HATİCE KILIÇER FRANKFURT ZAMAN

Türkiye ile olan çifte vergilendirme anlaşmasını tek taraflı bozan Almanya, anlaşmanın feshedilmesinin sorumlusunun Türkiye olduğunu ileri sürdü. Maliye Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, olayın popülist ve politik bir açılım olmadığı savunuldu.

Almanya geçen ay, 1985'te Türkiye ile gerçekleştirdiği çifte vergilendirmenin kaldırılmasına ilişkin anlaşmayı 2011'de feshedeceğini açıklamıştı. Bu kararla birlikte Almanya'dan emekli olan ve Türkiye'de yaşayan gurbetçilerin maaşlarında kesinti yapılırken, Almanya'da kazanç elde edip Türkiye'de yaşayanlar iki kez vergi ödemek mecburiyetinde kalacak. Alman Maliye Bakanlığı Basın Sözcüsü Michael Köhler, anlaşmanın feshedilmesinin Türkiye'ye karşı bir tavır olmadığını ve Almanya'nın yaklaşık 100 ülke ile çifte vergiyi önleme anlaşması yaptığını söyledi. Köhler, "Almanya, ülkeler arası anlaşmaların çoğunluğunu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) standartlarına göre yaptı. Türkiye ile de beş yılda üç defa müzakere masasına oturduk. Normal şartlarda ikinci oturumdan sonra anlaşma bağlanır. Ama Türk müzakereciler üçüncü oturumda yine anlaşmanın Avrupa standartlarına uymasını reddetti. Son müzakere 3 Aralık 2008'de olumsuz geçti." dedi. Köhler, yeni müzakerelerin kasım ayından itibaren ele alınacağını açıkladı. Anlaşmanın 1985'te Türkiye ekonomisini kalkındırmak için yapıldığını belirten Alman Sanayi ve Ticaret Odası'ndan bir vergi uzmanı ise o günün şartları gereği anlaşmanın Türkiye'ye öncelik sağladığını savundu. Avrupa Türk İşadamları Derneği Genel Sekreteri Ömer Sağlam ise, "İki ülkenin bir an önce anlaşması ve çifte vergilendirmeyi önleyen durumun devam etmesi çok önemli." şeklinde konuştu.

Alman tarafı anlaşma konusunda Türkiye'yi suçlarken, Türk yetkililer de anlaşmanın devamı için girişimlerde bulunmaya hazırlanıyor. Gurbetçinin mağdur olmasını istemeyen Maliye, 1 Ocak 2011'de dolacak sürenin uzatılması için çalışma başlattı. Bu kapsamda Gelir İdaresi'nin oluşturacağı bir heyet eylül ayından itibaren Almanya'ya giderek çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasının 2011 ve sonrasında da devam etmesi konusunda girişimde bulunacak.