kamu işçi maaş

Konu: Defter Sayfasının Arkasına Yapılan Kayıt

 1. #1
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.491

  Defter Sayfasının Arkasına Yapılan Kayıt

  DEFTER SAYFASININ ARKASINA YAPILAN KAYIT  SORU: Uygulamada, bilgisayarda kullanılacak müteharrik yapraklı defterlerin bazı hallerde mevcut sayfalarının arkasına tasdik işlemi yapılmakta, bunun sonucunda da bazı kayıtlar tasdikli defterin tasdiksiz yüzlerine işlenebilmektedir.
  Başka bir anlatımla müteharrik yapraklı defterlerin tasdikli sayfalarının arkasına yapılan kayıtlar geçersiz midir?
  Şirketimizin 2005 yılında iki aylık kayıtları tasdikli sayfaların tasdiksiz yüzlerine yapılmış olduğundan bu kayıtlarda yer alan ve katma değer vergisi indirimine konu olan işlemler idarece reddedilmiştir. Bu reddetme doğru mudur?
  YANIT: Katma Değer Vergisi Yasası'nın 29/3. maddesi uyarınca sözü edilen yasa gereği indirim hakkı vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılı aşılmamak şartıyla, ilgili vesikaların yasal olarak tutulması zorunlu olan defterlere kaydedildiği vergilendirme döneminde kullanılabilmektedir. Aynı yasanın 34/1 maddesi gereği olarak da "Yurt içinden sağlanan veya ithal olunan mal ve hizmetlere ait Katma Değer Vergisi, alış faturası veya benzeri vesikalar ve gümrük makbuzu üzerinde ayrıca gösterilmek ve bu vesikalar kanuni defterlere kaydedilmek şartıyla" indirilebilmektedir.
  Vergi Usul Yasası'nın 171. maddesinde mükelleflerin bu yasaya göre tutacakları defterlerin amaçları belirlenmiş olup, aynı yasanın 220. maddesinde tasdike tabi defterler sayılmak suretiyle gösterilmiş bulunmaktadır.
  Vergi Usul Yasası'nın 225. maddesinde defterlerin "Tasdik Şekli" belirlenmiştir. Buna göre;
  * Ciltli defterlerin tasdik esnasında sayfalarının sıra numarası ile teselsül ettiğine bakılarak, bu sayfalar teker teker tasdik makamının resmi mührü ile mühürlenir.
  * Müteharrik yapraklı yevmiye defteri kullanmalarına Maliye Bakanlığı tarafından müsaade edilen mükellefler bir yıl içinde kullanacaklarını tahmin ettikleri sayıda yaprağı yukarıdaki esaslara göre tasdik ettirirler. Tasdikli yapraklar bittiği takdirde, yeni yapraklar kullanılmadan evvel tasdike arz olunur.
  Bunların sayfa numaraları tasdikli yaprakların sayfa numaralarını takiben teselsül ettirilir. Tasdik makamı, ilave yaprakların sayısını ilk tasdik şerhinin altına kaydeder ve bu kaydı usulüne göre tasdik eder.
  Bu konuda bazı hallerde özellikle müteharrik (oynar) yapraklı defterlerin tasdikli sayfalarının arkasına yapılan kayıtların kabul edilmesine yönelik yapılan incelemeler ve bu görüşe paralel oluşan mahkeme kararlarına karşı Danıştay Vergi Dava Daireleri'nin vermiş olduğu karara göre "Ödendiği ihtilafsız olan; ancak müteharrik yapraklı yevmiye defterinin tasdikli sayfalarının, tasdiksiz arka yüzlerine yapılan kayıtlarda gösterilen katma değer vergilerinin indiriminin, yalnızca bu sebeple kabul edilmemesinde hukuka uygunluk" bulunmamıştır. (Danıştay Vergi Dava Daireleri 26.01.2007 K.No: 2007/ 57 ) Dolayısıyla söz konusu kayıtlar indirim için geçerlidir.(V. Seviğ)

  YARGI KARARLARINDA
  VERGİ KESENLERİN SORUMLULUĞU
  Danıştay 3.Dairesi E.2000/4261 K.2003/3230 T.27.5.2003
  Davacı şirket hakkında, zirai ürün alımlarını (X) şirketi tarafından düzenlenen faturalarla belgelendirdiğinin tespit edilmesi üzerine, bu şirket hakkında düzenlenen Vergi Tekniği Raporunda şirket ortaklarının işyeri ve ikametgah adreslerinde bulunmadığı, alımlarını paravan şirketlerden yaptığının saptandığı belirtilerek ve düzenlediği faturaların gerçek emtia teslimine dayanmadığı öte yandan bu faturaların borsa tescil kayıtlarının da sahte olduğu kabul edilerek, VUK 11.maddesine göre davacı şirketin sorumlu tutulacağından bahisle cezalı tarhiyat yapılmış ise de; şirketin satın aldığı arpa bedellerinin adı geçen şirkete muhtelif tarihlerde banka vasıtası ve tediye makbuzu karşılığı elden ödenmiş olduğunun ve bu emtialara ilişkin olarak düzenlenen sevk irsaliyelerinin denetim elemanlarının kaşe ve imzalarıyla onanmış olduğunun dosyada bulunun belgelerle sabit olması, dolayısıyla da inceleme konusu faturaların gerçek emtia alımlarına karşılık olarak düzenlendiği sonucuna varıldığından davacı şirket hakkında yapılan tarhiyatta yasal isabet yoktur.

  Danıştay 4. Dairesi E.2001/4767 K.2002/3318 T.23.10.2002
  VUK'nun 11. maddesine göre müteselsil sorumluluğa dayanılarak ziyaa uğratılan vergi ile buna bağlı ceza ve gecikme faizinin ödeme emri ile ticaret borsasından istenebilmesi; zirai ürünlerin müstahsilden alındığının, vergi tevkifatı yapılmadığının veya tevkif edilen verginin ödenmediğinin, alım satıma taraf olan tüccarların bulunmadığının ya da bulunmakla birlikte borç ödeyecek mali güçlerinin olmadığının inceleme ile tespit edilmesi ve sonrasında borsa adına tahakkuk ettirilen vergi ve cezaların ödenmemesi halinde mümkün olabileceğinden; asıl mükelleften tahsil edilmeyen amme alacağının, müteselsil sorumluluk kapsamında ihbarname usulüne göre davacı borsadan istenmesi gerekirken, ihbarname göndermeden düzenlenen ödeme emrinin, ortada kesinleşmiş ve vadesinde ödenmeyen bir borç olmaması sebebiyle iptali gerekmektedir.


  SMMM DR. FERHAT SUCU
  DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
  KONKORDATO KOMİSERİ

 2. #2
  T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  T U R K O Guest

  Ynt: Defter Sayfasının Arkasına Yapılan Kayıt


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. E-defter De Kayıt Zamanı
  Konu Sahibi asiye780 Forum e-Fatura | e-Defter | e-İmza
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 29.Ocak.2015, 12:11
 2. Defter Çıktısı Aldıktan Sonra Kayıt Girmek
  Konu Sahibi murata35 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 02.Eylül.2013, 00:06
 3. KDV Düzeltmesi Ve Defter Kayıt Uyumsuzluğu
  Konu Sahibi Ertann Forum KDV
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 20.Temmuz.2013, 15:43
 4. Defter kayıt zamanı
  Konu Sahibi Okay KIR Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 17.Ağustos.2009, 10:57
 5. Defter Sayfasının Yetmemesi Durumunda
  Konu Sahibi MBOZO Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 25.Eylül.2006, 00:31

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36