kamu işçi maaş

Konu: Bazı Harcamalar Belgesizde Gider Yazılabilir

  1. #1
    T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

    Bazı Harcamalar Belgesizde Gider Yazılabilir

    Soru: İşletmemizin faaliyetleri sırasında, bazı ufak tutardaki harcamalar için belge alamıyoruz. Örneğin gün içinde pazarlama elemanlarımızın kullandığı dolmuş paraları gibi. Küçük gibi görünse de üst üste konunca, belge alamadığımız harcamalar ciddi tutarlara ulaşmaktadır. Bu harcamaları gider yazamadığınız için, karımız bu kadar fazla görünüyor ve bir de vergi veriyoruz. Bu tür belgesiz harcamalarımızı gider yazarak ticari kazançtan düşmemizin bir yolu var mı?

    Cevap: Vergi usul kanunun 228 nci maddesi, bazı harcamaların belgesiz de olsa gider yazılmasına izin veriyor. Bu harcamaları şu şekilde sıralayabiliriz. 1) Örf ve teamüle göre bir belgeye bağlanmayan müteferrik giderler, 2)Belge teminine imkân olmayan giderler, 3)Vergi Kanunlarına göre götürü olarak tespit edilen giderlerdir. Elemanlarınızın şehir içi dolmuş paraları,bahşiş, jeton, posta pulu ,ufak hamaliye vb. harcamaları belgesiz olarak gider yazabilirsiniz. Ancak, bu harcamaları gider yazarken harcamayı yapan eleman ve işletme yetkilisinin düzleyerek imzalayacağı bir belge oluşturmakta yarar var.

    Ekrem Sarısu - POSTA


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ekim.2009
    Mesajlar
    82

    Ynt: Bazı Harcamalar Belgesizde Gider Yazılabilir

    VUK.228 maddesi evet doğrudur.Ancak "İktisadi, ticari ve teknik icaplara uymayan veya olayın özelliğine göre normal ve mutad olmayan bir durumun iddia olunması halinde ispat külfeti bunu iddia eden tarafa aittir."(VUK.3)

    hükmünü unutmamak lazımdır.

    Saygılarımla.


    ALİ ÖZBEK-BURSA


    Mesleğini ve meslektaşını seven meslektaşınız<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; ALİ ÖZBEK-BURSA

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Özel Harcamalar Neden Gider Değil ?
    Konu Sahibi mustafaacar Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 25.Aralık.2017, 18:01
  2. Rüşvet Gider Yazılabilir mi?
    Konu Sahibi T U R K O Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 23.Nisan.2009, 12:18
  3. Ödenen KDV Gider Yazılabilir mi?
    Konu Sahibi numunem Forum KDV
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 18.Ocak.2008, 13:49
  4. Bina Şirket Adına Buraya Yapılan Harcamalar Gider Olur mu?
    Konu Sahibi kardanadam05 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 06.Ekim.2006, 11:15
  5. Kar Payı Gider Yazılabilir mi?
    Konu Sahibi rıza özbek Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 04.Eylül.2006, 10:13

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36