Sabah

Gayrimenkul tescili işlemlerinin zamanında gerçekleştirilmesini özendirmek amacıyla mesken harcı miktarı 100 TL olarak belirlendi...

Kayseri Emlakçılar Odası Başkanı Kazım Temel, gayrimenkul tescili işlemlerinin zamanında gerçekleştirilmesini özendirmek amacıyla mesken harcı miktarının 100 TL olarak belirlendiğini söyledi.

Gayrimenkul tescil işlemleriyle ilgili düzenlemeler içeren 5838 sayılı kanun 28 Şubat itibarıyla yürürlüğe girdi. Ancak kamuoyunun bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığını ifade eden oda başkanı Temel, oysa düzenlemenin taşınmaz sahiplerine pek çok avantajlar getirdiğini kaydetti. Önceki dönemde oransal tarife üzerinden alınmakta olan gayrimenkul tashih harçlarının artık rakamsal tarife üzerinden alınmaya başlandığını, bu işlemlerle ilgili olarak beyanname verme yükümlülüğüne son verildiğini ifade etti.

Düzenleme öncesi arsa ve arazi üzerine yeniden inşa olunacak binaların tescilinde emlak vergisi değerinin binde 15'i oranında harç alındığını dile getiren Temel, "Yeni yasayla birlikte önemli tapu tescil oranlarında indirimler sağlandı. Önceden gayrimenkul üzerinde yapılan değişikliklerde harç oranları emlak vergisinin binde 15'i hesaplanarak bin-bin 500 TL olarak alınırken yeni yasaya göre bu oran 100 TL'ye sabitlendi. Sosyal konutlardan ise 50 TL alınması kanunlaştı" bilgisini verdi.