kamu işçi maaş

Konu: Serbest Meslek Erbabı ve Banka Hesap Hareketleri

 1. #1
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.510

  Serbest Meslek Erbabı ve Banka Hesap Hareketleri

  Serbest Meslek Erbabı ve Banka Hesap Hareketleri  193 sayılı G.V.K.'nın 67. maddesi Serbest Meslek Erbabının, mesleki faaliyetleri sonucu elde ettiği kazancın çerçevesini çizmektedir.

  Serbest meslek erbaplarından, özellikle müşavirlik ve hukuk hizmeti veren meslek mensupları, müşterilerine hizmet sunarken ayrıca söz konusu hizmet ile ilgili olarak da bazı giderler yapmaktadırlar. Mali Müşavirlik hizmeti veren meslek mensupları, ayrıca müşterileri adına kamu kurumlarına ödenmesi gereken vergi, harç ve sosyal güvenlik primleri vs. gibi yasal yükümlülüklerinin ödenmesi hizmetini de yerine getirmektedirler. Diğer yandan, hukuk danışmanlığı hizmeti veren serbest meslek erbabları da müşterileri için açılacak hukuk davalarında dava dilekçeleri, mahkeme harçları, bilirkişilik, keşif ve şahitlik vs. gibi ödemeleri müşterileri adına yapmaktadırlar.

  Genellikle müşteriler, danışmanlık hizmeti aldıkları meslek mensuplarının banka hesaplarına yapılacak ödemeler için havale yapmaktadırlar. G.V.K.'nın 67. maddesinin 4. fıkrasında da belirtildiği üzere söz konusu ödemeler nedeniyle müşteriden alınan bu tür paralar kazanç sayılmamaktadır. Dolayısıyla, yapılan havaleler mesleki faaliyet nedeniyle elde edilen kazanca dahil edilmeyecektir.

  Öte yandan, İşin mahiyeti gereği serbest meslek erbabının müşterisi adına yaptığı giderler için alınan paralar da G.V.K.'nın 67. maddesinin 2. fıkra hükmü gereği de mesleki kazanca ilave edilmesi gereken tutarlardır.

  Yapılan incelemelerde, serbest meslek erbaplarına ait banka hesap hareketlerindeki yoğunluğun nedeni, mesleki faaliyet nedeniyle yapılan giderlere karşılık müşteriler tarafından yapılan havaleler olduğu anlaşılmaktadır. Çoğunlukla, vergi idaresi meslek mensuplarından, hesaplarına yatan veya havale edilen paralar hakkında açıklama istemekte, meslek mensupları, hesaplarında bulunan tutarların gerçekte kendilerine ait olmadığı, müşteriler adına yapılacak olan vergi, harç, SSK ödemeleri ile mahkeme harçları, bilirkişilik ve diğer harcamalara ait olduğunu ifade etmektedirler.

  Ancak, söz konusu banka havalelerin gerçekten G.V.K.'nın 67. maddesinin 2. fıkra hükmü gereği meslek mensubu tarafından yapılan gider karşılığı mı yoksa 67. maddesinin 4. fıkrasında da belirtildiği üzere vergi, harç, SSK primleri, bilirkişilik, keşif, şahitlik vs. gibi harcanmak üzere müşterilerden alınan ve tamamen bu durumlara sarf edilen paralar mı olduğu, meslek mensubu tarafından belgelendirilerek açıklanması gereken hususlardır.

  Bilindiği üzere, 213 sayılı VUK'un 3/B fıkrasındaki "İspat" hükmüne göre, söz konusu banka hesaplarında görünen havale tutarlarının, müşterilere ait yasal yükümlülükler ile diğer harcamalara ait olduğunu belgeleyerek ispatlaması gereken meslek mensubunun kendisidir. Aksi halde vergi idaresi söz konusu banka hesaplarında geçen tutarlar ile havaleler için her zaman resen cezalı tarhiyat yapabilir.

  Bu nedenle, serbest meslek mensuplarının 67. maddesinin 4. fıkrasında da geçen vergi, harç, SSK primleri, bilirkişilik, keşif, şahitlik vs. gibi hususlar için hesaba geçen para veya havale tutarlarının vergi idaresince eleştiri konusu yapılmaması için belgelemeleri mesleki faaliyet gösterenlerin lehine bir durum olacaktır.


  Ramazan AKTAŞ

  Vergi Denetmeni


  SMMM DR. FERHAT SUCU
  DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
  KONKORDATO KOMİSERİ

 2. #2
  T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  T U R K O Guest

  Ynt: Serbest Meslek Erbabı ve Banka Hesap Hareketleri

  Alıntı ferhat Nickli Üyeden Alıntı
  ...
  Bu nedenle, serbest meslek mensuplarının 67. maddesinin 4. fıkrasında da geçen vergi, harç, SSK primleri, bilirkişilik, keşif, şahitlik vs. gibi hususlar için hesaba geçen para veya havale tutarlarının vergi idaresince eleştiri konusu yapılmaması için belgelemeleri mesleki faaliyet gösterenlerin lehine bir durum olacaktır.
  ...
  Tabii ruhsatından olma riskine katlanıyorsa.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Serbest Meslek Erbabı Ofi̇s Alımı
  Konu Sahibi OSMANMUHASEBE Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 05.Ekim.2016, 14:08
 2. Serbest Meslek Erbabı
  Konu Sahibi ultraslan Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 25.Aralık.2012, 23:34
 3. Serbest meslek erbabı
  Konu Sahibi emreaysama Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 30.Kasım.2010, 19:13
 4. Serbest Meslek Erbabı Hak.
  Konu Sahibi erhan123 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 19.Kasım.2009, 15:59
 5. Serbest Meslek Erbabı..
  Konu Sahibi acziyet Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 30.Ekim.2007, 17:15

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36