Metin Taş-Sezgin Özcan

Kemal Abi'nin 'Allah aşkına getirin şu paraları' çağrısına, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan'ın 'Korkmayın inceleme yok! Paranızı getirin.' teminatına rağmen ilk varlık barışında hedeflenen başarı sağlanamamıştı.
Görünen o ki Maliye bu defa işi sıkı tutuyor.
Basına yansıyan haberlerden Maliye'nin taktik değiştirdiği anlaşılıyor. Kemal Abi'nin genele yaptığı adeta yakaran çağrısı yerine daha planlı, daha ciddi bir çalışma yapıldığı gözleniyor. Nokta atışlar yapılıyor. Hatta aba altından sopa gösteriliyor. Banka hesaplarındaki gizliliğinin ortadan kalkmasına yönelik gelişmeler tehdit unsuru olarak kullanılıyor.

TOPLANTI VE AFİŞLER
Daha önceki uygulamada meslek odaları toplantılarında ya da basına verilen demeçlerde yapılan çağrıların, konuya ilişkin özel toplantılarla ve afiş bastırılarak yapılmasının öngörülmesi, taktik değişikliği göstergelerinden sadece biri...

YÜZ BİN MEKTUP
Bastırılan afiş ve broşürlerin yanı sıra yurt içinde 100 bin kişiye gönderilen mektupla, vatandaşların varlık barışından yararlanmaları isteniyor. Mektupta, 'varlık barışından faydalanmalarının menfaatlerine olacağı'na vurgu yapılıyor.
Mektup gönderilen 100 bin kişinin neye göre belirlendiğini bilmiyoruz ama rasgele seçilmiş olmasa gerek. Milyonun üzerindeki Gelir ve Kurumlar Vergisi mükellefi arasından seçilmiş olmanın yaratacağı psikolojik baskıyı düşünebiliyor musunuz?
Hiçbir sıkıntınız olmasa da yapılan çağrıya uymamanın ne getirip ne götüreceğini kestirmek mümkün değil...
...
Tamamı