kamu işçi maaş

Konu: Yatırım Ve İstihdamda Teşvik Süresi Uzatılıyor

 1. #1
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.491

  Yatırım Ve İstihdamda Teşvik Süresi Uzatılıyor

  Yatırım ve istihdamda teşvik süresi uzatılıyor  Hükümetin uzun süredir gündeminde bulunan teşviklere ilişkin düzenlemeyle yatırım ve istihdamın teşvikine ilişkin süre 2009 yılı sonuna kadar uzatılıyor.

  Bakanlar Kurulu'nda dün imzaya açılan "Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı"na göre, 2008 yılı sonunda süresi dolan gelir vergisi stopajı, sigorta primi işveren payları ve enerji desteği ile ilgili teşvik uygulamaları 31 Aralık 2009 tarihine kadar uzatılıyor.

  Tasarıyla, kablolu ve kablosuz Internet servis sağlayıcılığı hizmeti vergisinin yüzde 15'ten yüzde 5'e indirilmesi de öngörüldü.

  Emeklilik yatırım fonlarının, menkul kıymet fonlarının ve menkul kıymet yatırım ortaklıklarının sermaye piyasalarında yaptıkları işlemler nedeniyle elde ettikleri kazançlar, banka ve sigorta muameleleri vergisinden muaf tutulacak.

  Tasarıyla, 1978 model veya daha eski olan motorlu taşıtlar, 31 Aralık 2009'a kadar, kayıt ve tescillerinin silinmesi ve hurdaya çıkarılması durumunda, tahakkuk etmiş ve ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergisi ile bu vergiye ilişkin gecikme zammı ve benzeri cezalar terkin edilecek.

  Tasarıya göre, Başbakanlık bünyesinde Ekonomik ve Mali İşler Genel Müdürlüğü oluşturulması da öngörülüyor. Bununla, Başbakanlık'ın görevleri arasında ekonomi ile ilgili politikaların, ekonomik plan ve programların, karar ve uygulama süreçlerinin tespitine ve uygulamasında koordinasyonu sağlamak ekleniyor.

  Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesi hakkında kanununda kamu personelinin tanımının yeniden yapıldığı tasarıda, 31 Aralık 2013'e kadar, "indirim, istisna, destek ve teşvik unsurları"na dair destek personelinin, bu çalışmaları karşılığında elde ettikleri ücretleri üzerinden hesaplanan gelir vergisinin, doktoralı olanlar için yüzde 90'ı, diğerleri için yüzde 80'i verilecek muhtasar beyanname üzerinden tahakkuk edilen vergiden indirilmek suretiyle terkin edilmesi öngörüldü.

  EKK'NIN STATÜSÜ
  Tasarıda ayrıca Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na (EKK) dair bazı düzenlemelere gidildi. Buna göre, EKK, Başbakan'ın belirleyeceği bakanlardan oluşacak ve başbakan yardımcısı kurula başkanlık edecek. Toplantıya özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri davet edilebilecek.

  EKK ayrıca, gerektiğinde gelir azaltıcı veya harcama artırıcı sonuçlar doğurabilecek ekonomik içeriğe veya etkiye sahip kanun tasarısı, teklifi, karar ve uygulama önerilerini de değerlendirebilecek.

  Tasarıyla Para-Kredi Koordinasyon Kurulu, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) bünyesinden çıkarılıyor.

  Tasarı, tarım ürünleri lisanslı depoculuk kanunu kapsamında düzenlenen ürün senetlerinin elden çıkarılmasından doğan kazançların, 31 Aralık 2013'e kadar gelir ve kurumlar vergisinden müstesna olmasını da düzenliyor.

  Öte yandan, dahilde işleme rejimi kapsamında ihraç edilecek malların üretiminde kullanılacak maddelerin tesliminde Katma Değer Vergisi Kanunu kapsamında bölgeler, sektörler veya mal grupları itibariyle işlem yaptırmaya Bakanlar Kurulu'nun yetkili kılınmasıyla ilgili süre 31 Aralık 2010 tarihine kadar uzatıldı. Bu süre 2008 yılı sonunda sona ermişti.

  Tasarıyla, şans oyunları hasılatından alınan vergi, fon ve payların düzenlenmesi hakkında kanun yapılan düzenlemeyle "net hasılat", hasılattan, şans oyunları vergisi ve eğlence vergisi ile oyun planlarına göre hesaplanan ve süresi içinde iştirakçilere ödenen ikramiyeler düşüldükten sonra kalan tutar olarak tanımlandı. İlgili kurum ve kuruluşların bir takvim yılı içindeki her türlü yatırım ve işletme giderlerinin toplamı, aynı dönemde elde ettikleri hasılat ve her ne ad altında olursa olsun elde edilen diğer gelirler toplamının yüzde 20'sini geçemeyecek.


  ferhat


  SMMM DR. FERHAT SUCU
  DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
  KONKORDATO KOMİSERİ

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Mesajlar
  79

  Ynt: Yatırım Ve İstihdamda Teşvik Süresi Uzatılıyor

  Benim bu konuda bir sorum olacak biz çorum bölgesinde bulunmaktayım yeni açtığımız bir işyrinde yatırım teşvikinden yararlanmak istiyoruz. bu konuda takip etmem gereken yol hakkında bir bilgi verebilirmisiniz ssk ve gv. teşviki için

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 6
  Son Mesaj : 24.Nisan.2013, 18:21
 2. Yatırım teşvik belgeli makinanın, başka yatırım teşvik belgeli firmaya satışı
  Konu Sahibi beyefendi Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 16.Temmuz.2012, 22:59
 3. 5084 Saylı Teşvik Kanunundan yararlanma süresi uzatılıyor.!
  Konu Sahibi AyAşAr Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 06.Ağustos.2010, 09:11
 4. Yatırım Teşvik
  Konu Sahibi canan_81 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 19.Ocak.2009, 00:26
 5. yatırım teşvik
  Konu Sahibi Mehmet Erdem Forum KDV
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 12.Mayıs.2006, 15:25

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36