kamu işçi maaş

Konu: Gelir İdaresi Başkanı Kilci: Sigara İçiciliği Desteklenmeli

T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

Gelir İdaresi Başkanı Kilci: Sigara İçiciliği Desteklenmeli

Ahmet Oğuz GÜNDÜZ - Radikal

KAYSERİ - Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Meclis toplantısına katılan Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci, özel tüketim vergisinin büyük bir bölümünü devletin sigara ve alkolden aldığını, sigara içiciliğinin desteklenmesi gerektiğini söyledi.
    KAYSO'nun Eylül ayı meclis toplantısının bu ayki konuğu Kayserili, Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci oldu. Kilci, ekonomik kriz döneminde Gelir İdaresi Başkanı olmanın sıkıntılı olduğunu anlatırken, gelirleri artırmaya çalışırken mükelleflerin ekonomik hayata uyumlarını engelleyecek önlemleri almamak durumunda olduklarını anlattı. Mehmet Kilci, şöyle dedi:
    ?Açıkçası bir çelişki yaşıyoruz. Temel olarak baktığımızda bu ortamlarda vergi gelirlerinin artırılmasının iki temel yolu vardır. Bunlardan biri kayıt dışı ekonominin azaltılmasıdır. Kayıt dışının azaltılması çok önemli bir konudur. Orta vadeli ekonomik planda da bu gündeme alındı. Türkiye bundan 5 sene sonra bugünkü gibi olmayacak. Kayıt dışı ekonominin azaltılmasında önemli aşamalar kaydedeceğiz. Daha önceleri gittiğimiz her bölgede ?Siz vergi veren büyük firmaları inceliyorsunuz. Vergi inceleme elemanları geliyor. En çok kim vergi ödemişse onlar inceleniyor? diye şikayetler geliyordu. Vergi İdaresi Başkanı olarak iddia ediyorum; en azından son 2- 2.5 yıldır böyle bir şey yapılmıyor. İncelenecek mükelleflerin yüzde 95'i merkezden seçilerek geliyor.?
    Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci, vergi gelirleri konusunda önceki yıla göre yüzde 4 azalmanın söz konusu olduğunu bildirirken, ?Yılbaşına baktığımızda bu azalış yüzde 4.5 yani 5'e yakındı. Giderek daha az bir azalış söz konusu. Vergi gelirlerindeki bu azalışın temel sebebine baktığımızda ise ithalattan aldığınız vergilerde bir azalış var. Bu da şunu gösteriyor, ekonomik kriz nedeniyle ihracattaki daralmanın ekonomiye yansıması şeklindedir? diye konuştu. Kilci, şöyle devam etti:
    ?Ağustos ayı itibariyle dahilde alınan katma değer vergisinde yüzde 16'lık artış söz konusu. Önceki yılın aynı dönemine göre artış olmuş. Ocak ayına kadar azalış varken, Mart ayında bir artış olmuş. Bu piyasanın gidişatını gösteriyor. Türkiye?deki 10 büyük firmayı takip ediyoruz. Onların yapmış oldukları satışları bire bir takip ediyoruz. Yani Mart ayı itibariyle ekonomide bir hareketlenme oldu. Ancak en çok özel tüketim vergisi azaldı. Vergi gelirleri arasında payı çok önemli olduğu için. Fakat, Ağustos ayı sonu itibariyle baktığımızda ÖTV'de yüzde 0.4 oranında azalış var. Burada işin biraz esprisi ÖTV'yi sigara ve alkolden de alıyoruz. Alkolü pek desteklemesek de, sigara içiciliğini desteklememiz gerekiyor. Emsallerine göre oradaki artış yüzde 8 oranında artmış. Yani, ?sigarayı için' diyoruz.?

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Ynt: Gelir İdaresi Başkanı Kilci: Sigara İçiciliği Desteklenmeli

Vakti zamanında bir sunucu üniversitelerde program yapardı, ünlü kişiler kampüse gelip canlı yayında öğrencilerin sorularını yanıtlardı. Bir programda konuk ünlü bir işadamı.
    Öğrenci soruyor; " Hem sağlıktan bahsediyorsunuz hem bir çok sigara firmanız var, neden bunları kapatmıyorsunuz?",
    Konuk konuyu dolandırdıktan sonra yanıtlıyor, "Benim sayemde bir çok tütün üreticisi para kazanıyor."

O halde dışarıdaki vatandaş der ki, ben içerim, yasaksa ceza kes benden para kazan, ben içerim alırken vergi mi öderim, yasaksa ben içerim tütün üreten kazanır, alırım veririm ekonomiye can veririm.

T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

Ynt: Gelir İdaresi Başkanı Kilci: Sigara İçiciliği Desteklenmeli

Alıntı Ogün Güneş Nickli Üyeden Alıntı
    ... alırım veririm ekonomiye can veririm.
    Paran varsa herşey ...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)