kamu işçi maaş

Konu: Belediyeler Ve Limited Şirket

Belediyeler Ve Limited Şirket

merhaba arkadaşlar ii çalışmalar
    bır beledıye limited şirket kurmak ister kaymakamlık ile birlikte. yapacakları işlem nedir nasıl bir yol izleyecekler
    ve bırde beledıye sırketı var oraya ortak olan ıkı beledıye var bır ucuncu beledıye ortak olmak ıster bu işlem nasıl olur
    tıcaret odası bakanlar kurulu ıznı gereklı der.
    baktım arastırdım bır sonuc elde edemedım yardımcı olursanız cok sevınırım herkese kolay gelsın

erkan

Ynt: Belediyeler Ve Limited Şirket

Merhaba,

İlgili yasa maddesi;

......
    Belediye Kanunu
    Kanun No. 5393 Kabul Tarihi: 3.7.2005
    Belediye meclisi
    MADDE 17. — Belediye meclisi, belediyenin karar organıdır ve ilgili kanunda gösterilen esas ve usûllere göre seçilmiş üyelerden oluşur.
    Meclisin görev ve yetkileri
    MADDE 18. — Belediye meclisinin görev ve yetkileri şunlardır:
    i) Bütçe içi işletme ile 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununa tâbi ortaklıklar kurulmasına veya bu ortaklıklardan ayrılmaya, sermaye artışına ve gayrimenkul yatırım ortaklığı kurulmasına karar vermek.
    .....

Örnek bir karar;

Karar No : ......
    KARAR : İlçe Belediyemizin 12.01.2005 tarih ve 53 sayılı Meclis kararıyla kurulması kararlaştırılan Anonim Şirketin
    * Şirketin Kuruluş sermayesinin 2.000.000.-YTL olmasına ve sermayenin l.996.000.-YTL sinin Belediyemiz tarafından "A" tertibi imtiyazlı hisse olarak taahhüt edilmesine,
    * Unvanının ……….KENT ve BAYINDIRLIK HİZMETLERİ SANAYİ ve TİCARET ANONİM Şirketi olarak kabulüne,
    * Kurulacak Şirketin İştigal konusu görüşüldü, ekte meclisimiz tarafından kabul edilen ana sözleşmenin 3. maddesinde yazılı işler ile kurulacak şirketin iştigal etmesine,
    * Kurulacak şirketin sermaye ve hisse senetlerinin nevi başlığını taşıyan ekteki ana sözleşmenin 6. maddesinde ki şekilde yapılan düzenlemenin kabulüne,
    * Kurulacak olan şirkete kurucu ortak olarak iştirak edecek diğer kurucuların ise ………… ………Anonim Şirketi birer hisse (1.000.-YTL) iştirakleri ile şirket ortaklığının kabulüne,
    * Kurulacak şirket yönetim kurulunun,Belediyemiz temsilcilerinden oluşması için şirket ana sözleşmesine imtiyaz hükmünün eklenmesine,
    * Kurulacak Şirketin yönetim kurulunda görev alarak belediyemizi temsil edecek meclis üyelerimiz için yapılan teklif gereği, başkaca aday olmadığı için yapılan oylama sonucunda şirketin ilk yönetim kurulu üyeleri olarak ……………………………………………………………………………………..` ın oy birliği ile seçilmelerine, ekteki ana sözleşmenin 7.madesinde yazılı olduğu şekilde seçilmelerine,
    * Belediyemiz adına kurulacak şirket yönetim kuruluna seçilen yönetim kurulu üyelerinin kendi aralarında vazife taksimi yapmalarına,
    * Yapılacak ilk genel kurul toplantısına kadar bu meclis üyelerimizin görev yapmalarına , ilk genel kuruldan başlamak üzere diğer genel kurullarda yine belediyemizi temsil edecek yönetim kurulu üyelerinin meclis tarafından seçilmelerine,
    * Gerek şirketin kuruluşu esnasında ve gerekse şirket tescil ve ilan edildikten sonra şirket yönetim kuruluna seçilen ve belediyemizi temsil edecek yönetim kurulu üyelerinin kanun ve mevzuat hükümlerine şirketin kuruluşunu ve yönetimini yapmalarına,
    * Şirket ana sözleşmesi, yukarıda kararlaştırılan eksiklikler tamamlandıktan sonra bir kez daha okundu. Okunan ve ekte sunulan ana sözleşmenin meclisimiz tarafından tasdiki ile kabulüne,OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLMİŞTİR.
    .....

Daha sonra, Bakanlar Kurulu izin aşaması vardır.

1994 yılından itibaren Özelleştirme Kanunu çerçevesinde Bakanlar Kurulu’nun izni zorunlu hale gelmiştir.

Kolay gelsin...

Ahmet Akca<br />SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)