kamu işçi maaş

Konu: Doktorların Vergileri

 1. #1
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.491

  Doktorların Vergileri

  DOKTORLARIN VERGİLERİ  Sağlık Kuruluşlarında Çalışan Doktorların, Diş Doktoru ve Veterinerler Dahil, Vergilendirilmesi, Hekimlerin POS Cihazı Bulundurma ve Kullanma Zorunlulukları gibi konuları oluşturan yazımızda öncelikle Vergilendirmeye değinelim;

  VERGİLENDİRİLME

  "Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir. Ayrıca; "Her türlü serbest meslek faaliyetinden doğan kazançlar serbest meslek kazancıdır.Serbest meslek faaliyeti; sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmayan işlerin işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıdır. Buna göre, sağlık kuruluşlarında çalışan hekimlerin, elde ettikleri gelirin niteliği belirlenirken; hekimlerin işe başlama bildirimi, bildirim üzerine düzenlenen yoklama fişi, varsa kira sözleşmesi, özel hastane işleten gerçek veya tüzel kişilerle hekim arasında düzenlenen sözleşmeler dikkate alınarak; Hekimlerin, günlük çalışma saatlerinin bir kısmında çalışmak üzere kiraladıkları bu işyerlerinde kendi nam ve hesabına serbest meslek faaliyetinde bulunması, mesleki faaliyetine ilişkin tahsilatları için hizmet verdiği hastalara serbest meslek makbuzu vermeleri kaydıyla elde ettikleri gelirin serbest meslek kazancı, İşveren ile hekim arasında hizmet sözleşmesi düzenlenmesi, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak onun emir ve talimatları dahilinde çalışılması halinde ise elde edilen gelirin ücret,olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

  POS CİHAZI BULUNDURMA VE KULLANMA

  379 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile serbest meslek faaliyeti icra eden doktorların, Diş Doktorları ile Veterinerler dahil, iş yerlerinde belirtilen özellikleri haiz kredi kartı okuyucuları (POS) bulundurmaları ve kredi kartı ile yapılan ödemelerde bu cihazları kullanmaları zorunluluğu getirilmiş ve bu cihazlarla düzenlenecek POS belgelerinin, anılan mükelleflerce yürütülen serbest meslek faaliyetlerinde Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmiş "serbest meslek makbuzu" olarak kabul edilmesi uygun görülmüş ve bu uygulamanın 01/06/2008 tarihinden itibaren başlayacağı açıklanmış, ancak uygulamanın başlama tarihi 382 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 01/09/2008 olarak değiştirilmiştir. Belirtilen özellikleri haiz POS cihazlarını iş yerlerinde bulundurmayan veya iş yerinde bulundurmakla beraber Tebliğde öngörülen şartları taşımayan cihazları kullandıkları tespit edilenlere, Vergi Usul Kanununun mükerrer 355/1 inci maddesine göre özel usulsüzlük, Tebliğde belirtilen özellikleri haiz POS cihazlarını kullanmakla birlikte söz konusu tebliğin 3 üncü bölümde açıklanan özellikleri taşımayan kağıt ruloları kullandığı veya günlük kapanış raporu almadığı tespit edilen mükelleflere ise her bir tespit için ayrı ayrı olmak üzere, Vergi Usul Kanununun 352/II-7 nci maddesine göre ikinci derece usulsüzlük, cezası tatbik edilecektir.

  İKAMETGAHLARINI İŞYERİ ADRESİ OLARAK GÖSTEREN DOKTORLAR

  Sağlık kuruluşlarına hizmet veren ve iş yeri adresi olarak ikametgâhlarını gösteren hekimler hakkında yaptırılacak yoklama sonucunda ikametgâhlarının bir bölümünün dahi "faaliyetin icrasına tahsis edilmesi" veya faaliyetin icra edildiği "yer" olma özelliğini taşıdığının tespit edilmesi halinde bu yer hekimlik faaliyetinin yapılacağı işyeri olarak kabul edilecektir. Bu itibarla, sağlık kuruluşlarına hizmet veren ve iş yeri adresi olarak ikametgâhlarını gösteren hekimler hakkında yaptırılacak yoklama sonucunda ikametgâhının bir bölümünün dahi "faaliyetin icrasına tahsis edilmesi" veya faaliyetin icra edildiği "yer" olma özelliğini taşıdığının tespit edilmesi halinde bu yerde POS cihazı bulundurma ve kullanma zorunluluğu bulunmaktadır.Diğer taraftan, sağlık kuruluşlarında ücretli olarak görev yapmakla beraber günlük çalışma saatlerinin bir kısmında bu kuruluşların odalarını kiralamak suretiyle serbest meslek faaliyetinde bulunan hekimlerin bu iş yerlerinde POS cihazı bulundurmaları ve kullanmaları zorunludur. Kaynak; (40 Nolu VUK Sirküleri) Saygılarımla,

  Şakir GÜRLÜK


  SMMM DR. FERHAT SUCU
  DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
  KONKORDATO KOMİSERİ

 2. #2
  Serhat_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Serhat_ Guest

  Ynt: Doktorların Vergileri

  Bu sirküler çok su götürecek cinsten...
  Bizim hastanemiz dahil hastaneler genelde serbest meslek makbuzu alıyor doktorlarından.
  Bu serbest makbuzları sirkülere göre geçerli değil. Sirkülerde Serbest meslek makbuzunun hastaya kesilmesi gerektiği söyleniyor.
  Halbuki bu makbuzlar hastaneye kesiliyor. Hastane de hastaya kesiyor. Bu takdirde hastaneler çok ciddi bir tarhiyata muhatap olabilir. %20 S.Meslek stopajı yerine % 35 oranında ücret vergilendirmesi, bunu yanında sigorta ödemeleri..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Doktorların Pos Cihazı alması hakkında
  Konu Sahibi bayramalikubilay Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 08.Şubat.2011, 11:37
 2. Bordrolu ve S.makbuzlu Doktorların Durumu
  Konu Sahibi EbRuU Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 03.Aralık.2010, 12:39
 3. Doktorların S. Meslek Makbuzları
  Konu Sahibi MBOZO Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 16.Mayıs.2010, 22:59
 4. Doktorların Pos Cihazı Kullanmaları Hakkında,
  Konu Sahibi Tahsin Kurt Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 12.Mayıs.2009, 22:10
 5. Doktorların POS Mak. Değ.
  Konu Sahibi metintacer Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 07.Eylül.2008, 14:52

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36