Haber7

Bakanlar Kurulu, 30 Eylül Çarşamba günü sona erecek varlık barışı uygulaması ve vergi indirimleriyle ilgili ''devam ya da tamam'' kararını birkaç gün içinde açıklayacak.

Varlık barışı uygulaması ve vergi indirimlerinde karar haftasına giriliyor. Bakanlar Kurulu, 30 Eylül Çarşamba günü sona erecek varlık barışı uygulaması ve vergi indirimleriyle ilgili ''devam ya da tamam'' kararını birkaç gün içinde açıklayacak.

Küresel ekonomik krizin olumsuz etkilerinin hafifletilmesi amacıyla 16 Mart 2009 tarihinde uygulamaya giren, 16 Haziran'da da kapsamı daraltılarak uzatılan bazı mal ve hizmetlerdeki özel tüketim vergisi (ÖTV) ve katma değer vergisi (KDV) indirimleri, 5 gün sonra sona erecek.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre Maliye Bakanlığı, otomotiv, elektronik ve beyaz eşya ile mobilyadaki vergi indirimleri için bir analiz çalışması yaptı. Bu çalışmada, otomotivdeki ÖTV indiriminin daha çok ithal araçlara yaradığı, yerli sanayiye fazla bir katkı sağlamadığı ortaya kondu. Beyaz eşya ve elektronikteki vergi indiriminin de, satış tutarı içinde çok fazla bir yekün oluşturmadığı kaydedilen analiz çalışmasında, indirimli vergi uygulamasının artık devam ettirilmemesi görüşüne yer verildi. Ancak bu konudaki nihai kararın Bakanlar Kurulunca verileceğine de dikkat çekildi.

VARLIK BARIŞINDA DA GÖZLER HÜKÜMETTE

10 Temmuz 2009 tarihinde uygulamaya giren 2. varlık barışıyla ilgili başvuru süresi de 30 Eylül Çarşamba günü bitecek.

Varlık barışı için bugüne kadar 100 bin kişiye uyarı mektubu gönderen, 10 bin afiş, binlerce broşür ve televizyon programlarıyla vatandaşı bilgilendiren, meslek odalarında uygulamayı anlatan, Almanya'da da gurbetçilere yönelik tanıtım toplantıları düzenleyen Maliye Bakanlığı, Bakanlar Kurulu'na tanınan yetki çerçevesinde başvuru süresinin 31 Aralık 2009 tarihine kadar uzatılabileceği görüşünü taşıyor.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, bir süre önce, varlık barışında sürenin uzatılıp, uzatılmayacağına Bakanlar Kurulu'nun karar vereceğine vereceğine işaret ederek, ''Bakanlar Kurulunun böyle bir yetkisi var. Sürenin uzatılma ihtimali de var'' demişti.

Bu arada Maliye Bakanlığına varlık barışının uzatılması konusunda çok sayıda talebin geldiği de bildirildi. Başta Almanya, Fransa ve Hollanda olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerindeki Türk yatırımcıların da Bakanlığa aynı doğrultuda istekte bulunduğu öğrenildi.

Bakanlar Kurulu'nun kendisine tanınan yetkiyi kullanarak, varlık barışı başvuru süresini 3 ay daha uzatması halinde, Maliye Bakanlığının uygulamaya yönelik yurt dışı tanıtım toplantıları da devam edecek.

Bu çerçevede Rusya ve İsviçre'de Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci'nin de katılacağı ''Türkiye'de yatırım olanakları, teşvik sistemi ve varlık barışı'' toplantıları düzenlenecek.

Aynı tür toplantıların, gurbetçilerin yoğun şekilde talepte bulunduğu Hollanda ve Fransa'da da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

İSVİÇRE VE AVUSTURYA'YA BAŞVURU HAZIRLIĞI

Türkiye, varlık barışı uygulamasının ardından da İsviçre ve Avusturya'dan bu ülke bankalarında Türklere ait paralarla ilgili bilgi istemeye de hazırlanıyor.

İlgili birimlerde buna ilişkin hazırlıklar devam ediyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) çalışmaları ve ülkeler arasındaki bilgi değişim anlaşmalarıyla banka gizliliği döneminin geride kaldığına dikkat çeken Maliye Bakanlığı yetkilileri, ''Türkiye'deki varlıklarını kayıt dışında tutan ve yurt dışına çıkaranlar için de artık eski özgürlük dönemi bitiyor. ABD, Fransa ve diğer bazı ülkelerin yaptığını Türkiye de yapacak ve dışarıya kaçırılan paraların peşine düşülecek. Varlık barışı, bu durumda olanlar için de aslında önemli bir fırsat'' değerlendirmesinde bulundu