Vergi Dairesi ortaklarından alacağı olan şirketlerin peşine düştü !Sıra bakkalın, kasabın, manavın kasadan aldığı parada

Ankara Vergi Dairesi ortaklarından alacağı olan şirketlerin peşine düştü.
Sadece şirketlerin de değil.
Kendi şahsi işletmesinden para çekenlerin de peşine düştü. Ortaklarına para veren şirketler bu paranın tutarı ne olursa olsun faiz almak zorunda. Bu faiz üzerinden de KDV!
Kendi dükkanının kasasından da!
Diyelim ki manav dükkanınız var, ya da lokantanız. Sahibi sizsiniz.
Cebinizde para kalmamış ve kasadan biraz alıyorsunuz. Bu parayı aldığınız tarihten geriye koyduğunuz tarihe dek faiz, faiz üzerinden de KDV hesaplamak zorundasınız.
Çünkü Gelir Vergisi Kanunu'na 2007'de eklenen bir hüküm ile işletme sahiplerinin akrabalarının işletme ile yaptıkları işlemde emsal bedeli uygulaması getirildi.
Kasadan para almak da, bankadan kredi almakla emsal sayılıyor. Kasadan alınan paraya faiz hesaplanması gerekiyor. Faiz hesapladıkça borç yükseliyor, borç yükseldikçe hesap şişiyor. Sonra da Maliye peşinize düşüyor. Bir köftecinin kendi işletmesine borcu biraz yükselmiş.

Yüzde 25 faiz uygulaması
Geçenlerde vergi dairesinden bir yazı gelmiş. Yazıda diyor ki:
"Ortaklardan alacaklar kaleminde TL miktarın yer aldığı, ancak gelir tablonuzun incelenmesinden, TCMB reeskont oranı ile hesaplanan tutardan daha düşük faiz geliri gösterildiği/hiç gösterilmediği tespit edilmiştir."
Daha sonra da incelenmek üzere defter belge isteniyor.
Sıra kasabın, manavın, köftecinin işletmesine borcunun faizine gelmiş!
O da bir yana, bir de TCMB reeskont oranı tarafı var. Anılan oran şu anda yüzde 25. Yani kendi işletmenizden para çektiyseniz yüzde 25 faiz, bunun üzerinden de yüzde 18 oranında KDV ödemeniz isteniyor. Gerekçesi, bu parayı siz işletmeden çekmeseniz, işletmenin paradan para kazanacak olması. Peki ne kadar kazanacaktı? Yüzde 25 mi? Kanunda emsallere uygun bedel ve fiyat uygulanması öngörülüyor.
Yüzde 25 faiz emsale uygun olabilir mi?
Paranızı nereye yatırırsanız yüzde 25 faiz kazanırsınız? Hazine kağıtlarında faiz yüzde 14'lerde, mevduat faizleri daha düşük! Faizlerin çok yüksek olduğu zamanlarda TCMB reeskont veya avans faizleri daha düşük oluyordu. Resmi bir faiz oranı oldukları için emsal olabilirdi.
Ama şimdi öyle değil.
Emsal, elde edilmesi mümkün olandır.

KAZIM YILMAZ