Grip tatili ücretleri yarıya düşürecek!



Domuz gribi salgını şu an ülkemizin ve dünyanın en önemli gündem maddeleri arasında. Bu hafta Ankara'da devlet okulları, özel okullar ve dershaneler hafta boyu kapalı. Peki, bu tatillerin çalışanlar açısından sonuçları ne olacak? Örneğin salgın tehlikesi nedeniyle tatil edilen binlerce özel dershane ve özel okul çalışanı (öğretmen, hizmetli vs.), tatil süresince ücretini alabilecek mi? İşyeri grip tatiline giren işverenin yükümlülüklerinde bir değişiklik olacak mı?

Ücretler yarıya düşebilir!

Öncelikle şunu belirtelim ki grip salgını nedeniyle uygulanan işyeri tatilleri, hafta tatili veya genel tatil sayılmamaktadır. Bunun sonucu olarak bu günlerde işverenin çalışanlara, çalışmadıkları halde tam ücret ödeme zorunluluğu bulunmuyor. Eğer çalışanlarla yapılan sözleşmelerde aksine bir hüküm yoksa işveren 1 haftaya kadar süren grip tatili boyunca, İş Kanunu 40. maddesi gereği her gün için yarım ücret ödeyebilir. Zira işverenin iradesi dışında gelişen grip salgını, İş Kanunu açısından zorlayıcı sebep sayılacaktır. Böylece örneğin grip tatili sebebiyle derslere giremeyen bir özel okul öğretmeni bir yandan ek ders ücretlerinden olurken, diğer yandan da temel ücretin yarısını almak durumunda kalacaktır.

Okur sorularına cevaplar...

Milli takım derecemiz var. Aylık alabilir miyiz?

Soru: Sadettin Bey, 23 Ekim Cuma günü gazetede yazınızı okudum ve size birkaç sorum olacak. Türkiye Ampute Futbol Milli Takımı olarak 02-06 Aralık tarihleri arasında Avrupa ikincisi olduk. Bu başarının bedeli olarak bizlere aylık bağlanacak mıdır? Ayrıca yedek kadrodaydım ancak esame listesinde yer aldım. Yedek oyuncular da takım oyununda bu haktan yararlanabiliyor mu? Bilgilendirirseniz sevinirim. Aykut Taylan

Cevap: Değerli okurum, Başarılı Sporculara Aylık Bağlanması İle Devlet Sporcusu Unvanı Verilmesi Hakkında Kanun gereği, takım başarınız sonucu size de aylık bağlanacak. Aylığa hak kazanabilmeniz için illa fiilen oynamış olmanız gerekmiyor. Esame listesinde bulunmanız ve yedek de olsa kadroda yer almanız yeterli. 40 yaşınızı doldurduğunuz tarihte bugün için 328 TL aylık almaya başlayacaksınız.

Annem sağlık yardımlarından yararlanabilir mi?

Soru: Sadettin Bey babam yaklaşık 30 yıldır Fransa'da yaşamakta. 1991 yılında geçirmiş olduğu bir kazadan ötürü iş göremezlik raporundan dolayı işsizlik maaşına bağlandı. Daha sonra 60 yaşında malulen emekliliğini aldı. Daha sonra da 65 yaş emekliliği için başvuruda bulundu o da kabul edildi. Şimdi sormak istediğim soru, babam Fransa'da sağlık haklarından yararlanıyor, yalnız annem Türkiye'de olduğu için onun sağlık hakkından Türkiye'de yararlanabilir mi? İlginiz için teşekkür ederim. Gökhan Turgut

Cevap: Gökhan Bey, Fransa ile ülkemiz arasında imzalanan ikili sosyal güvenlik sözleşmesi gereği, sigortalıların ve hak sahiplerinin tedavi yardımları her iki ülkede yapılabilmektedir. Bu anlamda babanız Fransa'dan sigortalı, anneniz ise hak sahibi konumundadır. Bulunduğunuz ildeki SGK müdürlüğüne başvurup, gerekli formülerleri doldurduğunuz taktirde anneniz sağlık yardımlarından yararlanmaya başlayacaktır.

Sadettin ORHAN