kamu işçi maaş

Konu: Genel Müdür Şifahi Talimattan Oluşacak Zarardan Sorumludur

 1. #1
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.449

  Genel Müdür Şifahi Talimattan Oluşacak Zarardan Sorumludur

  Genel müdür şifahi talimattan oluşacak zarardan sorumludur  Şirket yönetim kurulu üyelerinin veya başkanının şifahi talimatları doğrultusunda yapılan işlerden dolayı şirket zarara girmiş bulunuyorsa, hem şirket yönetim kurulu başkan ve üyeleri ve hem de şirket müdürü bu işten sorumlu tutulabilir ve haklarında dava açılabilir.

  Anonim şirketlerde genel müdürün sorumluluğu nedir? Şirket yönetim kurulu başkanının şifahi talimatı ile yapılan bir işten dolayı şirket genel müdürü sorumlu tutulabilir mi? Bu konuda şirketin zarara uğratıldığı iddiası ile genel müdür aleyhine dava açılabilir mi?

  Türk Ticaret Yasası'nın 342 nci maddesi gereği olarak "şirket muamelelerinin icra safhasına taalluk eden kısmı, esas mukavele (ana sözleşme) veya umumi heyet (genel kurul) veya idare meclisi (yönetim kurulu) kararıyla idare meclisi azasından veya ortaklardan olmayan bir müdüre tevdi edildiği takdirde; müdür, kanun veya esas mukaveleye yahut iş görme şartlarını tespit eden diğer hükümlerle yükletilen mükellefiyetleri, gereği gibi veya hiç yerine getirmemiş olması halinde idare meclisi azasının mesuliyetlerine ait hükümler" çerçevesinde sorumlu olmaktadır. Bir başka anlatımla söz konusu yasa maddesi uyarınca ana sözleşme, genel kurul veya yönetim kurulu kararıyla atanan genel müdürün kanuna, ana sözleşme veya iş görme koşullarını saptayan diğer hükümlerle yükletilen yükümlülükleri gereği gibi veya hiç yerine getirmemesi halinde yönetim kurulu üyelerinin tabi olduğu hükümler gereğince ortaklığa, pay sahiplerine ve ortaklık alacaklarına karşı sorumlu olmaktadır.
  Şirket genel müdürü hakkında Türk Ticaret Kanunu'nun 341. maddesi uyarınca dava açılabilmesi için şirket genel kurulunca davanın açılabilmesi yönünde karar alınması ve davanın da denetçiler tarafından açılması gerekmektedir. Bu aşamada da her ne kadar yasa maddesinde davanın "denetçiler" tarafından açılacağı hususu hükme bağlanmış bulunuyorsa da, davanın denetçilerin tümü tarafından açılmasına gerek olmayıp, yalnızca biri tarafından dava açılabilir.

  Şirket yönetim kurulu üyelerinin veyahut da başkanının şifahi olarak vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda yapılan işlerden veyahut da ödemelerden dolayı şirket zarara girmiş bulunuyorsa, bu takdirde hem şirket yönetim kurulu başkan ve üyeleri ve hem de şirket müdürü bu işten sorumlu tutulabilir ve haklarında dava açılabilir.
  Ancak burada üzerinde durulması gereken en önemli konu, şirket yönetim kurulu başkan ve/veya üyelerinin bu gibi durumlarda genel müdüre vermiş oldukları şifahi talimatı kabul edip etmemelerine göre ortaya çıkan hukuki sorundur. Çünkü şifahi talimatı veren başkan ve/veya yönetim kurulu üyelerinin böyle bir talimat vermedik demeleri halinde şirketi zarara sokan fiili icra eden genel müdür yapmış olduğu işlemden dolayı doğrudan sorumlu olur.
  Örneğin şirket genel müdürüne yönetim kurulunca verilmesi öngörülen ücretin düşük olması karşısında, şirket müdürünün şifahi olarak yapmış olduğu görüşme sonucunda yönetim kurulu başkanının ifade ettiği ücreti tahakkuk ettirerek alan genel müdür, yönetim kurulunca karara bağlanmamış olan yüksek ücret dolayısıyla sorumlu tutulabilir.
  Oluşan yargı kararlarına göre de "Ortaklık genel müdürü, kanuna, ana sözleşmeye veya iş görme koşullarını saptayan diğer hükümlere aykırı davranması halinde, yönetim kurulu üyelerinin tabi oldukları hükümlere göre ortaklığa, pay sahiplerine ve ortaklık alacaklılarına karşı sorumludur. Ancak davanın açılabilmesi için genel kuruldan karar alınması ve davanın denetçiler tarafından açılması gerekir. Bu durum usuli bir noksanlık olup, yargılama sırasında giderilmesi mümkündür." (Yargıtay 11. Hukuk Dairesi E. No:2007/3690, K. No:2008/5378)

  Veysi Seviğ - Bumin Doğrusöz 2. #2
  T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  T U R K O Guest

  Ynt: Genel Müdür Şifahi Talimattan Oluşacak Zarardan Sorumludur


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Ltd Şti Genel Kurul Ve Müdür İbrası
  Konu Sahibi muku82 Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Kasım.2016, 16:22
 2. Genel Müdür Şifahi Talimattan Oluşacak Zarardan Sorumludur
  Konu Sahibi T U R K O Forum Ticaret Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Temmuz.2009, 13:55
 3. genel müdür atanması
  Konu Sahibi hozel03 Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 28.Nisan.2006, 10:10
 4. genel müdür
  Konu Sahibi hozel03 Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 21.Nisan.2006, 17:12
 5. Genel Müdür sorumlulukları (İVEDİ)
  Konu Sahibi ferhan Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 27.Mart.2006, 13:24

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36