namına davayı açmak yetkisi denetçilere aittir. Bu durumda genel kurul tarafından bu şekilde bir karar alınmışsa hatta denetçiler yönetim kurulu üyeleri hakkında dava açılmaması hakkında oy kullansalar bile genel kuruldan çıkan karara göre, hareket etmeleri ve şayet bu karar dava açılması şeklinde ise davayı açmaları gerekmektedir.  Yasamızda bu bir aylık sürenin hak düşürücü bir süre olduğu konusunda bir hüküm bulunmamaktadır. Bu sürenin geçmesiyle de davanın açılabileceği yasa tarafından kabul edilmektedir. Bu durumda oluşacak sorumluluk denetçilere aittir.  m. Genel kurul kararları aleyhine iptal davası açılması

  Şirket genel kurulunun aldığı kararların yerine getirilmesi denetçilerin şahsi sorumluluklarını gerektirdiği takdirde denetçilerden her birinin, kararın iptali için dava açma yetkisi bulunmaktadır (T.T.Y. Md: 381). Ancak, davanın kararın alındığı tarihten itibaren hak düşürücü müddet olarak kabul edilen 3 ay içinde açılması gerekmektedir.

  n. Yıllık Rapor Tanzimi Görevi

  Denetçiler her yıl sonunda şirketin hal ve durumuna, yönetim kurulunun tanzim ettiği bilânçoya ve sair hesaplara ve dağıtılmasını teklif ettiği kazançlara müteallik yönetim kurulunun vereceği rapor ve sair evrak hakkındaki mütalaalarını da içeren bir raporu genel kurula vermekle mükelleftirler.

  Böyle bir rapor alınmadan genel kurul bilânço hakkında karar veremez.

  o. İhbar Mükellefiyetleri

  Denetçiler vazifelerini ifa esnasında idare işlerine ait olmak üzere öğrenecekleri noksanlık ve yolsuzlukları veya yasa veya anasözleşme hükümlerine aykırı hareketleri, bunlardan mesul olanın üstü olan makama ve yönetim kurulu başkanına ve mühim durumlarda genel kurula ihbar ile mükelleftirler.
  6. ANONİM ŞİRKETLERDE DENETÇİLERİN SORUMLULUKLARI
  6.1. Müteselsil Sorumluluk Hali
  Denetçiler, yasa ve anasözleşme ile kendilerine yükletilen görevlerini hiç veya gereği gibi yapmamalarından doğan zararlardan dolayı kusursuz olduklarını ispat etmedikçe müteselsilen sorumludurlar.
  Yukarıda ki metinden anlaşılacağı üzere denetçiler müteselsilen sorumlu tutlumuşlardır. Burada esas olan vergi borcunun kaynağı, eğer herhangi bir vergi kayıp ve kaçağı mevcutsa burada kusursuz olduğunu ispat etmekle yükümlüdür.


 3. #3
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  96

  Ynt: Anonim Şirkette Yönetim Kurulunda Denetçinin Vergi Borcunda Sorumluluğu

  Sn.Türk Bey,
  Cevabınız için teşekkürler

 4. #4
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.414

  Ynt: Anonim Şirkette Yönetim Kurulunda Denetçinin Vergi Borcunda Sorumluluğu

  Denetçinin bir AŞ de vergi borcunda sorumlu olması , teorik olarak belki aranan bir şeydir. Ancak pratikte bir AŞ de denetçinin yapabileceği şeyler çok sınırlıdır.
  Burda esas sorumluluk Yönetim Kurulunda bulunmaktadır.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  96

  Ynt: Anonim Şirkette Yönetim Kurulunda Denetçinin Vergi Borcunda Sorumluluğu

  Sn.Nguroy cevabınız için teşekkür ederim.Borcun aslı ve cezası ödenmeyen KDV ise Maliye'nin şirketin yönetim kurulundaki imza yetkililerini muhatap alması gerekmez mi?Denetçi'nin ödenmeyen KDV ile ilgili nasıl bir yükümlülüğü olabilir?Bunu vergi mahkemesinde mi halletmesi gerekir?

 6. #6
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.414

  Ynt: Anonim Şirkette Yönetim Kurulunda Denetçinin Vergi Borcunda Sorumluluğu

  Evet denetçi sorumlu tutulamaz. Denetçi şirketin fiilen sevk ve idaresininden sorumlu değildir. Ancak çok büyük bir yolsuzluk, hileli vergi suçu gibi çok ağır suistimal söz konusu olursa , denetçinin mali yıl içersinde şirket defterlerini incelemek ve bu tür suçları ihbar etmek yükümlülüğü vardır.
  Pratik olarak da denetçilere bu olanak pek tanınmaz.
  Eğer veri idaresi hala denetçinin üzerine gitmekte ısrar ediyorsa dava yolu en uygunu olacaktır diye düşünüyorum.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Anonim Şirketlerde Yönetim Kurulu Üyesinin Sorumluluğu Hak.
  Konu Sahibi gürcü bayram ali Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 26.Ocak.2015, 16:21
 2. Cevap: 2
  Son Mesaj : 24.Nisan.2013, 18:24
 3. Bağımsız denetçinin cezai sorumluluğu
  Konu Sahibi Ertann Forum Bağımsız Denetim
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 23.Nisan.2012, 11:37
 4. Anonim şirkette denetçinin incelemesi nasıl yapılır?
  Konu Sahibi Ant Z Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Nisan.2012, 13:01
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Ekim.2008, 13:00

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36