haber7

Maliye Bakanlığı bilerek veya bilmeden naylon fatura kullanan mükellefleri Varlık Barışı'ndan yararlanmaya çağırdı: 'Kod 5'e girmek istemiyorsan gel Varlık Barışı'ndan yararlan'

Bakanlık, "Aksi halde Kod 5 olarak bilinen kaçakçı listesine girebilirsiniz" uyarısı yaptı.

Maliye Bakanlığı, süresi ikinci kez uzatılan Varlık Barışı'nın başarıya ulaşması için seferberlik ilan etti. 15 milyar liralık hedefi yakalayabilmek için büyük çaba harcayan bakanlık, şimdi de sahte fatura kullandığından şüphe edilen mükellefleri mercek altına aldı. Gelir İdaresi Başkanlığı, soruşturmaları halen devam eden kişi ve kurumlara mektup göndererek, "Gelin Varlık Barışı'ndan yararlanın, incelemeler aleyhinize neticelenirse çok ciddi cezalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz" uyarısında bulunuyor.

Sahte fatura kullandığı tespit edilen şirketler halk arasında 'karaliste' olarak bilinen 'kod' uygulaması kapsamına giriyor. Bu kapsama giren şirketlerin yaşama şansı ciddi anlamda azalıyor. 'Bazı Varlıkların Ekonomiye Kazandırılması Hakkındaki Yasa'da süreyi 30 Eylül tarihine kadar uzatan Maliye, bu sefer kapsamı da genişletti. Yapılan en önemli yenilik ise yararlanacaklar listesine naylon faturacıların da eklenmesi oldu. Böylece geçmişte yaptığı hatalardan ötürü 'özür dileyen' mükellef ödeyeceği yüzde 100'ün üzerindeki cezalardan kurtulurken Maliye'nin kara listesi olan 'Kod 5'e girmekten de kurtulacak.

'BİZİ UĞRAŞTIRMA'

Yetkililer, bu konuda şunları söyledi: "Bazı şirketler vergi ödememek hatta bazıları daha ileri giderek devletten vergi iadesi almak için KDV'yi şişirir. Bunu da aslında satın almadığı bir malı almış gibi göstererek yapar. Yani piyasada bu işi komisyonla yapanlardan sahte fatura toplar. Bu da naylon faturadır. Biz eğer geçmiş incelemelerde bunu yakalarsak yakaladığımız tutar kadar belki daha da üstünde ceza kesiyoruz. 3- 4 yıl önceki bir işten yüzde 100'ün üzerinde gecikme cezası çıkabiliyor. Bu da şirketlere ciddi bir külfet getiriyor."

'KARALİSTEDEN ÇIKMAK ÇOK ZOR'
Varlık Barışı cezai müeyyidelerin yanısıra 'Maliye'nin kara listesi' olarak tanımlanan 'Kod' listelerine girmektenden de kurtarıyor. Uygulamadan yararlanmayan mükelleflerin ilerleyen dönemlerde yapılacak incelemelerde çok ciddi sıkıntı yaşayacağını söyleyen yetkili, "Bir kere listeye giren bir daha kolay kolay buradan çıkamıyor" bilgisini verdi.

%100'LÜK CEZA MI? % 5'LİK VERGİ Mİ?
Maliye Bakanlığı yetkilileri, mükelleflerin eline önemli bir fırsat geçtiğini vurgulayarak şunları söyledi: "Soruşturmaları halen devam eden kişi ve kurumlar dahil biz mükelleflere diyoruz ki 'Eğer geçmişte böyle bir durumun varsa gel bizimle barış.' Yüzde 5 vergi ödeyerek kurtul. Aksi halde yakalarsak onlarca kat fazlasını ödemek zorunda kalacaksın'