kamu işçi maaş

Konu: İnşaat Devam Ederken Yapılan Satışlar

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

İnşaat Devam Ederken Yapılan Satışlar

İNŞAAT DEVAM EDERKEN YAPILAN SATIŞLAR

Özel inşaatlarla ilgili yazdığımız makaleler sonucu okuyucularımızdan inşaat devam ederken yapılan satışlar, kdv devrindeki fazlalık, daire satışları için kesilen faturaların tapu ile bağlantısı ve muhasebe kayıtları ile ilgili sorular ve mailler almamız ve onlara bir nebzede olsa ışık tutmak amacıyla kısaca bilgiler vermeye çalışacağız. Yardımcı olabilirsek ne mutlu bizlere
    193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 38 maddesinde bilanço esasına göre kazancın tespitinde tahsil değil, tahakkukun esas alınacağı açıklanmıştır. Bir önceki makalemizde Müteahhitlerin kendi namlarına yapıp sattıkları daire ve işyerlerinin imal edilen emtia niteliğinde olduğunu belirtmiştik. Müteahhitlerin inşaat devam ederken gerek noter satışı, gerek arsa payı üzerinden sattıkları daire ve dükkanların satış bedeli belli olmakla birlikte alınan paralar bir avans niteliğindedir.

Bu durumda inşaat devam ederken yapılan bu satış bedelinin tamamı inşaatın tamamlanıp bittiği yılın hasılatı olarak kayıtlarda gösterilmesi gerekmektedir. Ama öte yandan 213 sayılı VUK nun 231 maddesinde ?Fatura malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami yedi gün içinde düzenlenir. Bu süre içinde düzenlenmeyen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılır? hükmü yer almaktadır.

* Buna göre müteahhitlerin kendi namlarına yaptıkları inşaatlarda inşaat devam ederken yaptığı satışlarda bir teslim veya hizmet mevcut olmadığından alınan bedeller bir avans niteliği taşıdığından fatura düzenlenmeyecektir.

* Net alanı 150 m2 geçmeyen konutların tesliminde kdv oranının %1 olması ama alışların genelde %18 olması gibi %17 lik kdv farkından dolayı kdv nin hep devretmesi ve sonuçta devreden kdv de fazlalık olması olağan bir durum olup bu konuda kdv yi iade isteyebilir yada %17 lik kısmı maliyete gider olarak yazabiliriz.
    * Teslimlerde yani inşaat bittiminde kestiğimiz faturaların tapu ve emsal bedel ile uyumluluk göstermesi gereklidir. Yapılan teslimlerde ve uygulamada en büyük sorun bu dur ki incelemelerde fark tespit edilerek fark kadar fatura kesmeniz istenebilir. Bu açıdan yapılan satışların tapu kayıtlarıyla ve emsal bedeliyle bağdaşması şarttır.
    * Yine müteahhit tarafından arsa sahibine yapılan daire ve işyerleri teslimleri de KDV ye tabidir.

Kazım Güzeller
    Mali Müşavir

SMMM DR. FERHAT SUCU
    DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
    KONKORDATO KOMİSERİ

Ynt: İnşaat Devam Ederken Yapılan Satışlar

Merhaba ferhat bey benim öğrenmek istediğim. daire satığında fatura tarihi tapu devrinin yapıldığı tarih mi olmalı ve satışlarda banka VUK. 323 sayılı genel tebliğinde belirtilen 8000 tl. alış ve satış ların banka kanalı ile yapılması mecburiyeti varmı Daire satış faturası keserken nelere dikkat etmeliyim. iyi günler

Alıntı EMİNEE Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba ferhat bey benim öğrenmek istediğim. daire satığında fatura tarihi tapu devrinin yapıldığı tarih mi olmalı ve satışlarda banka VUK. 323 sayılı genel tebliğinde belirtilen 8000 tl. alış ve satış ların banka kanalı ile yapılması mecburiyeti varmı Daire satış faturası keserken nelere dikkat etmeliyim. iyi günler
    Sevgili Formdaş

Mali Tatil bizede yaradı 1 hatfa yoktum.Sorunu biraz geç gördüm.Geç cevap verdiğim için özür dilerim

benim öğrenmek istediğim. daire satığında fatura tarihi tapu devrinin yapıldığı tarih mi olmalı
    Evet Tapu devri yapıldığı zaman

323 sayılı genel tebliğinde belirtilen 8000 tl. alış ve satış ların banka kanalı ile yapılması mecburiyeti varmı

Bankadan yapılsada olur fakat tebliğde tapu daireside olduğu için sorun olmaz

Daire satış faturası keserken nelere dikkat etmeliyim. iyi günler

Faturada bulunması gerekenler ile tapunun bir fotokopisinide altına koyabilirsin
    SMMM DR. FERHAT SUCU
    KONKORDATO KOMİSERİ

Merhabalar göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkürler ben bir şey daha soracağım biz tapudan satış yaptık fakat daha yapı kullanma izin belgesini almadık ve geçen gün okuduğum bir yazıda söyle diyordu... ( [color=red]Konu hakkında Danıştay tarafından verilen bir Kararın özeti ise aşağıdaki gibidir; İnşa halinde bulunan bir binadaki bağımsız bölümlerin ancak inşaat bittikten ve yapı kullanma izni alındıktan sonra teslimi söz konusu olacağından inşa halinde satılan ancak henüz teslim edilmemiş olan bağımsız bölümler nedeniyle vergiyi doğuran olay gerçekleşmemiş olacaktır (Dn. 11. D?nin, 07.06.1995 tarih ve E. 19952099, K. 19951823 sayılı Kararı, Şükrü KIZILOT, Danıştay Kararları ve Özelgeler, C 3, s. 130 vd.). Görüldüğü gibi, konut ve işyeri inşaatları devam ederken yapılan satışlarda, KDV yönünden vergiyi doğuran olay meydana gelmiyor. İnşaat bitip, yapı kullanma izni alındığından itibaren, yedi gün içinde satış faturası düzenleniyor. İnşaat firması fatura ile birlikte KDV?yi de talep eder.) bu konuda fikrinizi ve yorumunuzu almak isterim saygılarımla

Merhabalar göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkürler ben bir şey daha soracağım biz tapudan satış yaptık fakat daha yapı kullanma izin belgesini almadık ve geçen gün okuduğum bir yazıda söyle diyordu... ( [color=red]Konu hakkında Danıştay tarafından verilen bir Kararın özeti ise aşağıdaki gibidir; İnşa halinde bulunan bir binadaki bağımsız bölümlerin ancak inşaat bittikten ve yapı kullanma izni alındıktan sonra teslimi söz konusu olacağından inşa halinde satılan ancak henüz teslim edilmemiş olan bağımsız bölümler nedeniyle vergiyi doğuran olay gerçekleşmemiş olacaktır (Dn. 11. D?nin, 07.06.1995 tarih ve E. 19952099, K. 19951823 sayılı Kararı, Şükrü KIZILOT, Danıştay Kararları ve Özelgeler, C 3, s. 130 vd.). Görüldüğü gibi, konut ve işyeri inşaatları devam ederken yapılan satışlarda, KDV yönünden vergiyi doğuran olay meydana gelmiyor. İnşaat bitip, yapı kullanma izni alındığından itibaren, yedi gün içinde satış faturası düzenleniyor. İnşaat firması fatura ile birlikte KDV?yi de talep eder.) bu konuda fikrinizi ve yorumunuzu almak isterim saygılarımla
    Sevgili formdaş

Biz yukarıda inşası bitmiş daireden söz ettik. Fakat yinede benim yazdıklarımı doğrular nitelikte olan ''İnşa halinde bulunan bir binadaki bağımsız bölümlerin ancak inşaat bittikten ve yapı kullanma izni alındıktan sonra teslimi söz konusu olacağından inşa halinde satılan ancak henüz teslim edilmemiş olan bağımsız bölümler nedeniyle vergiyi doğuran olay gerçekleşmemiş olacaktır
    diyor.Yani inşası devam eden henüz teslimi yapılmayan binalar için sonuçta inşa devam edip siz teslimatı yaptı iseniz yani tapuyu verdi iseniz bu bir teslimdir ve faturalandırılması gerekir Yapı izin belgesi daha sonrada alınabilir.Diğer yönden Şükrü hoca konuya şöyle bakıyor konut ve işyeri inşaatları devam ederken yapılan satışlarda maliye gelipde size kardeşim sen bu daireyi sattın hadi bize vergisini öde diyemez diyor çünkü daha inşaat bitip yapı kullnama izni (ruhsat) yok diyor
    SMMM DR. FERHAT SUCU
    KONKORDATO KOMİSERİ

merhaba ferhat bey ilginize tekrar teşekkürler

merhaba ferhat bey ilginize tekrar teşekkürler
    Ben Teşekkür ederim
    SMMM DR. FERHAT SUCU
    KONKORDATO KOMİSERİ

Merhalar ben bu konuda bir şey daha sormak istiyorum. satışını yaptığımız bir daireyi alan kişi almaktan vaz geçti. ve ödediği aydatı geri almak istiyor bunu nasıl yapabilirim nasıl bir kayıt yapmalıyım ters kayıtla avans hes. kapatmalımıyım. bu konda yardım bekliyorum şimdiden teşekkürler.

evet ters kayıtla avans hes.kapatabilirsiniz (bu arada avans 5.000.-tl sınırını aşsın aşmasın avans iadesini bankadan yapın fiş açıklamasına ......dairenin avans iade bedeli diye açıklama yazdırın)
    SMMM DR. FERHAT SUCU
    KONKORDATO KOMİSERİ

Ferhat bey ilginize çok teşekkürler size bir şey daha sormak istiyorum. kış sezonu dolayısıyla işçi çalıştırmayan bir fabrika da bulunun bekçinin ücret tahakkukunu nasıl yapmalıyım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)